پخش زنده عمل جراحی به کمک فناوری واقعیت مجازی

افرادی که دوست دارند عمل جراحی را طوری تماشا کنند که انگار در خود اتاق عمل هستند، می‌توانند این اتفاق هیجان انگیز را در روز ۱۴ آپریل مصادف با ۲۶ فروردین تجربه کنند.

به گزارش کلیک، پزشکان در بیمارستان سلطنتی لندن با همکاری با شرکت مجازی Medical Reality و Matavision که ارائه دهنده خدمات مربوط به بخش زنده است، نخستین عمل جراحی را با امکان مشاهده زنده از طریق واقعیت مجازی انجام خواهند داد. بیمار پیرمردی ۷۰ ساله مبتلا به سرطان روده بزرگ است. او گفته است از این که قرار است در این اقدام مشارکت داشته باشد هیجان زده است. طبق گفته پزشکان جراحی همیشه با مشکلاتی همراه است به همین دلیل بخش زنده با یک دقیقه تاخیر بخش می‌شود  تا قسمت‌های نامناسب در این مدت از فیلم حذف شود، درست مانند برنامه‌های زنده تلویزیونی که با تاخیر هفت ثانیه‌ای بخش می‌شوند.

فردی که این جراحی را انجام می‌دهد با فناوری‌های پیشرفته نا آشنا نیست. دکتر شفیع احمد نخستین کسی بود که در سال ۲۰۱۴ موفق شد با استفاده از عینک گوگل عمل جراحی را با بخش زنده انجام دهد و این کار را با استفاده از دوربین‌های ۳۶۰ درجه نیز تجربه کرد. وی در مورد تاثیرات بالقوه بخش زنده بسیار هیجان زده است.

دکتر احمد در مصاحبه‌ای با Weekly Standard اذعان کرد “این اقدام واقعیت مجازی را برای آنچه که باید مورد استفاده قرار گیرد، در معرض نمایش قرار می‌دهد”. وی افزود “معمولا دانشجویان پزشکی برای دیدن جراحی با مشکلاتی مواجه هستند، آن‌ها یا باید از روی شانه‌های پزشک عمل جراحی را مشاهده کنند که گاهی اوقات هم بر سر این موضوع با هم نزاع می‌کنند و یا باید در گوشه‌ای نظاره گر عمل جراحی باشند و این روش در قرن پیش مناسب بود نه امروز، در این روش دانشجویان می‌توانند واکنش ما را به نسبت به کارهای اشتباه خود ببینند”.

اگر همه چیز خوب پیش برود فرآیند جراحی در حدود  دو یا سه ساعت طول می‌کشد و در روز ۱۴ آپریل ساعت ۱ بعد از ظهر به وقت محلی لندن (۹:۳۰ صبح به وقت تهران) شروع می‌شود. همه می‌توانند این عمل جراحی را مشاهده کنند و تجهیزات مورد نیاز تنها هدست واقعیت مجازی گوگل و گوشی هوشمند سازگار با هدست است.

استفاده از فناوری واقعیت مجاری در این موقعیت توسط دکتر احمد زیاد تعجب برانگیز نیست، زیرا واقعیت مجازی در نمایشگاه CES یکی از فناوری‌هایی بود که بیشترین توجه را به خود جلب کرد و شرکت های بسیاری برای پیشتازی در این عرصه کوشیدند. اپل نیز اخیرا اعلام کرده است که در حال تشکیل تیمی گسترده برای ساخت وسایل انحصاری برای واقعیت مجازی است.

آینده این فناوری مشخص نسیت اما قطعا سال ۲۰۱۶ سال مهمی برای این فناوری خواهد بود.

منبع: digitaltrendsبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *