شرح تصاویر برای کاربران نابینا در فیس بوک

 

شرکت فیس بوک این بار به کمک افرادی با مشکلات بینایی آمده است تا با بهره گیری از هوش مصنوعی تصاویر به اشتراک گذاشته در دنیای فیس بوک را برای کاربران با دید کم و حتی نابینا بازگویی کند.

به گزارش کلیک، یکی از دغدغه های بسیار مهم برای موسسین شبکه های اجتماعی استفاده و بهره بری همه اقشار جامعه از نرم افزارهای طراحی آنان است.  شرکت فیس بوک یکی از بزرگترین شبکه های اجتماعی حال حاضر، با دارا بودن ۱٫۲۳ میلیارد کاربر در سراسر جهان به منظور سهولت استفاده از این نرم افزار برای کاربرانی با مشکلات بینایی با استفاده از هوش مصنوعی به شرح و تفسیر تصاویر برای این دسته از کاربران پرداخته است. این ویژگی در حال حاضر در سیستم عامل IOS گوشی های آیفون با زبان انگلیسی قابل دسترس است.

با توجه به افزایش روز افزون کاربران شبکه اجتماعی فیس بوک و همچنین ایجاد رقابت میان شبکه های اجتماعی و پیام رسان دیگر، شرکت فیس بوک به این فکر افتاده تا با بهره گیری از هوش مصنوعی خدمات متفاوتی را به کاربران ارائه دهد. برای مثال چندی پیش فیس بوک با اضافه کردن مترجم اتوماتیک به پست های این شبکه اجتماعی این نرم افزار را بیش از پیش در بین کاربران محبوب ساخته است. از سه شنبه گذشته این شرکت با بهره برداری از ویژگی توضیح تصاویر در نسخه ios این نرم افزار به تشریح تصاویر با دوری از پرداختن به جزئیات برای افراد با اختلال بینایی می پردازد. برای مثال شما تصویر زیر را در نظر بگیرید. برای توضیح چنین تصویری هوش مصنوعی فیس بوک اینگونه عمل می کند:

kids-pizza-150119

چهار کودک دو دختر و دو پسر در حال خوردن پیتزا و لذت بردن از آن هستند. (به جزئیاتی نظیر نوع پیتزا و فضای اطراف نمی پردازد.) این هوش مصنوعی با دایره لغاتی حدود ۱۰۰ کلمه به تعاریفی ساده از تصاویر میپردازد و هرگونه حشو دوری می کند. این نرم افزار در پیشبرد این سیستم جدید به وسیله automatic alternative text از اشتباهات ممکن تا حد ممکن پیشگیری می کند. سیستم ترجمه ای که شرکت گوگل چندیست آن را به خدمت گرفته است.

این شرکت همچنین امیدوار است تا با رفع معایب و نواقص این نرم افزار در آینده ای نه چندان دور علاوه بر پرداختن به شرح جزئیات کامل تری از تصاویر، به سوال های احتمالی بوجود آمده در ذهن مخاطب نیز پاسخ دهد. فیس بوک در نظر دارد تا این اقدام را بر روی سیستم عامل اندروید نیز اجرا کند.

مسئولین این شرکت همچنین در طی مصاحبه ای اعلام کردند: فیس بوک قصد دارد با انجام این اقدام بسیاری از نابینایان را به شبکه های اجتماعی جذب کند. تا علاوه بر افزایش کاربران این شرکت این افراد را نیز بیش از پیش در فعالیت های اجتماعی مجازی مشارکت دهد.

باید دید این اقدام جدید فیس بوک چه بازخوردی در بین افراد با اختلال بینایی خواهد داشت؟

منبع: gadgets

 

 

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *