افتتاح خط تولید جدید اتومبیل های بدون راننده در تویوتا

تویوتا با  افزودن یک مرکز به مراکز آمریکایی خود واقع در آن ایر میشگان فعالیت خود در زمینه تحقیقات در مورد هوش مصنوعی و فعالیت‌های رباتیک را توسعه خواهد داد.

به گزارش کلیک، گیل پِرات، مدیر عامل موسسه تحقیقاتی تویوتا، در سخنرانی خود در کنفرانس پردازنده‌های گرافیکی در روز سه شنبه ۵ آپریل مصادف با ۱۷ فروردین این خبر را اعلام کرد. این مرکز جدید با نام آن آربردر نزدیکی دانشگاه میشیگان تاسیس خواهد شد. تویوتا در این مرکز به تحقیق در مورد هوش مصنوعی، فعالیت‌های رباتیک و موضوعات علمی خواهد پرداخت.

تویوتا که بزرگ‌ترین شرکت خودروساز در جهان است، سال گذشته اعلام کرد که در پنج سال آینده در یک مرکز تحقیقاتی که به منظور تحقیقات در مورد هوش مصنوعی تاسیس در شهر پالو آلتو در ایالت کالیفرنیا تاسیس خواهد شد، یک میلیارد دلار سرمایه گزاری خواهد کرد. هدف این موسسه ایجاد ارتباط بین هوش مصنوعی و فعالیت‌های رباتیک برای عرضه این فناوری به بازار است. این فناوری برای به کارگیری در خودروهای بدون راننده به طور گسترده‌ای توسعه داده شده است. این موسسه تحقیق در مورد محصولات مرتبط با هوش مصنوعی و توسعه آن‌ها را نیز در دستور کار خود قرار داده است.

موسسه تحقیقاتی تویوتا در ماه ژانویه در دو مرکز فعالیت خود را آغاز کرد، هر دو مرکز در نزدیکی دانشگاه‌هایی قرار داشت که تویوتا با آن‌ها همکاری داشت. مرکز پالو آلتو در نزدیکی دانشگاه استنفورد که در زمینه هوش مصنوعی با تویوتا همکاری دارد، تاسیس شده است. مرکز دوم نیز در نزدیکی شهر کمبریج در ایالت ماساچوست واقع شده است. مکان این مرکز در نزدیکی موسسه فناوری ماساچوست است.

پرات در کنفرانس فناوری پردازنده‌های گرافیکی در مصاحبه‌ای با مجله Fortune  اذعان کرد قرار بود مرکز آن بران در ماه ژوئن با نیروی انسانی تقریبا ۵۰ نفری افتتاح شود. در حال حاضر ۶۰ نفر در  این موسسه تحقیقاتی تویوتا فعالیت می‌کنند و هر هفته نیز به این تعداد افزوده می‌شود. وی در ادامه گفت در نهایت ۱۵۰ نفر نیرو جذب موسسه تحقیقاتی خواهند شد.

موسسه تحقیقاتی در حال تحقیق و پژوهش در مورد خودروهایی کاملا مستقل و هوشمند و همچنین نوعی فناوری رانندگی با عنوان “فرشته محافظ” است که در این فناوری راننده در کنترل ماشین دخیل است، اما سیستم هوشمند خودرو هم هر زمانی که لازم باشد، وارد عمل می‌شود.

این موسسه به پروژه خودروهای بدون راننده علاقه مند است. در حالی که تویوتا قصد دارد در آینده خودروهای کاملا مستقل را برای افراد مسن و ناتوان توسعه دهد، پروژه دیگری را نیز دنبال می کند؛ تویوتا در حال کردن بر روی خودروهایی است که هم بتواند بدون نیاز به وجود بشر هدایت شود و هم انسان بتواند کنترل آن را در دست گیرد. چنین چیزی فناوری بی نظیر و منحصر به فردی نیست، اما بعید به نظر می‌رسد که در خودروهای دیگر شرکت‌های خودروساز نیز مانند تویوتا برای تغییر حالت هدایت خودکار و هدایت دستی تنها فشردن یک دکمه کافی باشد. تویوتا بی سر و صدا در این زمینه فعالیت می‌کند. فناوری رانندگی “فرشته محافظ” نیز  وارد عمل می‌شود و کنترل خودرو را در دست می‌گیرد و به این صورت از بروز تصادفات جلوگیری  می‌کند.

مرکز تحقیقاتی آن آرر عمدتا در رابطه با پروژه خودروهای مستقل و کاملا هوشمند فعالیت می‌کند، در حالی که محققان مرکز پالتو آلتو در مورد فناوری رانندگی “فرشته محافظ” فعالیت خواهند کرد و مرکز کمبریج نیز بخش عمده‌ای از فعالیت خود را به شبیه سازی و ایجاد دانش عمیق اختصاص خواهد داد.

آن آربر (به خصوص دانشگاه میشگان) به مرکزی برای فعالیت در زمینه هوش مصنوعی تبدیل شده است.  ام سیتی که یک شهر کوچک ۲۳ هکتاری در دانشگاه میشیگان است که برای ازمایش خودروهای بدون راننده توسط محققان و خودروسازان طراحی شده است. تویوتا همچنین حامی مالی مرکزی به نام (Mobility Transformation Center) در دانشگاه میشیگان است، که در حال کار کردن بر روی پروژه اجرای سیستم خودروهای متصل و خودکار در مرکز تحقیقاتی آن آربر تا سال ۲۰۲۱ است.

منبع: fortuneبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *