چگونه از فایل های شخصی در ویندوز ۱۰ محافظت کنیم؟

 

امنیت اطلاعاتی کاربران، در استفاده از تکنولوژی همیشه و در همه حال حرف اول را می زند. خواه استفاده از گوشی های هوشمند باشد خواه کامپیوتر های خانگی و اداری.

کلیک – بهترین روش جلوگیری از سرقت اطلاعات قراردادن آن ها تحت قفل و رمزهای امنیتی ست. با ما همراه باشید تا روش رمز گذاری بر روی فایل های شخصی تحت سیستم عامل ویندوز را فرابگیرید. یکی از بزرگ ترین دغدغه های کاربران در استفاده از تکنولوژی های روز سرقت فایل های شخصی است. پیشرفت تکنولوژی از یک سو و به موازات آن رشد هکرها از سویی دیگر باعث شده تا بیش از پیش کاربران احساس عدم امنیت در استفاه از تکنولوژی های روز داشته باشند. اما این روزها متخصصین نرم افزاری نیز با توجه به این احساس عدم امنیت به دنبال بهترین روش برای حفظ امنیت هستند.

با توجه به میزان اهمیت اطلاعات شما قادر هستید از بین تمامی روش های پیش بینی شده بهترین را برای حفظ امنیت اطلاعات خود انتخاب کنید. یکی از ساده ترین روش ها قفل کردن فایل های شخصی ست، اما بهترین روش رمزگذاری فایل هاست، در این روش تنها شما قادر به دسترسی به اطلاعات مورد نظر هستید.

در این گزارش به چند روش بسیار ساده در ویندوز ۱۰ به منظور حفاظت از اطلاعات می پردازیم، با کلیک همراه باشید.

 

قفل کردن فایل ها (Folder Locker)

روش قفل گذاری شاید امن ترین راه برای حفاظت فایل های شخصی شما نباشد، اما بی شک آسان ترین راه برای حفظ اطلاعات است. در این روش مطابق دستورالعمل زیر عمل کرده تا فولدر مورد نظر قفل شود:

۱- در ابتدا مانند تصویر زیر یک فایل متنی بسازید.

create-new-text-file

۲- دستور زیر را بدون تغییر در فایل متنی کپی کنید.

cls

@ECHO OFF

title Folder Locker

if EXIST "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" goto UNLOCK

if NOT EXIST Locker goto MDLOCKER

:CONFIRM

echo Are you sure u want to Lock the folder(Y/N)

set/p "cho=>"

if %cho%==Y goto LOCK

if %cho%==y goto LOCK

if %cho%==n goto END

if %cho%==N goto END

echo Invalid choice.

goto CONFIRM

:LOCK

ren Locker "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"

attrib +h +s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"

echo Folder locked

goto End

:UNLOCK

echo Enter password to Unlock folder

set/p "pass=>"

if NOT %pass%==your_password goto FAIL

attrib -h -s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"

ren "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" Locker

echo Folder Unlocked successfully

goto End

:FAIL

echo Invalid password

goto end

:MDLOCKER

md Locker

echo Locker created successfully

goto End

:End

۳- پس از انتقال کدهای مورد نظر به فایل متنی، در هنگام ذخیره سازی از گزینه های save as – all files  را انتخاب کرده و با نام Locker.bat — ذخیره کنید. (در این ذخیره سازی پسوند دهی نقش بسیار مهمی دارد)

save-text-document

۴- پس از ذخیره سازی از فایل مورد نظر خارج شده با دبل کلیک، قفل گذاری را فعال کنید. برای خروج از این حالت تنها کافی ست دکمه Y را بر روی صفحه کلید فشار دهید. برای رمز گذاری در این حالت نیز مجددا در همان حالت قبل بر روی فایل دبل کلیک را انجام دهید.

رمز گذاری فایل های مورد نظر در ویندوز

در برخی از نسخه های ارائه شده در ویندوز، این امکان برای کاربران در نظر گرفته نشده است تا به آسانی فایل ها را رمزگذاری کنند. بنابراین شما نیاز به نسخه ( Professional) این سیستم عامل خواهید داشت. در این نسخه به کاربر اجازه داده شده است تا به آسانی فایل ها را انتخاب و عملیات رمز گذاری را برای هریک انجام دهد.

در این بخش از گزارش به توضیح عملکرد در رمز گذاری فایل ها می پردازیم:

۱- در ابتدا، بر روی گزینه مورد نظر راست کلیک کرده و از میان گزینه ها Properties را انتخاب کنید. بر روی کشوی انتخابی باز شده گزینه General را انتخاب کرده و به قسمت Advanced بروید.

بر روی باکس باز شده، Encrypt contents to secure data را انتخاب کرده و در پایان OK کنید.

encrypt-contents

۲- پس از انجام عملیات فوق، پنجره Properties را بسته و در پایان با انتخاب این گزینه که آیا تمایل به انجام این فرایند بر روی فایل های ثانویه دارید یا خیر به عملیات پایان دهید.

رمزگذاری نوع سوم

در دو روش مطرح شده فوق، شما بدون نیاز به دانلود یا نصب فایل اضافی قادر خواهید بود تا رمزگذاری را انجام دهید. اما گاهی لازم است برای تنظیمات پیشرفته برنامه ای مضاعف در اختیار داشته باشید، تا طبق برنامه ریزی های شما عمل کند.

Easy File Locker

نرم افزار Easy File Locker یکی از برنامه های کاربردی در در رمزگذاری فایل هاست، که با تنظیماتی بسیار ساده شما را قادر به انجام تغییراتی در نحوه به اشتراک گذاری فایل ها در ویندوز می کند.

در این سیستم تعریف شده شما پس از اجرای برنامه و با انتخاب گزینه  Add File فایل های مورد نظر را به قسمت قفل گذاری اضافه می کنید.

easy-file-locker

در تنظیمات پیشرفته این برنامه، همچنین به کاربر امکان داده شده تا چگونگی دسترسی به فایل های مورد نظر و همچنین پنهان بودن و یا مخفی بودن فایل ها را انتخاب کند.

Secret Disk

استفاده از این برنامه همانند نرم افزار Easy File Locker بسیار ساده و کارامد است. اگرچه این نرم افزار در آمریکا ۱۵ دلار  قیمت گذاری شده است، اما کاربران این نرم افزار را در زمینه رمز گذاری بسیار موفق ارزیابی کرده اند. این نرم افزار با اختصاص ۳ گیگابایت به کاربر امکان می دهد تا بصورت اختصاصی به خصوصی سازی فایل ها بپردازد.

secret-disk

SecretFolder

علاوه بر نرم افزارها والبته امکان های داخلی ویندوز، نرم افزار SecretFolder نیز با کارایی مشابه به خارج کردن فایل مورد نظر از دید کمک می کند تا تنها با وارد کردن رمز امکان رویت فایل ها برای کاربر فراهم شود.

secret-folder

این روش بسیار کارامد و در عین حال ساده توصیف شده است. چرا که شما با از دید خارج کردن فایل مورد نظر امکان سرقت اطلاعات را به طور کلی از بین خواهید برد.

My Lockbox

این نرم افزار کاربردی که در آمریکا با قیمت ۳۰ دلار عرضه می شود، کار را برای کاربران آسان کرده است. بسیاری از افراد در انتخاب فایل مورد نظر برای رمز یا قفل گذاری با مشکل مواجه هستند. به این گونه که این نرم افزار با رمزگذاری یک درایو به طور کلی تمامی فولدرهای ذخیره شده در درایو را به صورت یکجا رمز گذاری می کند، تا کاربر با خیالی آسوده و بدون نگرانی از به سرقت رفتن فایل ها به انجام امور شخصی بپردازد.

my-lockbox

منبع: makeuseof

 

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *