ساخت ابزار کشف سیارات فراخورشیدی

|
۰ دیدگاه

ناسا در حال ساخت یک ابزار جدید شکار سیاره فراخورشیدی است.

به گزارش کلیک، ناسا و بنیاد ملی علوم (NSF) در حال تشکیل تیم ویژه ای از ستاره شناسان برای ساخت شکارچی سیاره ای جدید قدرتمند خود هستند. دانشمندان پس از برگزاری یک رقابت ملی توسط سوراث ماهدوان، استادیار دانشگاه ایالتی انتخاب خواهند شد. آنها طی سه سال آینده ۱۰ میلیون دلار را صرف ساخت ابزار تحقیقات فراخورشیدی به نام NN-EXPLORE  با طیف سنجی داپلر (NEID) برای این پروژه مشترک خواهند کرد. هنگامی که این کار خاتمه یابد، ابزار در ۳٫۵ متری رصدخانه WIYN (تصویر بالا) در رصدخانه ملی کیت پیک در آریزونا نصب خواهد شد.

NEID همچنین در زبان قبیله Tohono O’odham به معنای ” کشف” می باشد که از سرزمینی که در آن قله کیت واقع شده متابعت می کند. این قطعا نام مناسبی است، چرا که این ابزار به دانشمندان امکان جستجوی سیارات فراخورشیدی بر روی زمین را می دهد. این ابزار برای شکار سیارات، به خصوص سیارات زمین مانند در حال گردش در اطراف ستاره ها که شبیه خورشید ما هستند، با اندازه گیری یک ستاره “لرزان” به کار می رود. این حرکت رو به عقب و جلو معمولا به علت کشش گرانشی است که یک سیاره ایجاد می کند، به طوری که اندازه لرزش می تواند اندازه ی خود سیاره را نشان دهد. پس از این رویداد ناسا می تواند با بهره گیری از قدرت تلسکوپ های فضایی به این سیستم بیشتر توجه کند. آژانس امیدوار است که ابزار بتواند به تلاش های آن برای اثبات زندگی در نقاط دیگر جهان کمک کند که قطعاً شاهکار راحتی نیست.

منبع: msn

0 پسندیده شده
پژوهشگر، استاد راهنما و مشاور، مدیر گروه پژوهشی سیمیا علاقمند به علوم حوزه پزشکی،روانشناسی، رباتیک، نجوم، محیط زیست و فناوری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.