چگونه لپ تاپ را به تنظیمات کارخانه برگردانیم؟

برای بسیاری از کاربران لپ تاپ پیش آمده که در هنگام کار، ناگهان ویندوز کند شده و یا برنامه ها به خوبی قبل عمل نمی کنند. در این هنگام اولین اقدامی که به ذهن افراد می رسد تعویض ویندوز است. در این گزارش به چگونگی انجام این کار می پردازیم.

کلیک – یکی از مشکلاتی که اکثر دارندگان و کاربران لپ تاپ با آن سروکار دارند، چگونگی تعویض سیستم عامل ویندوز است. بسیاری از برند های تولید لپ تاپ دی وی دی چگونگی و نصب ویندوز را داراست. اما برای برخی از برندها نظیر “Lenovo و یا HP” لازم است روند دیگری را برای تکمیل پروسه طی کنید. بازگرداندن تنظیمات سیستم به حالت کارخانه و یا همان (factory reset).

یکی از راه های بازسازی ویندوز، پیدا کردن فایل “drive image” است. فایلی که تمامی اطلاعات ویندوز “Windows configuration” را در هنگام نصب اولیه کپی برداری می کند و تمام اطلاعات را در خود حفظ میکند. در این برنامه شما قادر هستید با بازگردانی این فایل، ویندوز را ریکاوری کنید.

factoryresethero-970-80

گزینه Boot

سیستم را روشن کرده و f8 را تا زمان ظاهر شدن پنجره Advanced Boot فشار دهید. گزینه “‘Repair your computer” را در بالای صفحه انتخاب کرده و اینتر کنید. در این حالت سیستم تنظیم و بازسازی مجدد ویندوز شروع به کار می کند. در غیر این صورت این روش را ادامه می دهیم تا ویندوز بارگذاری شده و در صورت لزوم با وارد کردن نام کاربری و رمز وارد شوید. زمانی که ویندوز به طور کامل بارگذاری شد، بر روی صفحه دسکتاپ پنجره “System Recovery ” نمایان خواهد شد. این اولین گام در جهت بازگردانی تنظیمات سیستم به حالت کارخانه (factory reset) است.

این مرحله بر روی لپ تاپ هایی از  برندهای مختلف، نام های متفاوتی دارد. برای مثال پنجره مشابه بر روی برند Dell با نام “Dell DataSafe Restore” ظاهر خواهد شد. همچنین پنجره تنظیمات بر روی برند HP با نام “software Recovery Manager” نمایان می شود. این تفاوت بر روی سیستم های شرکت سونی نیز صدق می کند، شما با گذاراندن مراحل ذکر شده، پنجره ای با نام VAIO” Recovery Center” را خواهید یافت که در تمامی موارد گفته شده عملکردی مشابه دارد.

یکی دیگر از راه های بسیار ساده در بروزرسانی اطلاعات و بازسازی سیستم عامل در برندهایی نظیر Dell یا HP پیدا کردن فایل مخفی کپی ویندوز در درایوها به منظور ریکاوری ست.

برای بسیاری از کاربران سوال است که در صورت بروز مشکل و یا ویروسی شدن فایل کپی سیستم عامل در درایو، چه باید کرد؟

خوشبختانه در هر درایو یک و یا دو پشتیبان از این فایل موجود است که در صورت بروز هر مشکل می توان از جایگزین آن استفاده کرد. برای بازگرداندن به حالت کارخانه، کافیست پس از اجرا تنها کلید F12 را فشار دهیم. (همانند مباحث مطرح شده در بالا)

دانلود فایل

اما گاهی پیش می آید که با وجود ضرورت، شرکت سازنده و طراح فایل مخفی سیستم عامل را در درایوها قرار نداده است. برای انجام روند ذکر شده شما می توانید در اولین استفاده از لپ تاپ یک فایل پشتیبان را تهیه و بر روی دی وی دی و یا درایو ها ذخیره کنید. اگر انجام این کار نیز برای شما ممکن نیست، می توانید از شرکت تولید کننده درخواست ارسال فایل را داشته باشید.

در صورت امکان پذیر نبودن تمامی راه های گفته شده، تنها کافیست به وب سایت شرکت طراح و سازنده رفته و به آسانی فایل مورد نظر را مطابق با نوع دستگاه خود دانلود کنید.

منبع: techradarیک دیدگاه

متیت

لپ تاب من LENOVO ideapad310 هست و وقتی روشنش میکنم مینه ویسه media check و فکر میکنم مال صفحه بوت باشه کمکم کنید

دیدگاه ها:

  1. متیت گفت:

    لپ تاب من LENOVO ideapad310 هست و وقتی روشنش میکنم مینه ویسه media check و فکر میکنم مال صفحه بوت باشه کمکم کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *