اینترنت فوق سریع، ارمغان گوگل برای کوبا

گوگل در حال راه اندازی یک مرکز فناوری پیشرفته در استودیو یکی از هنرمندان مشهور کوبایی است، که اینترنت رایگانی با سرعت ۷۰ برابر بیشتر از سایر مکان های عمومی در کوبا ارئه می کند.

به گزارش کلیک، باراک اوباما می گوید این اقدام گوگل در کوبا بخشی از برنامه گسترده این شرکت برای گسترش دسترسی به اینترنت در سرتاسر این جزیره است.

این شرکت بزرگ امریکایی یک استودیو مجهز به صد ها لپ تاپ، گوشی های تلفن همراه و عینک های واقعیت مجازی راه اندازی کرده و مدیریت آن را به “الکسیس لیوا ماچادو” که یک مجسمه ساز معروف بوده و به نام Kcho شناخته می شود، واگذار نموده است. اوباما در روز یکشنبه گفت که گوگل همچنین برنامه هایی برای گسترش دسترسی به اینترنت در جزیره کوبا دارد.

شرکت گوگل هیچ جزئیاتی در مورد این اقدامات اعلام نکرده و بن رودرز، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در روز دوشنبه گفته است: در زمان بازدید اوباما از کوبا اطلاعات بیشتری در مورد این مسئله منتشر نخواهد شد.

دوشنبه گذشته برت پرموتر، رئیس عملیات اجرائی گوگل در کوبا طی یک گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت که این شرکت امیدوار است شروع به کار استودیو Google+Kcho، سر آغازی برای همکاری های گسترده تری جهت فراهم کردن دسترسی مردم کوبا به شبکه اینترنت باشد.

او می گوید: ما می خواهیم به دنیا نشان دهیم وقتی انرژی خلاقانه مردم کوبا با فناوری روز ترکیب شود چه اتفاقی خواهد افتاد.

Kcho می گوید: این استودیو پنج روز در هفته از ساعت ۷ صبح تا نیمه های شب باز خواهد بود و هر بار حدود ۴۰ نفر می توانند از امکانات آن استفاده کنند.

اگرچه کاربرد این پروژه محدود است ولی از نظر نمادین برای کشور کوبا که قوانین سخت گیرانه ای علیه اینترنت دارد و حتی بعضی از مقامات کوبایی آن را یک خطر بالقوه علیه امنیت ملی خود می دانند، دارای اهمیت زیادی است. مقامات این کشور می گویند: اینترنت یک ابزار بالقوه آمریکایی برای اعمال نفوذ بر فرهنگ و سیاست های این جزیره است.

اتصال استودیو Kcho از طریق فیبر نوری و توسط شرکت مخابرات دولتی کوبا انجام می شود و اظهار نظر اوباما در مورد این مسئله نشان دهنده این است که رابطه کشور کوبا و شرکت گوگل در بالاترین سطح روابط دیپلماتیک بین دولت های آمریکا و کوبا انجام شده است.

پرموتر از اظهار نظر در مورد برنامه های بعدی این شرکت خودداری کرد، ولی او می گوید مرکز Kcho قادر خواهد بود تا اطلاعات را با سرعت ۷۰ مگابایت بر ثانیه دانلود و یا آپلود کند. این سرعت در مقایسه با اینترنت وای فای ۲ دلاری موجود در کوبا برای دسترسی یک ساعته به اینترنتی با سرعت ۱ مگابایت بر ثانیه ، که این هزینه حدود یک دهم میانگین دستمزد ماهانه یک فرد کوبایی را شامل می شود، سرعت بی نظیری به شمار می رود.

Kcho می گوید که حتی خود او نیز برای استفاده از خدمات ارتباطی جدید هزینه پرداخت می کند ولی از اعلام مقدار آن خودداری کرد.

بیش از یک سال است که شرکت گوگل تلاش می کند تا دسترسی کاربران کوبایی به اینترنت را مانند سایر کشور های در حال توسعه با استفاده از پروژه های عظیم خود بهبود دهد. Kcho رابطه بسیار نزدیکی با دولت کاسترو دارد و در سال گذشته نیز با ارائه اینترنت وای فای رایگان در استودیوی خود به اولین منبع مستقل ارائه اینترنت رایگان در کوبا تبدیل شد.

پس از آن دولت کوبا اعلام کرد که مردم کوبا قادرند با پرداخت ۲ دلار از یک ساعت اینترنت وای فای در سراسر این کشور استفاده کنند و همین اقدام دسترسی کوبایی ها به اینترنت را به طرز چشمگیری افزایش داد و آن ها را قادر ساخت تا با آشنایان خود در خارج از کشور ارتباط تصویری برقرار کرده و برای اولین بار آن ها را در خارج از کشور خود مشاهده کنند.

کوبا هم اکنون جزو پایین ترین رتبه های نرخ نفوذ اینترنت در جهان قرار دارد.

منبع: ndtvبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *