شکست در فناوری تولید انرژی پاک از زغال سنگ

در اولین پروژه بزرگ از این نوع فناوری، کارخانه ای در ساسکاچوان کانادا مجهز به این فناوری شد که کربن را از اگزوز ابزارها جدا کرده و آن را زیر زمین دفن می کرد و به این صورت زغال را به یک سوخت پاک تبدیل می کرد. 

به گزارش کلیک، یک ماه پس از راه اندازی کارخانه، دولت محلی اعلام کرد این پروژه موفقیت لازم را نداشته است. اما این پروژه ۱٫۱ میلیارد دلاری مثل یک رویای سبز می‌ماند.

این پروژه که با نام سد مرزی ساسک پاور ۳ از آن یاد می‌شود،چندین بار دچار خاموشی شده، در کاهش آلاینده‌های آن موفق نبوده و فناوری مرکزی آن دچار مشکلات غیرقابل حل شده است. هزینه‌های آن رو به افزایش است و میلیون‌ها دلار برای تعمیرات و ابزارهای جدید صرف خواهد شد.

کتی اسپرول، یک عضو قانون گذار ساسکاچوان می‌گوید: “در ابتدا در مورد صرفه اقتصادی این پروژه شک و تردید وجود داشت. اکنون آن‌ها به یک فاجعه تبدیل شده‌اند.

ساسک پاور و طرفداران آن اذعان می‌کنند این مشکل اولیه با هر فناوری پیچیده و جدید است.

مایک مارش، مدیر اجرایی ساسک پاور در ماه ژانویه گفت: “با مرور زمان، همانطور که شرکت‌ها و کشورهای بیشتری در فناوری جذب کربن مشغول فعالیت شوند، هزینه آن برای دیگران کاهش خواهد یافت. این امر به کار گرفتن آن را نیز آسان‌تر می‌کند.”

این کارخانه تولید برق در نزدیکی ذخایر مرز داکوتای شمالی قرار دارد.صدها سال زغال سنگ در نزدیک سطح زمین دفن شده‌اند که عملا هزینه حمل و نقل این مواد را کم می‌کند. و کار در معدن نیز در این منطقه باعث اشتغال و چند شغل محدود خواهد شد.

این یک ذخیره کم هزینه و پایدار است. فرصت‌های فوق العاده ای در آمریکا وجود دارند که می‌توانند استفاده از ذغال سنگ را تداوم بخشند.

برای صنایع همگانی و دولت محلی این فرایند به صورت جذب کربن شناخته می‌شود و یازده سال پیش هنگامی که در مورد یک سیستم برق بررسی انجام شد، خیلی وسوسه انگیز به نظر می‌رسید.

در دروه‌ای که آگاهی در مورد کربن افزایش یافته بود، این فناوری راه‌هایی پیشنهاد می‌داد. این امر به‌خصوص در کانادا بسیار جذاب بود. در آن هنگام کاهش گازهای گلخانه‌ای بیش از هر چیز دیگری مورد توجه بود، مثل تعطیلی نیروگاه تولید برق با سوخت ذغال سنگ در اونتاریو.

از طریق این فرایند، ماشین آلات در ابتدا بسیای از دوده و خاکستر خروجی زغال را می‌گیرند.سپس اگزوز از میان یک ماده شیمیایی به نام آمین می‌گذرد که کربن را در قالب کربن دی اکسید جذب می‌کند. کربن دی اکسید جذب شده از آمین جدا شده و فشرده می‌شود. سپس از طریق لوله‌هایی به زیر زمین منتقل شده و در آن جا دفن خواهند شد.

ساسک پاور که یارانه‌های زیادی از کانادا دریافت کرده است و در سپتامبر ۲۰۱۴ شروع به کار کرد، اولین استقرار فناوری کاهش آلایندگی سوخت زغال در مقیاس بزرگ بود. ساسکاچوان این فرایند را از کمپانی شل گرفت.

در ابتدا مسئولین محلی گفتند که این پروژه آن طور که باید کار می‌کند و ۹۰ درصد کربن نیروگاه را جذب می‌کند. مثل این بود که ۲۵۰،۰۰۰ خودرو از جاده‌ها حذف شوند. فعالین محیط زیست و سیاست مداران از سراسر دنیا برای بازدید از این نیروگاه به آن‌جا سفر کردند.

saskp

اما داستان موفقیت در نوامبر گذشته هنگامی متلاشی شد که خانم اسپرول، یک عضو اپوزیسیون حزب دموکرات جدید اسناد محرمانه‌ای را در مجلس استانی افشا کرد. او نام افرادی که اسناد را تهیه کرده بودند فاش نکرد اما دولت صحت آن‌ها را تایید کرد.

این اسناد نشان می‌دهند که این سیستم با ظرفیت ۴۵ درصد مشغول فعالیت است. یک یادداشت که یک ماه پس از افتخار دولت برای این پروژه نوشته شده است، به هشت مشکل بزرگ اشاره می‌کند. رفع این اشکالات حدود یک سال و نیم زمان خواهد برد و این یادداشت اخطار می‌دهد که یافتن راه حل رفع این مشکلات نیز آسان نیست.

یک نمودار از عملکرد یک ساله نشان می‌دهد که سیستم اغلب کار نمی‌کرده است. هنگامی که این سیستم به منظور تعمیر و تنظیم برای مدتی تعطیل شده بود، میزان کربن موجود در هوا نیز کاهش یافته بود.

آقای مارش گفت: در ابتدا ما نسبت به ارزیابی‌های اولیه این سیستم بسیار خوشبین بودیم. با این حال اظهاراتی نیز شنیده می‌شد که این پروژه بیش از حد مورد توجه قرار گرفته است. وی تعدادی از مشکلات این پروژه را ازجمله مسایل طراحی، مثل سیستم کنترل دمای ناکافی را برشمرد.

اما این نیروگاه به مشکلاتی اشاره کرده است که مربوط به روند کمپانی شل هستند که در اگزوز زغال سنگ استفاده می‌شوند. با وجود فیلتر اولیه کارخانه، همچنان اجزای کوچکی از خاکستر در اگزوزها باقی می‌مانند و آمین را آلوده می‌کنند، که این مساله باعث کاهش جذب کربن توسط آن می‌شود.

کمپای شل کانادا در اظهاراتی گفت: “به طور کلی ما از عملکرد این فناوری راضی هستیم.”

بهار گذشته ساسک پاور یک بار نیروگاه را برای تعویض آمین خاموش کرد که این کار ۱۷ میلیون دلار کانادایی هزینه در بر داشت. آقای مارش گفت که این شرکت همچنان در پی راهی برای جلوگیری از آلودگی این ماده شیمیایی است.

خاموشی های مکرر باعث شد که ساسک پاورنتواند به شرکت سنووس انرژی، گاز کربن دی اکسید تحویل دهد. این شرکت با ساسک پاور قرارداد ده ساله برای خرید گاز کربن دی اکسید بسته است. به همین دلیل ساسک پاور مجبور به پرداخت غرامت ۷ میلیون دلاری شد.

علاوه بر این‌، سیستم جذب کربن خود یک مصرف کننده بزرگ برق تولید شده توسط نیروگاه است.  این نیروگاه ظرفیت تولید ۱۵۰ مگاوات را دارد که سیستم جذب کربن ۳۰ ماگاوات آن را مصرف می‌کند. به جز این، ۱۵ الی ۱۶ ماگاوت نیز برای فشرده ساختن کربن دی اکسید به کار می‌رود.

منبع: nytimesبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *