بازگشت به آینده: طرح جدید گوگل برای احیای تلفن‌های ثابت

اگر هنوز یک تلفن ثابت در منزل خود دارید، ممکن است بدون آنکه مطلع باشید، در لبه فناوری قرار داشته باشید. گوگل، این هفته اعلام کرد که به زودی یک تلفن ثابت را معرفی خواهد کرد که کاربران می‌توانند آن را به سرویس Google Fiber خود اضافه کنند.

به گزارش کلیک، این پروژه با نام Google Fiber Phone به دنبال ارائه یک سرویس تلفن خانگی جامع به کاربران است. مشترکین آمریکایی به ازای پرداخت تنها ۱۰ دلار در ماه می‌توانند به طور نامحدود از تماس‌های محلی و سراسری در ایالات متحده و کانادا برخوردار شوند. تماس‌های بین المللی نیز مشابه سرویس Google Voice قیمت گذاری شده‌اند. شارژ ۱۰ دلاری در نظر گرفته شده برای هر ماه با قیمت‌های سایر سرویس دهندگان تماس اینترنتی مانند Vonage قابل رقابت است، اما از دیگر سرویس دهندگان مانند MagicJack و Ooma کمی بیشتر است.

این سرویس همراه با سرویس اینترنت پهن باند ۱Gbps در شهرهایی که گوگل شبکه تمام فیبری خود را مستقر کرده است، به فروش خواهد رسید. در حال حاضر، این شهرها شامل آتلانتا، آستین، شارلوت، کانزاس سیتی، نشویل، پروو، رالی-دورهام، سالت کیک سیتی و سن آنتونیو هستند.

سرویس های جدید و قدیم

مشترکان سرویس Google Fiber Phone می‌توانند شماره قدیمی خود را حفظ کرده و یا شماره جدیدی انتخاب کنند. خدمات انتظار مکالمه، نمایش شماره تماس گیرنده (Caller ID) و همچنین خدمات تماس‌های اضطراری نیز به همان روش تلفن‌های ثابت قدیمی، قابل دسترس خواهند بود. سرویس Fiber Phone امکان دسترسی به نامه‌های صوتی را نیز فراهم می‌کند و قادر است پیام‌های صوتی را به صورت پیامک و یا نامه الکترونیکی ارسال نماید. این سرویس همچنین یک فیلتر اسپم، مشابه جیمیل برای در امان ماندن خطوط Fiber Phone از بازاریابی‌های تلفنی ارائه می‌دهد.

شماره اختصاص داده شده به هر مشترک سرویس Fiber Phone بر اساس سامانه رایانش ابری خواهد بود، به این معنی که کاربران می‌توانند تماس‌های ورودی خود را بر روی هر دستگاه دلخواهی پاسخ بدهند. این دستگاه می‌تواند یک تلفن ثابت، گوشی هوشمند و یا حتی یک کامپیوتر رومیزی و یا همراه نیز باشد.

این تلفن فیبری بر اساس فناوری VoIP (ارسال صدا با استفاده از پروتکل اینترنت) کار می‌کند که قادر است ارتباطات صوتی و چندرسانه‌ای را بر روی بستر اتصال اینترنتی ارسال و دریافت کند. برای استفاده از این سرویس، کاربران باید از یک دستگاه جانبی به نام باکس تلفن فیبری در گوشی تلفن ثابت خود استفاده کنند.

رقابت با سایر سرویس دهندگان

گوگل در زمانی خدمات تلفن ثابت خود را راه‌اندازی کرده است که نه تنها مشترکین تلفن ثابت به طور پیوسته رو به کاهش هستند، بلکه این شرکت با رقابتی فشرده میان سرویس دهندگان خدمات پهن باند مانند AT & T و Comcast برای ارائه اینترنت پرسرعت مواجه است. این دو شرکت به شدت مشغول هماهنگی برای ارائه خدمات اینترنت پرسرعت در شهرهایی هستند که گوگل پیش از این، فیبرهای خود را در آن مناطق، مستقر کرده است.

طبق نتایج یک نظرسنجی که توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در سه سال گذشته انجام پذیرفت، حدودا ۴۰ درصد از شهروندان بزرگسال ایالات متحده، تنها از تلفن همراه خود برای برقراری تماس صوتی استفاده می‌کنند. از آن زمان تاکنون، تلفن‌های همراه روز به روز، سهم بیشتری را در برقراری مکالمات صوتی به نسبت تلفن‌های ثابت از آن خود کرده‌اند و این روند همچنان ادامه دارد.

با این حال به نظر می‌رسد که گوگل با افزودن خدمات تلفن ثابت به سرویس های دیتای خود در پی جذب مشتریان بیشتر و دور کردن آن‌ها از سرویس دهندگان فعلی‌شان است.

منبع: toptechnewsبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *