آموزش وایپ و فکتوری ریست کردن دستگاه‌های اندرویدی

حتما تاکنون اصطلاح‌هایی همچون وایپ کردن (Wipe) و فکتوری ریست (Factory Reset) را شنیده‌اید. اما شاید هنوز ندانید این اصطلاحات چه معنایی داشته و به چه صورت می‌توان در محصولات اندرویدی آن‌ها را پیاده‌سازی کرد. در این مقاله به شرح و آموزش این امر می‌پردازیم.

 

وایپ کردن اطلاعات گوشی به چه معناست؟

وایپ یا Wipe در واقع فرآیندی است که با استفاده از آن تمامی اطلاعات دستگاه اندرویدی شما حذف شده و اساسا دستگاه هوشمندتان به وضعیت کارخانه بازگردانده می‌شود. باز گرداندن گوشی به وضعیت کارخانه را به اصطلاح فکتوری ریست (Factory Reset) نیز خطاب می‌کنیم. بنابراین در یک تعریف بسیار ساده، وایپ کردن گوشی به معنای بازگرداندن شرایط اطلاعاتی آن به وضعیت پیش فرض کارخانه است.

 

چه زمانی به وایپ یا فکتوری ریست نیاز داریم؟

در شرایط متنوعی می‌توان نیاز به فکتوری ریست یا وایپ کردن اطلاعات دستگاه‌های اندرویدی را احساس کرد. به عنوان مثال اغلب افراد در زمانی که قصد فروش دستگاه اندرویدی خود به عنوان یک محصول دست دوم را داشته باشند، پیش از هر اقدامی دستگاه را وایپ کرده و اطلاعات پیشین و شخصی خود را از حافظه آن حذف می‌کنند. همچنین فکتوری ریست یا وایپ کردن اطلاعات در شرایطی که دستگاه با مشکلات عملکردی خاص یا باگ‌هایی مواجه شود نیز انجام می‌گردد و عموما بازده خوبی دارد.

به عنوان مثال چندی پیش تبلتی به دست ما رسیده بود که در اتصال به شبکه وای‌فای دچار اختلال شده بود و دائما اتصال شبکه وای‌فای دستگاه قطع و وصل می‌شد. پس از انجام تمامی تست‌های مربوطه، نهایتا تصمیم گرفتیم که دستگاه را فکتوری ریست کرده و اطلاعات آن را به وضعیت کارخانه باز گردانیم. با انجام این کار بدون نیاز به باز کردن دستگاه و بررسی بخش‌های سخت افزاری آن، مشکل اتصال دستگاه به شبکه وای‌فای برطرف شد. گاها در موارد این چنینی استفاده از دو قابلیت وایپ و ریست فکتوری ممکن است بازخورد مناسب را داشته باشند. اما چگونه دستگاه اندرویدی خود را فکتوری ریست کنیم؟

 

چگونه دستگاه اندرویدی خود را فکتوری ریست کنیم؟

فکتوری ریست کردن و وایپ اطلاعات دستگاه‌های اندرویدی به دو شیوه اصلی قابل انجام است که با توجه به شرایط و وضعیت دستگاه‌تان می‌توانید یکی از این دو روش را به کار ببرید. روش اول مربوط به شرایطی است که دستگاه اندرویدی شما قابلیت روشن شدن را دارد و به راحتی می‌توانید به بخش تنظیمات آن مراجعه کنید. در این روش از تنظیمات داخلی خود دستگاه فرآیند فکتوری ریست را انجام می‌دهیم.

اما در برخی از شرایط ممکن است دستگاه شما روشن نشود و یا بنا به هر دلیل خاصی تمایل نداشته باشید که پس از روش شدن دستگاه و ورود به بخش تنظیمات آن اقدام به فکتوری ریست کردن محصول نمایید. بدین منظور هم روش دیگری وجود دارد که بدون نیاز به روشن شدن کامل دستگاه خود می‌توانید اطلاعات آن را وایپ نموده و دستگاه را به وضعیت کارخانه بازگردانید. در ادامه به شرح و آموزش هر یک از این دو روش می‌پردازیم.

 

وایپ و فکتوری ریست دستگاه در شرایطی که ورود به بخش تنظیمات امکان‌پذیر است:

اگر دستگاه اندرویدی شما کاملا روشن می‌شود و امکان استفاده از بخش‌های نرم افزاری مختلف آن را دارید، می‌توانید از قسمت “تنظیمات” یا “Settings” دستگاه هوشمندتان نسبت به فکتوری ریست و وایپ کردن اطلاعات آن اقدام کنید. به طور کلی مراحل دسترسی به تنظیمات بخش فکتوری ریست عموما در دستگاه‌های اندرویدی تولید شده برندهای مختلف یکسان است، اما با این وجود ممکن است با توجه به رابط کاربری‌های اختصاصی که این شرکت‌ها در کنار نسخه اصلی سیستم عامل اندروید محصولات خود نصب می‌کنند گاها تغییراتی در مسیر دستیابی به گزینه فکتوری ریست وجود داشته باشد.

ابتدا باید وارد بخش “تنظیمات” یا همان “Settings” دستگاه اندرویدی خود شوید. بدین منظور باید از منوی اصلی دستگاه آیکون چرخ دنده را انتخاب نمایید. لازم به ذکر است که در اغلب دستگاه‌های اندرویدی جدیدترین با پایین کشیدن بخش نوتیفیکیشن بار، آیکون چرخ دنده مد نظر را مشاهده خواهید کرد. با انتخاب این آیکون مستقیما وارد بخش Settings دستگاه اندرویدی خود می‌شوید.

۱

هنگامی که وارد بخش تنظیمات یا Settings دستگاه اندرویدی خود شدید به دنبال گزینه‌ای با عنوان Backup & Reset بگردید و این گزینه را انتخاب کنید.

۲

در این بخش گزینه‌ای با عنوان Factory data reset را مشاهده خواهید کرد که مربوط به فکتوری ریست کردن اطلاعات دستگاه شماست.

۳

با انتخاب این گزینه یک پیغام هشدار بر روی صفحه نمایش دستگاه اندرویدی شما نمایان می‌شود که در آن گفته شده “استفاده از این قابلیت و فکتوری ریست کردن دستگاه شما منجر به از دست رفتن تمامی اطلاعات ذخیره شده بر روی حافظه داخلی دستگاه اندرویدی‌تان می‌شود. در این شرایط با انتخاب گزینه “Reset Phone” دستور وایپ کردن اطلاعات و بازگرداندن گوشی به وضعیت کارخانه صادر خواهد شد. دقت کنید که اگر برای گوشی هوشمندتان رمز عبور یا رمز الگویی (Pattern) خاصی را تعیین کرده باشید، دستگاه از شما درخواست وارد کردن آن رمز را خواهد کرد و پس از وارد کردن رمز عبورتان فرآیند فکتوری ریست ادامه پیدا می‌کند.

۴

پیش از آغاز رسمی پروسه فکتوری ریست و حذف اطلاعات دستگاه اندرویدی‌تان، مجددا یک پیغام هشدار دیگر بر روی صفحه نمایش آن ارائه می‌شود. در این پیغام هشدار اشاره شده که با ادامه دادن این فرآیند و فکتوری ریست کردن دستگاه هوشمندتان تمامی اطلاعات شخصی و داده‌های اپلیکیشن‌های نصب شده بر روی دستگاه حذف شده و دستیابی مجدد به آن‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود. در این مرحله گزینه “ERASE EVERYTYHING” را انتخاب کنید.

۵

با انتخاب این گزینه، دستگاه هوشمند اندرویدی شما سریعاً ریستارت می‌شود و انیمیشنی با عنوان Erasing به معنای پاک‌سازی اطلاعات گوشی نمایان خواهد شد. پس از پایان فرآیند وایپ کردن اطلاعات دستگاه، گوشی یا تبلت اندرویدی شما به طور اتوماتیک ریستارت شده و تنظیمات آن به وضعیت کارخانه باز می‌گردد.

دقت کنید که با فکتوری ریست کردن دستگاه‌های اندرویدی، اطلاعات ذخیره شده بر روی حافظه داخلی دستگاه حذف می‌شوند اما اطلاعاتی که بر روی حافظه جانبی و رم میکرو اس‌دی (Micro SD) دستگاه ذخیره‌ شده باشند در اغلب محصولات اندرویدی با فکتوری ریست کردن دستگاه از بین نخواهند رفت. بنابراین اگر باهدف فروش محصول خود نسبت به وایپ کردن و فکتوری ریست آن اقدام کره‌اید، حتما به‌صورت جداگانه رم میکرو اس‌دی دستگاه خود را نیز فرمت (Format) نمایید.

 

وایپ و فکتوری ریست دستگاه در شرایطی که ورود به بخش تنظیمات امکان‌پذیر نیست:

اما اگر بنا به دلایل خاصی دسترسی به بخش تنظیمات دستگاه هوشمند اندرویدی‌تان امکان‌پذیر نباشد باید چطور عمل کنید؟ در این شرایط باید وارد بخشی شوید که آن را با عنوان “وضعیت ریکاوری” یا “Recovery Mode” دستگاه می‌شناسیم. به منظور راه‌یابی به این بخش می‌بایست ابتدا دستگاه هوشمندتان را به کلی خاموش نمایید. حال باید ترکیبی از چند دکمه را به طور همزمان بفشارید تا دستگاه هوشمندتان وارد بخش ریکاوری شود.

دکمه‌های ترکیبی که در این بخش ملزم به فشردن آن‌ها هستید در دستگاه‌های گوناگون متفاوت هستند. برای کسب اطلاعات دقیق در رابطه با این موضوع و ترکیب دکمه‌هایی که دستگاه اندرویدی شما را وارد بخش ریکاوری می‌کنند، می‌توانید جستجوی بسیار ساده‌ای در گوگل داشته باشید. به عنوان برای ورود به بخش ریکاوری در نکسوس ۷ گوگل باید دکمه‌های افزایش صدا، کاهش صدا و پاور دستگاه را به طور همزمان در شرایطی که محصول کاملا خاموش است فشرده و تا چند ثانیه نگه دارید و یا در گلکسی S3 سامسونگ باید دکمه‌های افزایش صدا، هوم (Home) و پاور دستگاه را به طور همزمان فشرده و نگه دارید.

پس از فشردن و نگه داشتن دکمه‌های ترکیبی مورد نیاز برای چند ثانیه، دستگاه شما یک ویبره کوچک خورده و به نوعی روشن می‌شود. در این لحظه دکمه‌هایی که فشرده بودید را به طور همزمان ول کنید. با انجام این کار تصویری مانند تصویر زیر بر روی صفحه نمایش دستگاه اندرویدی شما نمایش داده می‌شود. ممکن است جزئیات تصویر نمایش داده شده در مصحولات مختلف متفاوت باشد، اما در تمامی آن‌ها ربات اندرویدی سبز رنگ با پنل جلویی باز شده قابل مشاهده خواهد بود.

۶

در این صفحه با استفاده از دکمه‌های افزایش و کاهش صدا یا اصطلاحا Volume دستگاه می‌توانید بر روی گزینه‌های منوی ارائه شده جهش داشته باشد. با استفاده از این دکمه‌ها بر روی گزینه Recovery Mode بروید.

۷

حال با استفاده از دکمه پاور دستگاه نسبت به انتخاب این گزینه اقدام نمایید. به محض انتخاب گزینه Recovery Mode یک علامت تعجب قرمز رنگ بر روی ربات اندرویدی مورد ظاهرا می‌شود.

۸

حال دکمه پاور دستگاه را فشرده و نگه دارید و سپس دکمه افزایش صدا را یک مرتبه فشارید. با انجام این کار وارد بخشی با عنوان Android Recovery Mode می‌شوید.

۹

با استفاده از دکمه‌های افزایش و کاهش صدای گوشی بر روی گزینه wipe data/factory reset رفته و سپس با فشردن دکمه پاور دستگاه نسبت به انتخاب آن اقدام نمایید. حال به گزینه Yes – erase all user data مراجعه کرده و آن را انتخاب نمایید (با استفاده از دکمه پاور).

۱۰

با انتخاب این گزینه فرآیند فکتوری ریست کردن و وایپ اطلاعات دستگاه اندرویدی‌تان آغاز می‎‌شود. دقت داشته باشید که اگر در هر یک از مراحل فوق گوشی هوشمندتان فریز شده یا هنگ کرد، می‌توانید دکمه پاور دستگاه را برای چند ثانیه فشرده و نگه دارید تا دستگاه هوشمندتان ریستارت شود.

اگر به دلیل بروز مشکل عملکردی نظیر اختلال در اتصال به شبکه وای‌فای اقدام به فکتوری ریست دستگاه کردید و با انجام آن مشکل مورد نظر باقی ماند و برطرف نشد مطمئن باشید که مشکل دستگاه شما سخت افزاری است و به منظور تعمیر باید به تعمیرکاران مجرب سپرده شود. امیدوار هستیم که در این مقاله توانسته باشیم به شیوه‌ای ساده و در عین حال کاربردی نحوه وایپ اطلاعات و فکتوری ریست کردن دستگاه‌های هوشمند اندرویدی را به شما عزیزان آموزش داده باشیم.

منبع: howtogeekیک دیدگاه

جواد رضائیان

با سلام من دیروز از یه صحنه خیلی مهم فیلم برداری کردم ولی تو گوشیم سیو نشده قبلا هم یه بار اینجوری شده بود ولی یکم بعدش فیلمه اومد تو گوشیم حالا چیکار کنم که اینم بیاد

دیدگاه ها:

  1. جواد رضائیان گفت:

    با سلام من دیروز از یه صحنه خیلی مهم فیلم برداری کردم ولی تو گوشیم سیو نشده قبلا هم یه بار اینجوری شده بود ولی یکم بعدش فیلمه اومد تو گوشیم حالا چیکار کنم که اینم بیاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *