جدال قابلیت پخش زنده فیسبوک با پریسکوپ توییتر

فیسبوک در روز چهارشنبه با ارتقای قابلیت پخش زنده ویدئو، تلاش خود را برای به چالش کشیدن پریسکوپ توییتر دوچندان کرد.

به گزارش کلیک، کاربران فیسبوک با استفاده از قابلیت استریمینگ زنده قادر خواهند بود که ویدئوهای خود را به طور زنده در گروه‌های این شبکه اجتماعی و یا در رویدادهای برنامه ریزی شده، ارسال و پخش کنند. این رویدادها حتی می‌توانند برای جلسات پرسش و پاسخ آنلاین نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

مدیر بخش مدیریت محصول فیسبوک، فیجی سیمو، در یک پست وبلاگی تصریح کرد که “ما امیدواریم این قابلیت جدید برای ارسال و پخش ویدئو به صورت آنلاین در گروه‌ها و همچنین رویدادها، کاربران را قادر سازد که ارتباطی عمیق‌تر با دوستان نزدیک خود، خانواده‌شان و همچنین مجموعه کسانی که علایق خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند، داشته باشند.”

فیسبوک همچنین به کاربران اجازه می‌دهد که در طول پخش زنده ویدئو به نظرات سایر کاربران، پاسخ داده و یا واکنش خود را نسبت به آن ویدئو با شکلک‌هایی نظیر غمناک، خشمگین، عالی و یا شگفت‌زده که به تازگی در بخش خبرخوان فیسبوک راه‌اندازی شده‌اند، نشان بدهند.

سیمون اضافه کرد:”واکنش‌های زنده به صورت بلادرنگ در ویدئوها ظاهر و به سرعت ناپدید می‌شوند، بنابراین هم ارسال کنندگان ویدئوها و هم بینندگان آن‌ها می‌توانند به خوبی احساسات سایر افراد را نسبت به بخش‌های مختلف ویدئوی ارسالی ارزیابی کنند.”

live_reactions_1_press

اطلاعات آماری گردآوری شده توسط فیسبوک نشان می‌دهد که کاربران، ۱۰ بار بیشتر روی ویدئوهای زنده نسبت به ویدئوهای معمولی، نظر ارسال می‌کنند.

این شبکه اجتماعی همچنین فیلترهایی به قابلیت پخش زنده ویدئو اضافه کرده است که کاربران می‌توانند از آن‌ها برای تغییر ظاهر ویدئوها و شخصی‌سازی بیشتر، استفاده کنند. علاوه بر این، طبق برنامه ریزی فیسبوک، کاربران خواهند توانست پس از شروع پخش زنده ویدئو، روی آن اشکال و یا متون دلخواه را ترسیم نمایند.

فیسبوک همچنین از یک بخش اختصاصی دیگر برای پخش زنده رونمایی کرده است که قابلیت جست‌وجو در ویدئوها را فراهم می‌کند.

آن دسته از کاربران فیسبوک که از کامپیوترهای رومیزی به این شبکه اجتماعی متصل می‌شوند، قادر خواهند بود با استفاده از قابلیت Live Map در دنیای پخش زنده به “پنجره‌ای رو به آنچه در حال اتفاق است” دسترسی پیدا کنند.

قابلیت Facebook Live اواسط سال گذشته راه‌اندازی شد و در ابتدا تنها افراد مشهور می‌توانستند از آن استفاده کنند اما به تازگی کاربران بیشتری قادر به استفاده از این قابلیت هستند.

این سرویس به کاربران این شبکه اجتماعی در ۶۰ کشور دنیا اجازه می‌دهد که از گوشی‌های هوشمند خود برای استریم ویدئو استفاده کنند. این قابلیت جدید برای تمام دستگاه‌های همراهی که دارای سیستم‌عامل‌های اندروید یا iOS هستند، قابل استفاده است.

فیسبوک به شدت تلاش کرده است که در روندهای رو به رشد ارسال و پخش ویدئوهای زنده، ساز خود را کوک کند، جایی که غول پخش ویدئوی متعلق به شرکت آلفابت یعنی یوتیوب، همواره یکه تاز بوده است.

مطابق آنچه فیسبوک منتشر کرده است، افراد مشهور و ورزشکاران از قابلیت Live برای به اشتراک گذاشتن لحظات و رخدادهای زندگی خود یا پاسخگویی به سوالات، استفاده کرده‌اند. سرآشپزها نیز برای ارائه نکات پخت‌وپز و آژانس‌های خبری هم برای پخش و ارسال ویدئوهای خبری داغ، این ویژگی را به کار برده‌اند.

مدیر محصول فیسبوک در گفته‌های خود اذعان کرد که “ما از روش‌های شگفت انگیز و خلاقانه‌ای که کاربران مختلف، قابلیت Facebook Live را به کار برده‌اند، کاملا شگفت‌زده شده‌ایم.” وی از ویدئوهای ۳۶۰ درجه به عنوان بخشی از “روند تکامل طبیعی” این قابلیت، یاد کرد.

منبع: gadgets.ndtvبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *