بررسی ThinkPad Yoga 260 برند لنووو

محصول جدید شرکت لنوو با نام “ThinkPad Yoga 260” دستگاهی قابل تبدیل، قابل حمل، و دارای ویژگی‌های کلاسیک سری مدل‌های یوگا، از جمله‌ صفحه‌ چرخشی برای استفاده در کاربری‌های مختلف می‌باشد.

کلیک – این دستگاه دارای طراحی کلاسیک مستحکم است که برای افرادی که باید هر روز لپ تاپ شان را با خود حمل کنند بسیار مناسب می‌باشد. این دستگاه دارای یک قلم، تعدادی نرم افزار تشخیص دست خط و ظرفیت نیم ترابایتی است. این خصوصیات باعث شده شرکت لنوو بتواند کامپیوتری در فرمتی کوچک را با موفقیت و در سطحی عالی طراحی کند.
این تبلت دارای صفحه ای ۱۲٫۵ اینچی است که بسیار نازک و فشرده می‌باشد و دارای ۳۱ سانتی متر عرض و ۲۲ سانتی متر عمق و ضخامتی ۱٫۷ سانتی متری می‌باشد که این خصوصیات باعث شده‌اند حمل این دستگاه با کوله پشتی امکان پذیر شود.
وزن این لپ تاپ ۱٫۳ کیلوگرم است که مانند وزن نسخه‌های دیگری از مارک لنوو است، مثلاً مدل یوگا ۹۰۰ ۱۳٫۳ اینچی نیز وزنش با این مدل برابری می‌کند، اما ThinkPad Yoga 260دارای ساختاری فشرده تر است که آن را محافظت می‌کند و باعث می‌شود افراد بتوانند آن را به راحتی و بدون داشتن جلد محافظ حمل کنند. انعطاف و میزان خم شدن قسمت رویی این دستگاه از چیزی که انتظار داریم بیشتر است، اما در واقع این مدل دستگاه با استانداردهای صافی و ناهمواری ِ MIL-STD-810G مطابقت دارد و از نظر این استاندارد، انعطافش مشکلی ندارد.
معایب و محاسن این دستگاه به صورت خلاصه در جدول زیر ارائه شده است:
Untitled

ThinkPad Yoga 260 مارک لنووو دارای صفحه ای ۱۲٫۵ اینچی، وزن ۱٫۳ کیلوگرم، شش هسته‌ i3، و ۱۷ پردازنده می‌باشد.
در طراحی این دستگاه لوگوی مارک لنووو وجود دارد و LED قرمز نیز بر روی حرف I قرار دارد که در صورتی که دستگاه بیشتر از حد خاموشی خود در حالت نیمه فعال بماند، آلارم خواهد داد.
صفحه کلید لنووو در این دستگاه دارای بخش های گرد متمایزی است که استفاده از آن را آسان کرده‌اند. اندازه‌ کوچک این دستگاه به این دلیل است که کلیدهای حرفی-عددی بر روی بخش کوچک قرار بگیرند، و برخی کلیدها نیز بصورت فشرده قرار بگیرند. کلیدهای Fn بصورت مستطیلی و دارای بلندی نسبتاً کمی هستند و فضایی برای قرار گرفتن ۱۶ کلید را فراهم کرده‌اند که ۳۰ حرف گوناگون الفبایی را جای داده است.
دکمه‌های AltGr،PrtSc، و Ctrl که تاحدودی باریک هستند در سمت راست فضا قرار گرفته‌اند و دکمه‌ جهت نما نیز کوچک‌تر از کلیدهای الفبا است. فضای کوچک چهاربخشی که در سمت چپ دکمه‌ اینتر که بلندتر از سایر دکمه‌هاست قرار گرفته دارای کلیدهای مربعی و کلید کوچک براکت مانند، و جفت کلیدهای @،and،/، و # می‌باشد.
با وجودی که در کاربردی بودن این دستگاه شکی نیست اما شاید برای برخی از تایپیست‌های دارای انگشت‌هایی کوتاه و پهن جزئیات خیلی مهم باشد. کلیدهای صفحه کلید این دستگاه، زیر انگشتان بسیار نرم و راحت هستند، و بسرعت به برخورد انگشت واکنش نشان می‌دهند.
در این دستگاه از مجموعه‌ تاچ پد (صفحه ای که کاربرد ماوس را دارد) و صفحه اشاره‌ مارک لنوو استفاده شده است و با وجودی که این تاچ پد هیچ دکمه ای روی خود ندارد اما بالای آن دکمه‌هایی تعبیه شده‌اند که کارکردن با آن‌ها هم بسیار راحت است.
زمانی که صفحه نمایش را می‌چرخانید تا بتوانید از ThinkPad Yoga 260 بعنوان تبلت استفاده کنید، کل صفحه کلید آن به داخل جمع می‌شود تا زمانی که دوباره به حالت قبل برگردد. در این حالت، کلیدها فشرده و خراب نمی‌شوند و از آسیب‌های اتفاقی که ممکن است موقع نگه داشتن لپ تاپ بصورت دو دستی یا یک دستی رخ دهند نیز محافظت خواهند شد. خیلی خوب خواهد بود اگر تمام لپ تاپ‌های چندکاربره این ویژگی را داشته باشند و اینکه لنووو بتواند راه حلی برای محافظت از دکمه‌ها و صفحه اشاره گر نیز پیدا کند.
اما صفحه‌ نمایش چندان جالب توجه نیست، بدلیل چندکاربره بودن دستگاه یک گودی بزرگ در آن وجود دارد، از جمله چارچوبی که بخش درب لپ تاپ (بخش رویی) درون آن قرار می‌گیرد. این چارچوب در حدود ۱۵ میلی متر بر روی لبه‌های کوتاه و ۲۵ میلی متر بر روی لبه‌های بلند قرار گرفته است. این موضوع باعث می‌شود صفحه‌ ۱۲٫۵ اینچی تاحدودی ناخوشایند بنظر برسد، اگر چه در عوض می‌توانید با شست خود به صورت‌های زیادی دستگاه را به حالت تبلتی تبدیل کنید، اما در هر صورت از برخورد اتفاقی انگشت با صفحه نمایش لمسی خودداری کنید.
قابلیت چرخشی بودن این دستگاه بخاطر وجود دو لولای سخت و محکم است که صفحه نمایش را به دقت در وضعیتی نگه می‌دارند که دفعه‌ قبل آن را قرار داده بودید. اگر دستگاه را در حالت لپ تاپ قرار داده باشید و آن را بصورت زاویه‌ قائمه رها کرده باشید، چارچوب آن آنقدر سخت و محکم خواهد بود که بتواند کل دستگاه را محافظت کند و احتمال خطر واژگونی نیز وجود نداشته باشد.
پانل IPS تا حدی قابلیت انعکاسی است و اگر روی انگشت چربی وجود داشته باشد آن را جذب می‌کند. بنابراین استفاده از آن را تاحدودی ناخوشایند می‌سازد. زاویه‌های نمایش بسیار عالی هستند. شما می‌توانید وضوح صفحه را خودتان انتخاب کنید. سطح اولیه‌ مدل این دستگاه دارای وضوحی ۱٫۳۶۶ در ۷۶۸ است که قیمتش ۸۸۹ پوند می‌باشد. مدلی که ما در این مقاله آن را بررسی کرده‌ایم در سطح متوسط است، محدوده قیمتش حدود ۱٫۰۰۹٫۹۹ پوند می‌باشد و سطح عالی این مدل با قیمتی حدود ۱٫۲۸۹٫۹۹، وضوحش ۱٫۹۲۰ در ۱٫۰۸۰ می‌باشد.
شرکت لنوو دستگاه مدل یوگا ۲۶۰ را با یک قلم ارائه داده است که در گوشه‌ سمت راست دستگاه قرار می‌گیرد. این طراحی بسیار مناسب است، زیرا قلم باید در چنین جایی قرار بگیرد تا امکان برداشتن آن و نیفتادنش وجود داشته باشد. حتی یکی از مزیت‌هایش این است که زمانی که قلم در جایگاهش قرار می‌گیرد باتری‌اش پر می‌شود، بنابراین همیشه آماده‌ استفاده است.
نرم افزار Write it در این دستگاه، باعث می‌شود بتوانید متن‌ها را با دست خط خود وارد حافظه دستگاه کنید. این قابلیت برای نوشتن اصطلاحات در قسمت جستجوی اینترنتی مناسب است، زیرا با نوعی از ابزارهای دریافت کننده‌ اطلاعات کار می‌کند و قابلیت تشخیص به سرعت و با دقت دست خط را دارد. اگر با تبلت خود اطلاعات زیادی را یادداشت برداری می‌کنید، این نرم افزار برای شما بسیار کاربردی خواهد بود.
همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، سه الگوی پیش طراحی شده از این نوت بوک بر روی سایت شرکت لنوو در انگلستان وجود دارند که همگی دارای پردازنده‌های شش هسته ای اینتل می‌باشد. نتایج ارزیابی این سه مدل دستگاه در جدول زیر ارائه شده است:
۲
اگر چیزی می‌خواهید که دارای قابلیت‌های خوب ورژن ویندوز ۱۰ و فضای نیم ترابایتی باشد، باید بهترین انتخاب ممکن را بکنید. می‌توانید مدل ۸۸۹ پوندی را هم که دارای این ویژگی‌هاست سفارش دهید، همچنین اینکه این مدل فضایی بالاتر از ۱۶ گیگابایت می‌تواند داشته باشد و دارای قابلیت NFC و قابلیت خواندن کارت هوشمند نیز هست.
اما نمی‌توانید فضایی بیشتر از ۵۱۲ گیگابایت برای آن تعیین کنید و یا باتری دارای اندازه ای بزرگ‌تر از استاندارد برایش بگیرید، باتری این دستگاه ۴ سلوله و غیرقابل جداشدن است.
این دستگاه دارای یک جفت پورت USB ورژن ۳، یک پورت نیمه-نمایشی، یک پورت HDMI و یک پورت برای اتصال به منابع الکترونیکی است. این دستگاه جایی برای وارد کردن حافظه ای با اندازه‌ microSD نیز هست که اگر بخواهید فضای آن را ارتقا دهید می‌توانید از آن استفاده کنید. دکمه‌های کم و زیاد کردن صدا بر روی لبه‌ی سمت راست دستگاه قرار گرفته‌اند و این خوبی را دارند که در حالت تبلت نیز کاربردی هستند. در کنار این کلیدها دکمه‌ پاور دستگاه قرار دارد.
بالای صفحه نمایش دوربین و یک ردیاب اثرانگشت نیز در آن قرار دارد. لبه‌ سمت راست دستگاه، جایی برای وارد کردن سیمکارت را در خود جای داده است اما برای استفاده از این قابلیت وسیله ای وجود ندارد. این ورودی شاید بخاطر پیکربندی‌های سفارشی، طراحی شده است.
باتری ۴ سلولی دستگاه که در رتبه بندی باتری‌های لنوو، انرژی را بالای ۱۰ ساعت نگه می‌دارد، یکی از قابلیت‌های نا امید کننده‌ی این دستگاه است. زمانی که این دستگاه را برای استفاده‌ روزانه بررسی کردیم، متوجه شدیم که با استفاده‌های معمول از دستگاه مثل ساخت پرونده‌ها، ویرایش آن‌ها، ارسال ایمیل یا جستجو در اینترنت، باتری فوراً تمام می‌شود. اگر می‌خواهید از دستگاه در سطح وسیع‌تری استفاده کنید احتمالاً در طی روز به یک تقویت کننده‌ باتری نیاز خواهید داشت.
نتیجه گیری:
ThinkPad Yoga 260 لنوو، یک لپ تاپ جمع و جور و قابل تبدیل است. این دستگاه دارای ساختاری محکم و کاربردی است، یک قلم بسیار کاربردی دارد که روی دستگاه قرار می‌گیرد و با آخرین ورژن پردازنده‌های i3,i5 و i7 ارائه می‌شود.
اما گفته می‌شود که این دستگاه مدلی همه چیز تمام نیست. معمولاً همه‌ ما دوست داریم دستگاهی با ظرفیت باتری بالایی داشته باشیم و پشتیبانی نکردن این دستگاه از سیمکارت هم چندان خوشایند نیست. برای مثال اگر به بازار بروید و بخواهید یک دستگاه چندحالتی قابل حمل بخرید، قطعاً مدل یوگا ۲۶۰pro را در اولویت خود قرار نخواهید داد.
منبع: zdnetبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *