رشد قابل ملاحظه دامنه‌های اینترنتی ایران

خدمات شبکه اینترنتی در ایران از سال ۱۳۷۳ آغاز شد و تاکنون ایران توانسته با با ثبت بیش از ۷۶۰ هزار دامنه فعال اینترنتی، یکی از برترین کشورهای دنیا در زمینه رشد دامنه اینترنتی باشد.

به گزارش کلیک، ایران به وسیله مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات به شبکه جهانی اینترنت پیوست، البته این مرکز در سال ۱۳۷۶ به پژوهشگاه ارتقا یافت و نام آن به «پژوهشگاه دانش های بنیادی» تغییر کرد. این مرکز در سال ۱۳۷۳ دامنه اینترنتی ملی ایران یا ir. را ثبت کرد و از همان زمان خدمات شبکه اینترنت (ISP) در ایران ارائه شد.

تا اوایل سال ۱۳۹۴، بیش از ۶۲۲ هزار دامنه فعال ir ثبت شده بود. البته این آمار با احتساب دامنه های دیگری مانند co.ir، ایران، ac.ir، sch.ir، id.ir، gov.ir، org.ir و net.ir به حدود ۶۳۲ هزار دامنه اینترنتی در مرکز ثبت دامنه های اینترنتی مرتبه اول کشور، ایرنیک، ثبت شد.

دامنه اینترنتی ir. در سال ۲۰۱۳ به عنوان برترین دامنه کشوری از نظر میزان رشد در بین کشورهای عضو سازمان دامنه های اروپا (CENTR) معرفی شد. سازمان دامنه های اروپا دارای ۵۳ عضو اصلی، ۹ عضو وابسته و ۱۲ عضو ناظر است و بیش از ۸۰ درصد همه دامنه های کشوری ثبت شده از سراسر جهان را شامل می شود.

در سال ۱۳۹۴ آخرین آمار از سوی مرکز ثبت دامنه های اینترنتی پژوهشگاه دانش های بنیادی، نشان دا که تاکنون ۷۶۳۷۹۵ دامنه توسط کاربران ایرانی ثبت شده است که در مقایسه با آمار منشر شده فروردین ماه ۹۴، بیش از ۱۳۰ هزار دامنه افزایش داشته است.

این آمار نشان می‌دهد پسوند .ir با تعداد دامنه ثبت ‌شده ۷۵۴۹۰۶، همچنان در صدر ثبت دامنه‌ های فعال اینترنتی است. پسوندهای co.ir با ۳۷۱۰، ایران با ۲۲۷۴، ac.ir با ۱۵۱۹، id.ir با ۳۹۶، sch.ir با ۳۴۸، org.ir با ۳۱۲، gov.ir با ۲۸۸، net.ir با ۴۲ دامنه سایر دامنه های اینترنتی ثبت شده و فعال کشور هستند.

در حال حاضر ایران از نظر تعداد دامنه اینترنتی فعال کشوری، بزرگ ترین کشور در منطقه است و از کشورهایی نظیر سنگاپور، مالزی، هنگ ‌کنگ، ترکیه، اسلواکی، یونان و فنلاند هم پیشی گرفته و با رشد ۴۵ درصدی در سال، در رتبه‌ های نخست فهرست کشورهای برتر جهان از نظر رشد دامنه اینترنتی قرار دارد.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *