معرفی فناوری HDR و بررسی آن

ما در نمایشگاه فناوری امسال (CES) با فناوری‌های جالبی روبه رو شدیم، که فناوری‌‌های واقعیت مجازی و فناوری هواپیماهای بدون سرنشین از جمله این فناوری‌ها بودند. اما یکی از حیطه‌های فناوری که مربوط به سرگرمی خانگی بود، واقعا توجه افراد را به خود جلب کرد.

کلیک – فناوری ۴K این روزها سر و صدای زیادی به پا کرده است و به زودی فناوری ۸K نیز معرفی می شود. دیسک‌های بلوری Ultra HD (فوق اچ دی) نیز امروزه همانند تلویزیون‌های OLED توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. اما بزرگ‌ترین پیشرفت در زمینه تلویزیون، دامنه دینامیک بالا (HDR) است، که اواخر سال جاری عرضه می‌شود.

در واقع همه شرکت‌های بزرگ تولید کننده تلویزیون به زودی در ساخت جدیدترین مدل تلویزیون‌های خود از این فناوری بهره خواهند برد. ما در این مقاله قصد داریم شما را با این فناوری شگفت انگیز آشنا کنیم و سعی می‌کنیم بررسی همهجانبه‌ای از این فناوری ارائه دهیم

فناوری دامنه دینامیک بالا چیست؟

یک تصویر ثابت را در نظر بگیرید. “دامنه دینامیک” یا دامنه پویایی تفاوت بین تیره‌ترین نقطه عکس در مقابل روشن‌ترین نقطه عکس است. دامنه دینامیک بالا به معنای این است که نقاط تیره واقعا تیره هستند و نقاط روشن واقعاً روشن هستند.

به نظر می‌رسد که این فناوری به وسیله نوعی تضاد عمل می‌کند. البته این فناوری با نمایش رنگ نیز مرتبط است. تلویزیون سازگار با این فناوری باید شرایط لازم را برای کنتراست یا تضاد و همچنین دامنه رنگ‌ها داشته باشد.

hdr-tv-quality-great

در مورد کنتراست دو عامل مهم وجود دارد، حداکثر میزان روشنایی که حداکثر میزان روشنایی است که یک تلویزیون می‌تواند تولید کند و حداقل سطح ایجاد رنگ سیاه که حداقل میزان رنگ سیاه ایجاد شده توسط تلویزیون است.

تفاوت بین این دو عامل میران نسبت کنتراست تلویزیون را مشخص می‌کند و هر چقدر کنتراست یک تلویزیون بیشتر باشد، تصاویر پویاتری تولید می‌شود. نسبت کنتراست واقعا مهمتر از روشنایی کامل و تیرگی کامل است.

دلیل وجود دو استاندارد کنتراست برای فناوری HDR نیز همین موضوع است. برای اولین استاندارد میزان روشنایی باید بیشتر از ۱۰۰۰ نیت (واحد شدت نور مرئی) باشد و میزان ایجاد رنگ سیاه کمتر از ۰٫۰۵ نیت باشد. برای دومین استاندارد میزان روشنایی باید بیشتر از ۵۴۰ نیت  باشد و میزان ایجاد رنگ سیاه باید کمتر از ۰٫۰۰۰۵ نیت باشد.

hdr-tv-brightness-black

در رابطه با میزان رنگ تلویزیون‌های سازگار با این فناوری باید از استانداردی پشتیبانی کنند، که میزان گسترده‌‌تری از رنگ‌ها را برای نمایش دادن تولید کند.

تا کنون بیشتر وسایل رسانه‌ای موجود همانند تلویزیون‌های HD و دیسک‌های بلوری از استاندارد ۲۵ ساله رنگ‌های هشت بیتی که توانایی تولید شانزده میلیون رنگ را دارند، پشتیبانی می‌کنند. تلویزیون‌هایی HDR باید از استاندارد رنگ‌های ده بیتی پشتیبانی کنند که توانایی تولید بیش از یک میلیارد رنگ را دارد (استاندارد رنگ‌های دوازده بیتی و شانزده بیتی نیز در حال حاضر ارائه شده است)

متاسفانه به دلیل اینکه رنگ ده بیتی باید دربردارنده اطلاعات اضافی باشند، احتمالا از سازگاری عقب‌ رو (توانایی مشاهده ، خواندن یا بخش استاندارد‌ها و فرمت‌های قدیمی‌تر توسط یک دستگاه جدید و پیشرفته) پشتیبانی نخواهد کرد

مزیت تلویزیون‌های HDR

این تلویزیون‌ها اساسا نقاط تیره را تیره‌تر و نقاط روشن را روشن‌تر نمایش می‌دهند و همچنین سطح وسیع‌تری از رنگ‌ها را از تیره تا روشن را تولید می‌کنند. اما مزیت این ویژگی‌ها چیست؟ آیا این تلویزیون‌ها می‌توانند نسبت به تلویزیون‌های کنونی تصویر بهتری ارائه دهند؟ آیا واقعا این تلویزیون‌ها می‌توانند تصویر بهتری ارائه دهند یا فقط جنبه تبلیغاتی دارد؟

مزیت واقعی تلویزیون‌های HDR تولید تصاویر حقیقی‌تر یا تصاویر زنده‌تر است. تمام تلاش فناوری HDR این است که تصاویر بسیار واقعی و چشم نوازتر تولید کند و یک قدم به این هدف نزدیک‌تر شده است اما هنوز برای دستیابی به این هدف فاصله بسیاری دارد.

واضح است که خود تلویزیون HDR به تنهایی نمی‌تواند معجزه کند و تصاویر در حال بخش نیز باید با این فناوری ضبط شده باشد و وسایل پخش کننده نیز باید از این فناوری پشتیبانی کنند.

home-entertainment-2016-4k-bluray

شاید این موضوع کمی گیج کننده و مبهم به نظر برسد. اجازه دهید با ارائه مثالی ابهام را بر طرف کنیم. دیسک‌های بلوری موجود قادر به پشتیبانی از فیلم‌های با استاندارد رنگ‌ ده بیتی هستند اما دستگاه‌های بخش کننده بلوری نمی‌توانند این نوع رنگ را پشتیبانی کنند. در صورتی که تصاویر ضبط شده از فناوری HDR استفاده نکرده است، تلویزیون هم نمی‌تواند تصویر HDR ارائه دهد.

این همان مشکلی است که در مورد تلویزیون‌های ۴K نیز وجود دارد. تنها خریدن یک تلویزیون ۴K به معنای این نیست که می‌توانید همه تصاویر را با این کیفیت تماشا کنید. در صورتی محتوای فیلم ۴K نباشد، تنها کاری که تلویزیون می‌تواند انجام دهد upscale (ارتقای رزولوشن  فیلم و در نتیجه افزایش کیفیت تصویر آن) کردن است.

با تمام این تفاسیر می‌توان گفت که به طور کلی کیفیت تصویر ارائه شده توسط تلویزون‌های HDR بهتر از تلویزیون‌های متداول امروزی است و این کیفیت بهتر تصویر به لطف تقویت نسبت کنتراست، حداکثر میزان روشنایی و میزان رنگ سیاه، ارائه می‌شود.

hdr-tv-oled-or-led

نکته: در صورتی که قصد دارید تصاویر HDR را به صورت آنلاین بخش کنید، برای اجرای اطلاعات دیجیتالی اضافه موجود در محتوای HDR به پهنای باند بیشتری نیاز دارید.

لازم است این موضوع را هم بدانید که تفاوتی نمی‌کند که تلویزیون  ال ای دی (LED) باشد یا اُ ال ای دی (OLED)، قطعا حداکثر میزان روشنایی تولید شده توسط تلویزیون‌های OLED به اندازه تلویزیون‌های LED نیست. به دلیل اینکه فناوری HDR نیازمند دو استاندارد کنتراست است، به کار گیری این فناوری در تلویزیون‌های OLED امکان پذیر است و از نظر اقتصادی ارزش دارد. بنا براین می‌توان گفت که تلویزیون‌های LED در تولید رنگ‌های سیاه و تلویزیون‌های OLED در ایجاد تصویر روشن‌تر موفق‌تر عمل می‌کنند.

واضح است که اگر از آن دسته افرادی هستید که به تماشای فیلم با کیفیت بسیار بالا اهمیتی نمی‌دهند و یا اگر آز آن دسته از افرادی هستید که هنوز فیلم‌هایی با کیفیت ۷۲۰p یا پایین‌تر تماشا می‌کنند،  لازم نیست هزینه زیادی برای خرید تلویزیون‌های HDR صرف کنید.

آیا در مورد امتحان کردن تلویزیون‌هایHDR هیجان زده هستید؟

به نظر می‌رسد که محتوای HDR فقط به دو شکل در دسترس افراد قرار گیرد. دیسک‌های بلوری Ultra HD و بخش آنلاین این محتوا. در صورتی که به استفاده از دیسک‌های بلوری تمایلی ندارید، می‌توانید فیلم‌های HDR را از طریق اینترنت مشاهده کنید.

اگر قصد خرید این تلویزیون‌ها را دارید، پیشنهاد می‌کنیم چند ماهی صبر کنید. عرضه این تلویزیون‌ها به بازار قطعی است، تنها مساله مدت زمان انتظار برای ارائه فیلم‌های با کیفیت HDR است.

فیلم‌های قدیمی با کیفیت پایین‌تر نیز می‌توانند با این کیفیت ارائه شوند. این موضوع می‌تواند نوید این را بدهد که محتوای HDR به زودی ارائه می‌شود.

منبع: makeuseofبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *