محدود شدن وب سایت های خارجی توسط چین

وب سایت های خارجی در چین با محدودیت های جدیدی روبه رو می شوند و دسترسی خدمات اینترنتی برای دامنه هایی که خارج از این کشور ثبت شدند، محدود می گردد.
به گزارش کلیک، پیش نویس قانونی شدن این اقدامات سخت، در واقع برای تقویت اصطلاح فایروال بزرگ، یا دستگاه سانسور آنلاین چین طراحی شده است. بسیاری از وب سایت های خارجی، از جمله گوگل، فیس بوک، توییتر، یوتیوب و بسیاری نیز وب سایت های خبری خارجی، در حال حاضر مسدود شده اند.

تحلیلگران صنعتی می گویند که قوانین منتشر شده در روز دوشنبه، یک الگوی جدید است تا دولت چین قدرت خود و محدودیت های مخالفان را بیشتر کند و افکار عمومی را از وجود این مخالفت ها دور نگه دارد.

قوانین جدید بخشی از مجموعه قوانین درج شده در پیش نویس بازبینی مقررات چین، برای مدیریت نام دامنه های اینترنتی است. در ماده ۳۷ این پیش نویس آمده است: اسامی دامنه هایی که به شبکه های داخلی کشور دسترسی دارند، اما به وسیله سازمان های خدمات داخلی مدیریت نمی شوند، ارائه دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت ممکن است خدمات دسترسی به شبکه را برای این سایت ها فراهم نکنند.

کارشناسان هنوز در حال مطالعه پیش نویس قوانین هستند. چارلی اسمیت از سایت Greatfire.org که یک وب سایت اختصاص داده شده به نظارت بر سانسور آنلاین چین است، گفت: جمله بندی ها در این قوانین به نظر مبهم می آید و شبیه چیزی است که سازمان های اجرایی آروزی انجام دادن آن را دارند. من فکر می کنم جملات مورد استفاده قرار گرفته دقیقا مشخص نیست و مقامات به عمد چیزهایی را مشخص نکردند و جا برای تفسیرهای متفاوت را باز گذاشتند تا شاید بهترین انتخاب را از بازخوردها و نظرات منتقدان انتخاب کنند. پس بهتر است در این مورد زیاد اظهار نظر نکنیم، چون ممکن است سوء تعبیر شود.

باید دید که آیا پیش نویس قانون در نهایت اجرا خواهد شد یا خیر، و این که اگر اجرا شود، در واقع نوعی اعمال زور شده است.

قسمتی از این قوانین جدید، در این ماه به اجرا در خواهند آمد و دست قدرت سخت گیرانه دولت چین را برای جلوگیری از انتشار آنلاین اطلاعات توسط شرکت های خارجی و نیمه خارجی می کشد.در واقع دولت چین می خواهد تمام اطلاعاتی که در این کشور در اختیار مردم قرار می گیرد، مورد تایید آن ها باشد و از فیلتر خودشان بگذرد. نکته جالب این جاست که تاکنون کسی در مورد این قوانین موضع تند نگرفته است و ظاهرا کسی به خاطر این قوانین متاثر نشده است. باید منتظر و ماند دید با اجرای این قوانین واکنش مردم چه خواهد بود و آیا به سادگی با این شرایط نار می آیند یا این اقدام

منبع: cnbcبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *