بیمارستان‌های مجازی؛ پزشکان بدون مرز

تکنولوژی جدید، آینده‌ای هیجان‌انگیز برای طراحی بیمارستان‌های پزشکان بدون مرز ترسیم کرده است.

به گزارش کلیک، به لطف چاپ سه بعدی و واقعیت مجازی (VR)، روش فعلی طراحی بیمارستان‌های پزشکان بدون مرز (MSF)، می‌تواند طرحی متعلق به گذشته باشد.

طرح استاندارد برای پزشکان بدون مرز زمانی که بیمارستانی را طراحی می‌کنند شامل تیم‌های پزشکی و محاسبه‌ای می‌شود که بر ترسیم‌های دو بعدی کار می‌کنند.

الوینا موتارد، سرپرست تیم فنی MSF گفت:«ایده این پروژه به راستی این بود که ببینیم چطور می‌توانیم از تکنولوژی‌های چاپ سه بعدی و واقعیت مجازی استفاده کنیم تا بیمارستان‌های MSF را بهتر طراحی کنیم.»

بیمارستان‌های مجازی MSF

الوینا با مشورت متخصصان کار کرد تا نقشه‌های حاضر را برای ساخت بیمارستانی مربوط به MSF در فیلیپین -در پی خرابی‌های گردباد هیان- به کار بگیرد و آن‌ها را رقمی کند. آن‌گاه بیمارستان به شکل سه بعدی چاپ شد و تجربه واقعیت مجازی در یک موتور بازی، در یک دنیای مجازی، جایی که کاربران می‌توانند بیمارستان را از خلال یک هدست VR و یک پد بازی هدایت کنند ساخته شد.

جین پلتینکس، مدیر محاسباتی MSF گفت:«چنین تکنولوژی‌هایی بدون شک مذاکرات را کارآمدتر، شفاف‌تر و ترسیمی‌تر می‌کنند.»

«این تکنولوژی‌ها به مردم اجازه می‌دهند خودشان را در بیمارستان‌های آینده ما ببینند و این طراحی بیمارستان‌ها را به خوبی تعالیم و رهنمودها بهبود می‌دهد. هم‌چنین به شرکای ما، مانند مراکز محلی سلامت، اجازه می‌دهد آن‌چه را ما می‌توانیم فراهم کنیم بهتر درک کنند و به پیشنهادات‌مان بازخورد بهتری بدهند.»

چاپ سه بعدی و واقعیت مجازی فقط چهار ماه طول کشید تا از ایده تبدیل به محصول نهایی شوند.

پروژه‌های آینده حتی سریع‌تر از همه بخش‌های سه بعدی ساخته شده در طول این مرحله آزمایشی خواهند بود و هم‌اکنون برای ما مهیا و در دست‌رس هستند.

آینده طرح‌های MSF

در حالی که بیمارستان فیلیپینی یک اثبات ایده بود، که در یک بیمارستان از قبل ساخته شده و در حال بهره برداری شکل گرفت، در آینده‌ای نزدیک مدل‌های سه بعدی قادر خواهند بود به شکل دیجیتال به هر جایی در دنیا ارسال شوند و در هر مرورگر وبی مشاهده شوند.

در نهایت، کارکنان میدانی ما قادر خواهند بود طرح را پیشاپیش مشاهده و ارزیابی کنند و مطمئن شوند که ساختار طراحی به کارآمدترین شکل انجام می‌شود.

جین پلتینکس می‌گوید:«همان طور که پروژه پیشرفت می‌کند امکان‌پذیر خواهد بود محیط دینامیکی بسازیم و حرکات بیماران و کارکنان را شبیه سازی کنیم.»

«در حال حاضر در جایگاهی هستیم که کارکنان‌ ما واقعا قادر خواهند بود قبل از این که بیرون بروند و قطعا قبل از این که ساختار شکل بگیرد، احساس کنند یا ببینند با چه چیزی در میدان‌های حادثه رو به رو می‌شوند. بدون شک این روشی است که ما در آینده کار خواهیم کرد.»

 

MSF و چاپ سه بعدی/واقعیت مجازی

پزشکان بدون مرز این پروژه را با همکاری Pyxsis، یک شرکت بلژیکی در زمینه چاپ سه بعدی و واقعیت مجازی ساختند.

ما خواهان شکل‌گیری همکاری با سایر شرکت‌ها، بنیادها یا دانشگاه‌ها هستیم تا به نوآوری‌های انسان‌مدارانه کمک کنند.

منبع:msfبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *