شکل گیری دره های عظیم در بستر دریا بر اثر جریان های قدرتمند

در تحقیقی که اخیرا توسط محققان دانشگاه استنفورد انجام شد مشخص کرد جریان های قوی دریایی باعث بوجود آمدن دره Monterey و دیگر کانال های عمیق شده است که هزاران کیلومتر در دریا امتداد یافته اند.

به گزارش کلیک، محققان دانشگاه استنفورد با استفاده از مدل های ریاضی، توانستند فرآیندهای قدرتمندی که موجب پدیدار شدن بزرگترین دره های روی زمین در عمیق ترین قسمت های دریا شده اند را بهتر مشخص و تعریف کنند.

دورتر از ساحل مرکزی کالیفرنیا دره ای وجود دارد که رقیبی برای دره Grand به حساب می آید. دیواره های پرشیب آن از بالا تا پایین تقریبا ۱ کیلومتر است. دره Monterey یکی از هزاران دره غول پیکر زیر دریا است که بصورت متقاطع در بستر اقیانوس بوجود آمده است.

با کشف این خصوصیات زمین شناسی قبل از قرن بیستم، محققان فرض کردند که جریان های گل آلود، باعث به وجود آمدن دره ها و کانال های غیر مستقیم در بستر دریا شده است. ثابت کردن این فرضیه کمی مشکل است. حتی قوی ترین تجهیزات نظارتی هم در برابر جریان آب دوام نمی آورند؛ چرا که این جریان ها آنقدر قوی هستند که باعث بوجود آمدن دره در بستر دریا شده اند.

محققان دانشگاه استنفورد مدلی کامپیوتری را ارائه داده اندکه در مجله تحقیقات ژئوفیزیکی نیز منتشر شده است. این مدل کامپیوتری می تواند شکاف ها را در توصیف و توضیح این جریان های قوی پر کند؛ جریان هایی که اگر در حال ایجاد دره های عظیم در سطح کره زمین نباشند خطر بزرگی برای ساختارهای ارتباط از راه دور زیر آبی و سکوهای نفتی به حساب می آیند.

مایلز ترایر، نویسنده راهبر این پژوهش که این کار را به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشکده زمین، انرژی و محیط زیست دانشگاه استنفورد انجام داد بیان کرد هنوز هم رمز و رازهای بسیاری در مورد فرآیندهایی که در آب های عمیق رخ می دهد وجود دارد. عکس هایی که ما از سطح مریخ داریم بهتر از عکس هایی است که از کف دریاهای خودمان داریم.

جریان های گل آلود پیوسته نیستند؛ ظاهرا بصورت ناگهانی شروع می شوند، چند ساعت یا چند دقیقه طول می کشد و سپس متوقف می شود. این جریان ها در هنگام حرکت، در امتداد قسمت بالایی جریان با آب بدون رسوب مخلوط می شوند. این اختلاط یکی از تفاوت های اصلی بین جریان های گل آلود و این نوع جریان ها روی زمین است.

جرج هیلی همکار نویسنده در این مطالعه و دانشیار در دانشکده زمین، انرژی و محیط زیست دانشگاه استنفورد گفت شناخت و آگاهی یافتن از چنین مخلوطی برای اینکه بتوانیم حدس بزنیم این جریان به کجا می رود، چقدر انرژی دارد، تا چه حد پتانسیل آسیب زدن دارد یا اینکه این مخازن عظیم شن و ماسه کجا رها می شود حائز اهمیت است. تا جایی که من می دانم تا کنون در این رشته هیچکس این فرآیند اختلاط را ارزیابی نکرده است.

در این مطالعه، ترایر و همکارانش پی بردند ممکن است این مدل ریاضی استاندارد برای جریان های گل آلود،که معمولا برای ارزیابی خطر و کشف نفت مورد استفاده قرار می گیرد، بطور نا مناسبی این فرآیند اختلاط را به دام می اندازد که به همین نام، یعنی فرآیند “به دام انداختن” نامیده شده است. به دام انداختن آب زلال در امتداد قسمت بالایی جریان بطور موثری مانند ترمز عمل می کند و در حالی که آن را تغلیظ می کند سرعت جریان گل آلود را پایین می آورد.

محققان با استفاده از این مدل استاندارد دریافتند جریان های گل آلود شبیه سازی شده بسیار غلیظ یا بسیار سریع بودند. این نشان می دهد که این جریان های شبیه سازی شده یا بسیار ضعیف تر از آن بودند که بتوانند اینگونه دره ها را ایجاد کنند یا قدرت آنها آنچنان زیاد بود که اینگونه دره ها را سریع تر از شوهد زمین شناسی بوجود می آورد.

ترایر اظهار داشت دست یابی به فرآیند”به دام اندازی” در آزمایشگاه به دلیل مقیاس های متفاوت بسیار مشکل است. نتایجی که ما به دست آوردیم نشان می دهد مدلی که برای توضیح این فرآیند اختلاط در آزمایشگاه به آن رسیدیم ممکن است یکی از چندین قاعده ای باشد که بر اساس مقیاس جریان اعمال می شود.

این اکتشاف نشان می دهد شکل گیری و تداوم جریان های گل آلود، نه تنها باعث شکل گیری دره های عظیم می شود بلکه باعث بوجود آمدن کانال های پر پیچ و خم در بستر دریا هم می شود.

جرج هیلی گفت این تحقیق نشان دهنده وجود یک تعادل ظریف است. روش های ما زمینه را برای تحت کنترل قرار دادن فرآیند “به دام اندازی” به نحو بهتر و در نتیجه پیش بینی بهتر الگوهای فرسایش و رسوب که باعث بوجود آمدن این ویژگی های زمین شناختی عظیم در بستر دریا می شود فراهم می کند.

منبع: phys

 

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *