دولت هند فیسبوک را تهدید به تحریم کرد

نرم افزار پیشرو پیام رسان تلفن همراه، واتساپ، در روز ۵ آوریل اعلام کرد که تمام گفت و گوها و تماس های تلفنی بر روی پلتفرم خود را رمزگذاری کرده است.
به گزارش کلیک، پس از این رمزگذاری، این نرم افزار که متعلق به فیسبوک است دیگر قادر به خواندن پیام ها و تماشای تماس های ویدئویی کاربران نخواهد بود، حتی اگر از طرف دولت یا دادگاه حکم صادر شود.

به گفته وب سایت “هند امروز” این حرکت ممکن است، محبوب ترین نرم افزار پیام رسان جهان را در هند غیر قانونی کند.

در سال ۲۰۰۷، قانونی توسط دولت هند صادر شد که می گوید شرکت های خصوصی نمی تواند رمزگذاری بر روی اطلاعات را بیشتر از ۴۰ بیت آن هم بدون اجازه دولت انجام دهند. رمزگذاری واتساپ به طور قابل ملاحظه ای، ۲۵۶ بیت بالاتر است. دولت هند هنوز از اقدام اخیر واتساپ اظهار نظر نکرده است.

اگر این نرم افزار وابسته به فیسبوک در هند به مشکل برخورد کند، اولین شرکت فناوری نخواهد بود که در این کشور دچار دردسر می گردد. دولت هند سابقه طولانی در ممنوعیت و نبرد با شرکت های فناوری جهانی دارد. در اینجا برخی از شرکت های بزرگ فناوری که در هند در طول چند سال گذشته با مشکل مواجه شدند را نام می بریم:
بلک بری: در سال ۲۰۱۰، دولت هند شرکت کانادایی بلک بری را به دلیل مسائل امنیتی تهدید به منع ادامه خدمات رسانی کرد. دولت خواستار آن شدند که بلک بری، سرورهای داده را به صورت داخلی راه اندازی نماید تا شکاف های امنیتی به حداقل برسد. در آن زمان، برخی از کشورها بلک بری را به دلیل خطرات امنیتی ممنوع از کار کرده بودند و دیگر کشورها هم به انجام این کار تهدید می کردند. پس از چند دور گفت و گو، بلک بری در سال ۲۰۱۲ مراکز داده ای در پایتخت هند، بمبئی، راه ادازی کرد و از دولت چراغ سبز برای ادامه فعالیت گرفت. مسلما هیچ کشوری نمی خواهد چنین بازار بزرگی را از دست دهد و برای حفظ آن هر گونه اقدام معقولی انجام می دهد.

گوگل و یاهو: در فوریه سال ۲۰۱۵، دولت هند استفاده از شبکه ایمیل های خصوصی مانند جی میل و یاهو را برای کارهای رسمی ممنوع اعلام کرد. دولت نارندرا از طریق دو اعلامیه عنوان کرد که ممکن است فعالیت های آنلاین آن ها نظارت شود و اطلاعاتی منتشر شود که به دولت و منافع کشور آسیب برساند، بنابراین ترجیح داد این گونه اطلاعات را بلوکه نماید، و این حق را برای حذف ایمیل یا کل اینترنت برای خود قائل شد. دولت همچنین نگرانی های خود را بیشتر به دلیل سرورهای ایمیل و جیمیل اعلام کرد که خارج از این کشور قرار دارند و به نظر آن ها یک تهدید امنیتی بالقوه به نظر می آیند.
شاید این نگرانی تا حدودی به جا باشد. بیاید فرض را بر این بگیریم که سران یاهو و گوگل از این پیام ها سوء استفاده نمی کنند، ولی احتمال هک شدن آن ها وجود دارد و می تواند اطلاعات با ارزشی لو برود. از این موارد در گذشته اتفاق افتاده و هنوز بلایی که بر سر کمپانی سونی آمده فراموش نکرده ایم، که رئیس آن را مجبور به استعفاء کرد.

گیت هاب: در دسامبر ۲۰۱۴، دولت هند ادامه فعالیت گیت هاب را که پلت فرمی است که نویسندگان نرم افزار برای به اشتراک گذاری و کار بر روی کدهای منبع باز استفاده می کنند، ممنوع اعلام کرد. دلیل این ممنونعیت بسیار خنده دار و مضحک است، چرا که دولت هند معتقد بود این نرم افزار محتوای “ضد هند” برای داعش تولید می کند.

کمتر از یک هفته طول کشید تا گیت هاب برای همکاری موافقت کند. آن ها محتوایی که دولت بر آن اعتراض دارد حذف کردند و در تحقیقات هم همکاری نمودند. واقعا انگار هیچ شرکتی نمی خواهد سهم بازار هند را از دست بدهد و برای نگه داشتن آن هر کاری می کند.

گوشی های چینی: در سال ۲۰۱۴، نیروی هوایی هند راهنمایی امنیتی صادر کرد و از کارکنان و خانواده های آن ها خواست تا از گوشی های چینی استفاده نکنند، چرا که آژانس امنیتی این کشور معتقد بود این تلفن ها برای جاسوسی از هند تولید شده است. نیروی هوایی هند گفت این دستگاه ها داده ها را به سرورهایی که در خاک چین قرار دارد، ارسال می کنند.

منبع: qzبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *