سه ترفند برای مشاهده رمزعبور در مرورگرها

سه روش که بوسیله آنها می‌توانید رمزعبور خود را در مرورگرها مشاهده کنید

به گزارش کلیک، مرورگرها همیشه رمزهای عبور را پشت ستاره‌ها (***) یا نقطه‌ها مخفی می‌کنند تا مطمئن شوند هیچ شخصی رمزعبور شما را نمی‌دزدد. با این وجود، گاهی اوقات شما نیاز دازید تا رمزعبور خود را ببینید. چون ممکن است شما در هنگام نوشتن رمزعبور اشتباه کنید و در نتیجه می‌خواهید به جای این‌که دوباره تمام رمزعبور را از اول وارد کنید، رمز خود را ببینید و تنها آن قسمت اشتباه را اصلاح کنید. همچنین شما ممکن است وابستگی زیادی به مرورگرهایی داشته باشید که دارای بخش مدیریت رمزعبور هستند و به صورت خودکار بخش رمزعبور را پر می‌کنند. بنابراین اگر رمز خود را فراموش کردید جای خوش‌شانسی وجود دارد که چنین ویژگی‌هایی به کمک شما می‌آیند.

در این اینجا ما به شما سه روش را آموزش خوهیم داد تا به وسیله آنها بتوانید به آسانی رمزهای عبور خود را مشاهده کنید و حتی از آن‌ها کپی بگیرید.

تذکر: رمزهای عبور همیشه مخفی نگه داشته می‌شوند تا به وسیله افرادی که در کنار شما هستند ربوده نشوند. بنابراین قبل از اینکه به وسیله یکی از روش‌های زیر رمز خود را ظاهر کنید، مطمئن شوید که فردی در کار شما حضور ندارد تا زیرچشمی آن را ببیند.

  1. ظاهر کردن یک رمز عبور به وسیله گزینه‌های توسعه‌دهندگان

اگر شما قصد دارید تا یک رمزعبور را بدون استفاده از نرم‌افزارهای جانبی ظاهر کنید بنابراین نیاز است تا یک ویرایش کوچک در اسکریپت آن صفحه انجام دهید. زمانی که شما یک فیلد رمزعبور را پیدا می‌کنید بر روی آن کلیک راست کنید و سپس گزینه “Inspect element” را انتخاب کنید.

رمزعبور

ابزار “Inspect element” باز خواهد شد و شما با یک سری از کدهای برنامه‌نویسی پیچیده مواجه خواهید شد. اما نگران نباشید. کافی است که فقط دنبال این خط  بگردید “<input type=”password

زمانی که آن را یافتید بر روی “type=”password دوبار کلیک کنید تا آن را ویرایش کنید و به جای کلمه password، کلمه text را جایگزین کنید. در نهایت باید شما چیزی شبیه به این رشته داشته باشید: “<input type=”text

رمزعبور

رمزعبور

حالا صفحه Inspect element را ببندید. اکنون می‌توانید رمزعبور را مشاهده کنید. تا زمانی که صفحه مجدا بارگذاری نشده است شما می توانید رمز را ویرایش یا کپی کنید.

رمزعبور

۲٫ظاهر کردن رمزهای‌عبور ذخیره شده

روش بالا یک روش ایده‌آل برای نمایش فیلدهای رمزعبور بود. اما اگر تنها بخواهید رمزهای ذخیره شده را مشاهده کنید تا آن‌ها را به خاطر بسپارید و حفظ کنید بنابراین نیازی نیست تا فرایند پیچیده بالا را انجام دهید. شما می‌توانید در مرورگر خود به بخش تنظیمات مدیریت رمزعبور بروید تا تمام رمزهای ذخیره شده را مشاهده کنید.

در این مثال ما از مرورگر گوگل کروم استفاده می‌کنیم ولی روش کار باید اصولا برای اکثر مرورگرها مشابه همین روش باشد. شما کافی است تا به بخش تنظیمات حریم خصوصی و امنیتی (Security or Privacy Settings) بروید و سپس به دنبال گزینه‌ایی شبیه به مدیریت رمزهای عبور (Manage Password) بگردید.

در مرورگر کروم بر روی منوی اصلی کلیک کنید و گزینه تنظیمات (Settings)  را انتخاب نمایید. حالا گزینه نمایش تنظیمات پیشرفته (Show advanced settings) را انتخاب کنید و سپس بخش مدیریت رمزهای عبور را (Manage passwords) که در زیر عنوان فرم‌ها و رمزهای عبور (Passwords and forms)  وجود دارد، انتخاب کنید.

رمزعبور

رمزعبور

در این قسمت اطلاعات ذخیره شده خود را که هر کدام مربوط به یک سایت خاص است مشاهده خواهید کرد که شامل نام‌کاربری و رمزهای‌عبور مخفی شده است. بر روی رمزعبور خود دوبار کلیک کنید و سپس گزینه Show را انتخاب نمایید.

رمزعبور

در صورتی که شما برای ورود به کامپیوتر شخصی خود رمزعبوری تعیین کرده باشید ابتدا باید رمز ورود خود را به درستی وارد کنید تا بتوانید به رمزهای ذخیره شده در مرورگر دسترسی پیدا کنید.

چنانچه کامپیوتر شخصی شما رمز ورودی نداشته باشد، بدون هیچ‌گونه سوالی می‌توانید تمام رمزهای‌عبور ذخیره شده در مرورگر خود را مشاهده کنید.

یکی دیگر از دلایلی که نیاز است کامپیوتر شخصی شما دارای رمز عبور باشد همین است. در واقع چنانچه رمز ورودی برای سیستم خود در نظر نگرفته باشید به راحتی هر شخصی می‌تواند وارد مرورگر شما شود و تمام رمزهای‌عبور ذخیره شده در مرورگر شما را مشاهده کند.

رمزعبور

رمزعبور

۳ . استفاده از یک افزونه جانبی

افزونه‌های جانبی فراوانی وجود دارند که به صورت خودکار یا تنها با انتخاب یک گزینه تمام رمزهای عبور را برای شما نمایش می‌دهند. اگر شما اکثر اوقات نیاز دارید تا رمزعبور خود را مشاهده کنید اسنفاده از یک افزونه جانبی به شما پیشنهاد می شود. چون به روند کار شما سرعت می‌بخشد.

در قسمت زیر برخی از این افزونه‌ها معرفی شده است :

افزونه مربوط به مرورگر گوگل کروم

افزونه مربوط به مرورگر فایرفاکس

افزونه مربوط به مرورگر اپرا

نتیجه گیری:

نمایش دادن رمزعبور شما می‌تواند مقداری خطرناک باشد ولی در عین‌حال می‌تواند خیلی اوقات در وقت شما صرفه‌جویی کند. اگر شما قصد دارید رمزعبور خود را بررسی یا در جایی ذخیره کنید، دو روش اول، شیوه‌های عالی هستند. اما اگر تصمیم دارید که اغلب اوقات رمزعبور خود را مشاهده کنید و یا حتی قصد دارید که رمز شما به صورت ستاره‌دار در مرورگر شما نمایش داده نشود، استفاده از افرونه‌های جانبی گزینه کاملا مناسبی برای شما است.

منبع: maketecheasier



بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *