قابلیت RAM Compression و بهبود عملکرد سیستم در ویندوز ۱۰

جدیدترین نسخه ویندوز یعنی ویندوز ۱۰ دارای قابلیت جدیدی به نام RAM compression (فشرده سازی رم) می باشد. این روش مدیریتی جدید حافظه با افزودن ویژگی های محاسباتی جانبی پاسخگویی سیستم را بهبود می بخشد.

کلیک – در این مطلب قصد داریم تا به سه سوال اساسی در مورد قابلیت جدید RAM Compression پاسخ دهیم:

۱ . RAM Compression چگونه کار می کند؟

۲ . آیا امکان غیر فعال کردن آن وجود دارد؟

۳ . آیا این قابلیت در عملکرد سیستم تاثیری دارد؟

 

۱ . RAM Compression چگونه کار می کند؟

هر چقدر شما مقدار رم (حافظه موقت) بیشتری روی رایانه خود نصب کنید، می توانید نرم افزار های بیشتری را به صورت همزمان در پس زمینه اجرا کنید. هنگامی که فضای حافظه رم کاهش یابد، ویندوز محتوای موجود در رم را در pagefile (یک رسانه ذخیره سازی ثانویه که به عنوان یک فایل در حافظه دائم یا هارد ذخیره می شود) ذخیره سازی می کند. خواندن، نوشتن و یا تغییر اندازه محتوای موجود در pagefile می تواند روی عملکرد و سرعت سیستم تاثیر گذار باشد، بنابر این هر چقدر ویندوز کمتر به انجام این کار نیاز پیدا کند بهتر است.

قابلیت RAM compression با فشرده سازی و تکه تکه کردن عناصر کم استفاده موجود در رم و سپس استخراج مجدد آن ها در زمان نیاز، راه حلی رویایی برای این مشکل ارئه داده است. این کار باعث می شود حجم pagefile کاهش یافته و فضای رم موجود به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده و در اختیار سیستم عامل قرار گیرد.

البته مراحلی که در نهایت منجر به فشرده سازی رم یا همان RAM compression می شود از آن چه که گفتیم بسیار پیچیده تر و شامل مراحل زنجیره ای خاصی است. در قسمت زیر می توانید یک طرح کلی از نحوه عملکرد این قابلیت که توسط مایکروسافت ارائه شده است را مشاهده کنید:

microsoft-windows-10-ram-compression-schematic

طبق گفته مایکروسافت، اپلیکیشن هایی که طی فرایند RAM compression فشرده سازی شده اند، فقط ۴۰ درصد از حجم اولیه خود را از رم اشغال کرده اند. به علاوه ویندوز ۱۰ حدود ۵۰ درصد حجم کمتری را از pagefile استفاده می کند.

مقدار فشرده سازی شده رم در Task Manager ویندوز و در مقابل بخش System and compressed memory قابل مشاهده است. با مشاهده این مقدار می توان گفت که ویندوز مقدار فوق العاده جالبی از رم را فشرده کرده و این باعث می شود که عملکرد سیستم (به خصوص با رم ۴ گیگابایت یا کمتر) به طرز چشمگیری بهبود پیدا کند.

windows-10-ram-process

این روش فشرده سازی رم، روشی منحصر به فرد نیست. در سیستم عامل لینوکس نیز قابلیت ZRAM کار مشابهی را انجام می دهد. برای مثال سیستم عامل اندروید که مبتنی بر لینوکس است با استفاده از ZSWAP و ZRAM توانسته تاثیر بسیار مثبتی در عملکرد رم داشته باشد. طبق گزارشات، فشرده سازی می تواند عملکرد سیستم های چند هسته ای را بهبود دهد. همچنین OS X نیز از زمان ارائه نسخه Mavericks از قابلیت فشرده سازی رم بهره مند شده است. تنها تفاوت قابل توجه امکان فعال یا غیر فعال سازی این قابلیت در ویندوز است.

 

۲ . نحوه فعال و غیر فعال سازی قابلیت RAM Compression

RAM compression توسط سیستم مدیریت حافظه ویندوز (Windows Memory Manager) اداره می شود. سیستم زمانبندی وظایف ویندوز (Windows Task Scheduler) نیز با تشخیص برنامه های بیکار، فرایند فشرده سازی آن ها را آغاز می کند. خوشبختانه از آنجایی که این قابلیت به صورت پیش فرض در ویندوز ۱۰ فعال است، اکثر کاربران نیازی به فعال کردن آن ندارند. هنگامی که RAM Compression اجرا شود، کاملا بی سر و صدا در پس زمینه فعالیت خود را انجام می دهد.

 

نحوه غیر فعال سازی RAM Compression

ابتدا با استفاده از سیستم جستجوی ویندوز Task Scheduler را یافته (کافیست آن را در کادر جستجو تایپ کنید) و آن را باز کنید.

windows-10-task-scheduler

بعدا با کلیک کردن روی فلش موجود در سمت چپ گزینه Task Scheduler Library زیر مجموعه های آن را باز کنید. سپس  Microsoft را باز کرده و بعد Windows را انتخاب کنید.

windows-task-scheduler-enable-memory-manager

در مرحله بعد روی گزینه MemoryDiagnostic کلیک کنید. در صفحه کناری روی MemoryDiagnostic کلیک راست کرده و Disable را از منوی باز شده انتخاب کنید.

disable-memory-diagnostic-tasks-scheduler

البته ما از اینکه انجام این کار بتواند فشرده سازی رم یا RAM Compression را کاملا متوقف کند، مطمئن نیستیم. ولی از آنجایی که Memory Manager نخواهد توانست الگوریتم memory diagnostic را اجرا کند، قاعدتا فشرده سازی رم نیز متوقف خواهد شد.

 

نحوه فعال سازی RAM Compression

برای انجام این کار مراحل گفته شده برای غیر فعال سازی را تکرار کرده و فقط به جای انتخاب Disable، گزینه Enable را انتخاب کنید.

قبلا گزارشاتی منتشر شده بود که RAM compression مقدار زیادی از توان پردازنده را مصرف می کند. اما مایکروسافت یک الحاق برای رفع این مشکل ارائه کرده و دیگر چنین مشکلی وجود ندارد.

 

۳ . تاثیر RAM Compression روی عملکرد سیستم

از آنجایی که عملیات RAM compression به صورت مداوم در پس زمینه در حال فعالیت نیست، نباید تاثیر مخربی در عملکرد سیستم داشته باشد.

ولی آیا RAM compression مقدار زیادی از توان پردازشی رایانه را به خود اختصاص می دهد؟ ما برای پیدا کردن جواب این سوال نرم افزار بنچمارک گیری PassMark را نصب کرده و یک بنچمارک از رایانه تهیه کردم.

پس از غیر فعال کردن RAM compression ما با استفاده از نرم افزار PassMark PerformanceTest 8.0. بنچمارکی از رایانه تهیه کردیم. نتیجه بنچمارک شگفت انگیز بود. به نظر می رسد RAM compression هیچ تاثیر مخرب قابل توجهی روی عملکرد سیستم ندارد. البته باید توجه داشت که RAM compression فقط زمانی اجرا می شود که تشخیص دهد نرم افزار های بلا استفاده ای در حال استفاده از فضای رم هستند.

ram-compression-benchmark

توجه: امتیاز بیشتر در بنچمارک نشان دهنده عملکرد بهتر است.

 

آیا باید از RAM compression استفاده کرد؟

قطعا همین طور است. با کاهش زمان خواندن و نوشتن محتوا روی pagefile، زمان پاسخگویی سیستم به طرز قابل توجهی افزایش پیدا می کند و برای سیستم هایی با رم ۴ گیگابایت و کمتر بسیار مفید است. علاوه بر این، فعال بودن این قابلیت هیچ تاثیر مخربی در عملکرد سیستم ندارد.

افرادی نیز که دارای رم های ۱۶ یا ۳۲ گیگابایتی هستند، اصلا متوجه تفاوت اجرا یا عدم اجرای آن نخواهند شد چرا که سیستم شما اصلا به ذخیره سازی محتوا روی pagefile نیازی ندارد.

منبع: makeuseofبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *