آیا صدا می‌تواند کلید آینده تکنولوژی امنیتی باشد؟

موسیقی‌دان‌ ها و بازیگران اغلب در مورد صدای منحصر به فرد خود سخن می‌گویند. صدا و آوا یکی از ضروریت‌های موجود در سرگرمی‌هاست. آنچه که در این بین غیر مشترک است voiceprint یا طیف صدا است. صدای هر فرد نیز همچون اثر انگشت او از افراد دیگر مجزا است. به همین دلیل و به طور روز افزون صدا تبدیل به یکی از روش های احراز هویت شده است.
به گزارش کلیک، اخیراً با انتشار اخبار تکان دهنده افشای اطلاعات خصوصی و خالی شدن حساب یکی از مشتریان در یکی از برترین بانک‌های افریقای جنوبی امنیت آنلاین را با حواشی زیادی روبرو کرده است. بسیاری از مشتریان خواستار خاتمه این شکاف امنیتی شده‌‌اند. تشخیص هویت از طریق صوت انقلابی در تشخیص و پیشگیری از تقلب و همینطور کاهش دفعات پاسخ در مراکز تماس تلفنی محسوب می‌شود.
شکل‌های دیگر شناسایی در تماس‌های تلفنی با مرکز تماس معمولاً شامل فهرست گسترده‌ای از سئوالات امنیتی، گرفتن چند دقیقه از زمان تماس، انتقال به بخش‌های دیگر و تکرار اطلاعات است.
اگر احراز هویت صوتی به صورت فعال انجام شود، مشتریان به سئوالات امنیتی پاسخ داده و صدای خود را ضبط می‌کنند و در زمان دیگری برای تائید اعتبار خود از آن استفاده می‌نمایند. از طرف دیگر زمانی که مشتری برای صحبت کردن از طریق عامل دیگری اقدام نماید احراز هویت انجام نخواهد شد. نرم افزار تشخیص هویت به طریق صوتی، صدای مشتریان را مجدداً در یک پایگاه داده با صدای کلاهبرداران شناخته شده چک می‌کند و پس از آن به اطلاع عامل آن می‌رساند.این فرآیند احراز هویت نسبت به روش پرسیدن سئوال می‌تواند ۳۰ درصد سریع‌تر باشد.
این کاهش در زمان تماس باعث افزایش راندمان و بهره‌وری در مراکز تماس می‌شود، زمان طولانی تماس یکی از موارد افزایش هزینه در مراکز تماس محسوب می‌شود.
در گذشته تائید هویت به روش سئوال و جواب، کلاهبرداران قادر بود با تظاهر به فراموشی رمز عبور قربانیان و تنها با داشتن اطلاعات اندکی در مورد قربانیان رمز عبور آن را بدست آورند. در این بین برخی از مشتریان واقعی وجود داشتند که رمز عبور خود را فراموش کرده بودند، به همین دلیل سیستم قدیمی مشکلات خاص خود را داشت.
فناوری بسیار پیچیده است. وقتی صدای شما ضبط می‌شود، صدای ضبط شده به یک فرمت دیجیتال مبتنی بر الگوی‌های گفتاری تبدیل می‌شود. این بدان معناست که اگر شما سرماخوردگی داشته باشید مرکز تماس شما را با فرد دیگری اشتباه نخواهد گرفت.
اشکال دیگری از احراز بیومتریک مانند اسکن عنبیه چشم و اثر انگشت نیز وجود دارند. اما برای اهداف مراکز تماس، voiceprint یک روش جذاب برای احراز هویت محسوب می‌شود.

منبع: memeburnبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *