تغییر اساسی رمزنگاری توسط ماهواره کوانتومی چینی

در عصر حملات بی امان اینترنتی و استراق سمع جهانی، کشورها و شهروندان به دنبال هر گونه وسیله ای برای تامین امنیت ارتباطات خود هستند.

به گزارش کلیک، چین آماده است پروژه ای را راه اندازی کند که ممکن است یک سیستم ارتباطی غیر قابل نفوذ باشد، آن هم با تبدیل پیام ها به کوانتوم و ارسال آن به فضا. این برنامه جدید کوانتومی فضایی به نام GUESS، که وابسته به یک فضاپیمای کوانتومی نیز هست، هیچ آزمایش علمی بر روی آن نشده است.

چین در حال حاضر تبدیل به رهبر جهان در فناوری ارتباطات کوانتومی شده است و ارائه چنین فضاپیمایی سنگ بنایی برای افزایش قدرت این کشور در جهان خواهد بود.

عمل رمزنگاری از طریق استفاده از یک کلید رمزنگاری صورت می گیرد، و هنگامی که یک الگوریتم رمزنگاری استفاده می شود، می توان برای رمزگشایی و یا رمزنگاری یک پیام از آن استفاده نمود. می توان گفت کرک کردن کلیدهای رمزنگاری کوانتومی تقریبا غیر ممکن است.

ماهواره فضایی کوانتومی، با نام مستعار آزمایش کوانتومی در مقیاس فضا (Quantum Experiments at Space Scale = QUESS)،در تلاش است این نظریه را به واقعیت تبدیل کند.

این ماهواره در ماه جولای ۲۰۱۶ پرتاب خواهد شد. یان جینوی دانشمند ارشد این پروژه اظهار کرد: QUESS شبکه ارتباطات کوانتومی رو به رشد چین  را که شامل یک شبکه به طول ۲۰۰۰ کیلومتر بین پکن و شانگهای است، تکمیل خواهد کرد.

اصلی ترین عملیات QUESS این خواهد بود که پدیده های کوانتومی را آزمایش کند. به گفته آکادمی علوم چین، این ماهواره ۵۰۰ کیلو گرمی، شامل یک کلید ارتباط کوانتومی، امیتر درهم تنیدگی کوانتومی، منبع درهم تنیدگی، واحد پردازش، و یک ارتباط لیزری است. QUESS بین دو ایستگاه زمینی (یکی در چین، و دیگری در اروپا) کلید کوانتومی انتقال خواهد داد. پان اظهار داشت که فاصله ایده آل برای آزمایش ۱۰۰۰ کیلومتر از مدار ماهواره خواهد بود. علاوه بر این، فرهنگستان علوم اتریش گیرنده های نوری را برای ایستگاه های زمینی در اروپا فراهم می کند.

اگر این آزمایش با موفقیت انجام شود، چین یک شبکه توزیع کلید کوانتومی بین آسیا و اروپا تا سال ۲۰۲۰ خواهد ساخت و در پی آن یک شبکه ارتباطات کوانتومی جهانی تا سال ۲۰۳۰ در سراسر جهان تشکیل خواهد داد.

این برنامه نشانه از یک تغییر قابل توجه در برنامه های فضایی چین می باشد، که تا حد زیادی بر اکتشافات فضایی انسان و روبات به جای علوم فضایی متمرکز شده است. البته جای شکی نیست که هدف از این پروژه بالا بردن سطح امنیت ارتباطات است.

منبع: popsciبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *