بررسی چهار دلیل ناگهانی اختلالات اینترنتی

در یکی از روزهای ماه نوامبر اینترنت در کشور بنگلادش دچار اختلال شد. افت در سرعت اینترنت فقط نیم ساعت طول کشید، اما میزان ترافیک (آپلودها و دانلودها) تا چندین هفته به حالت عادی خود باز نگشت. دلیل چیست؟

کلیک – قطعی و اختلال کوتاه مدت تنها یکی از مشکلات متداول است که به تازگی رخ می‌دهند. چندین عوامل مختلف می‌توانند در اختلالات اینترنت در سراسر جهان دخیل باشند. گاهی اوقات بلایای طبیعی باعث این مشکل می‌شوند. گاهی اوقات قطعی برق و مشکلات فنی دیگر مسبب این مشکل هستند. گاهی اوقات قطع کابل‌هایی که شبکه‌های اینترنتی را در سراسر جهان به هم متصل می‌کنند باعث بروز این مشکل می‌شوند (عمدا یا سهوا). گاهی اوقات هم دولت مقصر اصلی این مشکل است که در بنگلادش هم این چنین بود.

شرکت آکامای ‌که سهم قابل توجهی از محتوای آنلاین را برای مشتریانی همچون یاهو، IBM و چندین آژانس و سازمان فدرال فراهم می‌کند. در آخرین گزارش دوره‌ای (گزارشاتی که هر سه ماه یک بار منتشر می‌شود) خود به بررسی دلایل مختلف اختلالات شبکه اینترنت پرداخت. در این مقاله قصد داریم به بررسی چهار دلیل اختلالات کوتاه مدت اینترنتی و همچنین اتفاقات تصادفی مسبب این مشکل در سال گذشته بپردازیم

مداخلات دولتی

البته بنگلادش تنها کشوری نیست که دولت آن در دسترسی به اینترنت دخالت می‌کند. آکامای در عراق نیز نه مرتبه کاهش بیش از هشتاد درصدی در جریان اینترنتی (میزان آپلودها و دانلودها) را ثبت کرده است. تمام این اختلالات در فصل تابستان در یک زمان خاص در صبح اتفاق افتاده بودند. شرکت اینترنتی Dyn Research (داین) نیز اتصال اینترنت در سراسر جهان را مورد بررسی و تحقیق قرار داد و ثابت کرد که طبق گزارشات قطعی اینترنت  به دستور دولت صورت گرفته است؛ این اقدام به منظور جلوگیری از بسیاری موارد همانند جلوگیری از تقلب در میان دانشجویان در امتحانات بسیار مهم صورت پذیرفته است.

سال گذشته در ماه ژانویه دولت جمهوری دموکرات کنگو اینترنت را در شهر کینشاسا، پایتخت این کشور قطع کرد که برخی معتقدند این کار به منظور کنترل و مهار اعتراضات تنش آمیز علیه رئیس جمهور انجام شده است.

داگ مادوری، سرپرست بخش تحلیل اینترنتی شرکت داین اذعان می‌کند که چنین اقدامات صورت گرفته توسط دولت در راستای کنترل دسترسی به اینترنت بارها دیده شده است و امروزه اتفاق نادری نیست.

وی در ادامه گفت که  نمی‌خواهد بگوید که این کار اقدام متداولی است. اما وقتی که این اتفاق رخ می‌دهد مردم می‌گویند ” اه نه، چه بد،” اما اتفاقی است که این روزها رخ می‌دهد. این اقدام متداول نیست و گاهی اوقات انجام می‌شود.

وی افزود “در حال حاضر اعمال چنین اقداماتی دشوارتر شده است زیرا ارتباط کشورهای در حال توسعه با جهان خارج افزایش یافته است و محتوای بیشتر و بیشتری به صورت محلی میزبانی می‌شود”.

وی افزود “ظرفیت کل سیستم برای جذب چنین مشکلاتی و مقابله با آن‌ها افزایش یافته است”.

قطع کابل

کابل‌های قطع شده یا بریده بریده شده در زیر دریاها نیز می‌توانند مدتی باعث قطع اینترنت شوند.

قطعی اینترنت به دلیل قطع شدن کابل در کشور آفریقایی گابن در ماه آپریل باعث کاهش نود درصدی ترافیک اینترنتی در چند روز متوالی شد. برخی معتقدند که دلیل این کار خرابکاری مرتبط با اعتصاب در مخابرات گابُن است.

به گزارش آکامی، قطع تصادفی کابل اینترنتی که در زیر دریا کشیده بود و الجزایر را به فرانسه متصل می‌کرد، در اکتبر سال گذشته باعث بیش از هفتاد درصد کاهش در ترافیک اینترنت شد. به گفته برخی از افراد، خرابکاران در ژانویه سال ۲۰۱۵ کابلی را که اینترنت کلمبیا را تأمین می‌کرد، قطع کردند و باعث قطعی اینترنت در این کشور شدند

بلایای طبیعی

طبق گزارش آکامی، آپریل گذشته، زلزله‌ای ویران کننده در نپال رخ داد و ترافیک اینترنتی به یازده درصد میزان قبلی خود کاهش یافت و این مشکل به تدریج و طی چند روز رفع شد. طبق گزارش داین در حالی که ارتباط نپال با دنیای خارج تا میزان زیادی بدون مشکل باقی ماند اما آسیب دیدن زیر ساخت‌ها و قطع محلی برق و آسیب دیدن کابل‌ها باعث شد که بسیاری از افراد در داخل کشور اینترنت ضعیفی داشته باشند.

در ماه مارچ سال گذشته نیز طوفان سهمگینی در جزایر وانواتو در جزایر اقیانوس آرام رخ داد و ترافیک اینترنت برای ۳۶ ساعت با مشکل جدی روبرو شد.

مشکلات فنی

شاید مسؤولان در  کشورهای مختلف نتوانند اختلالات ناشی از مشکلات فنی را به طور کامل رفع کنند، اما می‌توانند با استفاده از ارتباطات خارجی اینترنت تاثیرات ناشی از این گونه مشکلات را کاهش دهند. اما متاسفانه توانایی و دانش فناوری در همه کشورها یکسان نیست.

طبق گزارش داین، آذربایجان که یک کشور در شمال منطقه خاورمیانه است، در ۱۶ نوامبر سال گذشته با مشکل جدی ترافیک اینترنت مواجه شد و میزان ترافیک به مدت ده ساعت به ده درصد میزان عادی کاهش یافت. یک data center  (مرکز داده) متعلق به شرکت مخابراتی دِلتا که اینترنت کل کشور را تآمین می‌کرد، دچار حریق شده بود  و در حدود چهار پنجم شبکه‌های متصل به این مرکز مخابراتی دچار مشکل شدند.

طبق گفته‌های مادوری، چنین مشکلاتی در کشورهای بیشتر توسعه یافته همچون آمریکا تاثیر گسترده‌ای بر خدمات اینترنتی ندارد، زیرا این کشورها در برقراری ارتباط داخلی و خارجی اینترنتی پیشرفته‌تر هستند.

منبع: washingtonposبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *