نگرانی اپل در مورد کاهش فروش گوشی‌های جدید

نگرانی‌ها در مورد توانایی شرکت اپل برای افزایش فروش آیفون بار دیگر مطرح شد. پس از انجام یک تحلیل و بررسی مشخص شد که مشتریان این شرکت مدت بیشتری از گوشی‌های قبلی استفاده کنند و برای ارتقای گوشی‌های به صورت سالانه تمایلی ندارد

به گزارش کلیک، پس از آنکه والتر پیساک، تحلیلگر موسسه مالی BIIG اعلام کرد که ممکن است به زودی فروش اپل وارد یک دوره رکود شود، سهام اپل در صبح روز سه شنبه ۵ آپریل مصادف با ۱۷ فروردین بیش از یک درصد کاهش یافت (گوشی‌های آیفون بیشترین درآمد زایی را برای اپل دارد و ۶۳ درصد از درآمد این شرکت را به خود اختصاص داده است). نگرانی این فرد این است که یک تغییر ساختاری در سرعت خرید گوشی‌های جدید به وجود آمده است، به گونه‌ای که کاربران هر سال گوشی جدیدی نمی‌خرند و مدت بیشتری از گوشی قدیمی خود استفاده می‌کنند.

این پیش بینی باعث شد سهام سالانه اپل کاهش پیدا کند و تخمین زده شد که درآمد واحد تولید کننده گوشی‌های آیفون در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ ده میلیون دلار کاهش یابد. وی همچنین تخمین زد که درآمد حاصل از ساعت اپل نیز کاهش یابد، بنابر این اپل قیمت این ساعت را ۵۰ دلار کاهش داد.

وی در مطلبی خطاب به مشتریان در روز سه شنبه منتشر شد اذعان کرد که انتظار نمی‌رود در سال جاری رشد مالی اپل بازگردد و پیش بینی می‌شود که درآمد شرکت در سال جاری با کاهش چهار درصدی مواجه شود.

کار گزاری اپل تخمین زده است که اپل در سه ماهه سال مالی خود که تا پایان ماه مارچ است، ۵۰ میلیون دستگاه گوشی را به فروش برساند. این موضوع نشان می‌دهد که فروش شرکت در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که ۶۱ میلیون دستگاه بوده است، ۱۸ درصد کاهش یافته است.  تحلیل‌های دیگر نیز بیانگر کاهش احتمالی فروش اپل در سال جاری هستند و بیشتر آن‌ها نگرانی ناشی از اشباع در بازارهای توسعه یافته را نیز مطرح می‌کنند.

پیساک به چرخه‌های طولانی‌تر خرید گوشی‌های جدید توجه می‌کند؛ این چرخه طولانی‌تر زمانی  رخ می‌دهد که مشتریان از گوشی‌های قبلی خود بیشتر استفاده کنند و تمایلی به ارتقای آن نداشته باشند. ممکن است این موضوع با چرخه شش ماهه گوشی‌های مدل اس اپل و تعداد آن‌ها رابطه نزدیکی داشته باشد.

پیساک اذعان کرد شیب کاهش فروش سال جاری بیشتر از چرخه‌های گذشته است که خود نشان از مشکلی بزرگ‌تر و بلند مدت‌تر است.

این تحلیلگر در مطلبی نوشت “ما با نگرانی‌های بزرگ‌تری مواجه هستیم و در میزان خرید گوشی‌های جدید، تغییر ساختاری وجود دارد.

منبع: marketwatchبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *