ساخت جواهرات درخشان با جلبک زیست تاب

به برکت گونه جلبک های زیست تاب (bioluminescent) امروز می توانید خود را با جواهرات زنده ایی بیارایید که در تاریکی می تابند. این قطعه جواهر که بخشی از مجموعه جواهرات The Mermaid’s Lunchbox است حاصل همکاری بین سم بوپاس و هری پار، سیمون پارک و جواهرسازان Goldie Rox است.

به گزارش کلیک، این گردنبند منحصر به فرد دارای یک گوی شیشه ای کوچک است که به یک زنجیر طلا آویخته می شود. درون این گوی شیشه ای یک زیستگاه جلبکی بسیار کوچک قرار دارد که شکوفه دینوفلاژلات در آب شنا می کنند.

دینوفلاژلات ها نوعی جلبک زیستاب طبیعی هستند که در صورت تحریک و به هم خوردن شروع به تابیدن و برافروخته شدن می کند. پس هر زمان که که گوی را تکان دهید، گردنبند نور آبی درخشان می تاباند. این جلبک خاص به صورت طبیعی نیز در طبیعت وجود دارد و گاها شب ها در آب های اقیانوس نیز مشاهده می شود.

۱

دانشمندان بر این باورند که زیست تابی جلبک نوعی مکانیسم دفاعی برای محافظت از آن ها در برابر شکارگرهای حیات وحش محسوب می شود. برافروختگی و درخشش جلبک در اثر تکان دادن آویز فعال می شود. اما بومباس و پار می گویند که حرکت طبیعی گردنبند در گردن برافروختگی جلبک درخشان را فعال می کند. سیمون پارک پروفسور زیست شناسی مولکولی در دانشگاه سوری به کمک تیم همکارش نوعی کشت جلبکی خلق کردند که می تواند به آویز پر از آب متصل شود. مادامیکه گردنبند در طول روز در معرض نور قرار دارد، جلبک از فتوسنتز طبیعی برای تغذیه استفاده می کند. به گونه ایی که می تواند در تمام طول روز بدرخشد. در مورد نحوه تغذیه و نگهداری از دینوفلاژلات ها دستورالعمل های لازم توسط شرکت داده می شود.

تیم Mermaid’s Lunchbox درصدد است تا نژاد قوی تری از دینوفلاژلات ها را بیابند. آن ها در این راستا تلاش می کنند تا اصلاحات ژنتیکی در دینوفلاژلات ها اعمال کنند. در ضمن، آن ها پیش بینی می کنند که هر شکوفه جلبک در صورتی که به درست مراقبت شود تا سه هفته هم زنده می مانند و در صورت مردن، شرکت دوباره جایگزینی برای آن ارسال می کند. هزینه جایگزینی هنوز مشخص نیست اما برای هر گردنبند ۲۸۰۰ دلار برآورد شده است. امیدوارم که جایگزینی رایگان باشد.

منبع: digitaltrendsبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *