با چنگال طعم دهنده برقی، نمک را فراموش کنید

تا وقتی که برق هست چرا از نمک استفاده کنیم! دانشمندان ژاپنی به تازگی چنگال هوشمندی ساخته اند که غذا را برای افرادی که باید نمک کمی مصرف کنند و یا اصلا نمک مصرف نکنند، خوش طعم می‌کند.

به گزازش کلیک، طبق گفتهNikkei Technology نمونه اولیه این چنگال که توسط محققی به نام هیرومی ناکامورا در دانشگاه توکیو طراحی و ساخته است، دارای دسته‌ای است که یک باتری قابل شارژ و جریان الکتریسیته در آن تعبیه شده است. زمانی که فرد استفاده کننده از چنگال نوک آن را بر زبانش را می‌گذارد دکمه روی دسته را می‌زند و به این صورت سه سطح از جریان الکتریسیته را ایجاد می‌کند که هر یک از جریان‌ها میزان متفاوتی از شوری را به وجود می‌آورد.

Nikkei Technology  اذعان کرد موادی با مزه تند مانند فلفل و سیر باعث می‌شوند که چنگال به جای ایجاد مزه ترشی و یا مزه‌های مختلف ایجاد شده در دهان به خاطر استفاده از داروهای مختلف، مزه شوری را ایجاد کند.

یکی از خبرنگاران آنلاین Nikkei Technology نوشت “وقتی که با استفاده از کلید چرخنده‌ای که در پشت جنگال قرار داشت میزان جریان را زیاد کردم مزه‌ای که شبیه به مزه دارو بود در حال  تبدیل شدن به مزه شوری بیشتر بود” وی وقتی که در حال خوردن تونکاتسوی بدون نمک (نوعی کتلت خوک) بوده است، این چنگال را امتحان کرده است. از سویی دیگر می‌توان گفت که افراد با این چنگال نمی‌توانند مزه شیرینی یا نوعی طعمی آبدار را حس کنند.

نمونه اولیه این چنگال که ضد آب هم نیست با هزینه‌ای کمتر از ۱۸ دلار ساخته شده است و هنوز قیمت آن محاسبه نشده است. عمر باتری قابل شارژ چنگال در هر بار شارژ شش ساعت است.

این نخستین باری نیست که محقق ابداع کننده چنگال توانسته است با استفاده از جریان الکتریسته مزه شوری یا شیرینی را ایجاد کند، وی در سال ۲۰۱۲ در کنفرانس تعامل انسان و کامپیوتر که در شهر آستین (پایتخت ایالت تکزاس) برگزار شد، کاربرد برق برای تحت تاثیر قرار دادن مزه‌های مختلف را در معرض نمایش قرار داد و نمونه ابتدایی‌تر “چنگال برقی طعم دهنده” را در همین کنفرانس معرفی کرد. آخرین نمونه ارائه شده از این چنگال از نمونه‌ای که در اوایل سال جاری در معرض نمایش قرار داده شد، سبک‌تر و کوچکتر است و نتیجه شش سال تحقیق و بررسی است.

منبع: .digitaltrendsبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *