فعال‌کردن کلیک راست ماوس در سایت‌هایی که آن را غیرفعال کرده‌اند

غیرفعال شدن کلیک راست در صفحات وب به ندرت اتفاق می‌افتد، اما زمانی که با آن روبرو می‌شویم بسیار آزاردهنده است.

کلیک – اگرچه این روزها کمتر سایتی وجود دارد که چنین عملی را انجام دهد ولی هنوز بعضی سایت‌ها از کدهای جاوا اسکریپت یا HTML به منظور غیرفعال کردن کلیک راست ماوس در صفحات خود استفاده می‌کنند. با استفاده از این آموزش ما قصد داریم تا به شما یاد دهیم که چطور این مشکل را برطرف کنید. انجام این کار به هیچ عنوان پیچیده و سخت نیست. پس در ادامه با ما همراه باشید.

بسیاری از این گونه سایت‌ها تصور می‌کنند در صورتی که کاربر را زیر فشار قرار داده و از کلیک راست شدن بر روی صفحه خود ممانعت کنند از این طریق به‌خوبی می‌توانند از ربوده شدن محتویات سایت خود جلوگیری کنند. اما از این موضوع غافل می‌شوند که با انجام این کار شما را از بسیار ابزارهای دیگر محروم می‌کنند. با وجود این‌که شما می‌توانید با انجام یک تنظیم ساده، جاوا اسکریپ را در مرورگر خود غیرفعال کنید تا به کلیک راست در این‌گونه وب سایت‌ها دسترسی داشته باشید، اما انجام این کار توصیه نمی‌شود. زیرا بسیاری از سایت‌ها هستند که از کد جاوا اسکریپت برای به وجود آوردن ویژگی‌های مختلف در سایت خود استفاده می‌کنند و در واقع با غیرفعال‌ کردن کدهای جاوا اسکریپ، شما خیلی از امکانات دیگر را از دست خواهید داد. به جای این کار، ما تصمیم داریم تا به شما نشان دهیم که چطور کلیک راست ماوس خود را برای برخی از صفحات خاص که در حال مشاهده آن‌ها هستید، فعال کنید و در ادامه به معرفی چند نمونه از افزونه‌ها خواهیم پرداخت تا این محدودیت را از بین ببریم.

فعال‌سازی کلیک راست ماوس به وسیله اجرای کد جاوا اسکریپ توسط خودتان

اولین روش را می‌توان به عنوان روشی معرفی کرد که کمترین تاثیرات جانبی را بر روی سایر قسمت‌های یک سایت دارد. در این روش از مقدار بسیار کمی از کد جاوا اسکریپ استفاده می‌کنیم که کلیک راست ماوس را مجدد تنظیم می‌کند. زمانی که در حال مشاهده یک نمونه از این سایت‌ها هستید، شما می‌توانید کد زیر را تایپ و یا در قسمت آدرس (address bar) مرورگر خود کپی کنید و کلید Enter را بزنید. با انجام این کار شما حتی نیاز به بارگذاری مجدد صفحه ندارید و کلیک راست بلافاصله فعال خواهد شد.

;(javascript:void(document.oncontextmenu=null

برای راحتی بیشتر می‌توانید کد بالا را Bookmark کنید. در نتیجه با یک کلیک به سرعت کد اجرا خواهد شد. برای این کار، کد بالا را انتخاب و آن را بر روی نوار ابزار مرورگر خود بکشید (یا هر جای دیگری که تمایل دارید تا bookmarkهای خود را ذخیره کنید.) در نهایت آن را تغییر نام دهید تا به راحتی با دیدن آن، بتوانید عملکردش را به خاطر بسپارید. اما دقت کنید که در کد تغییر ایجاد نشود. البته به این نکته توجه داشته باشید که چنان‌چه از این روش استفاده می‌کنید باید هر بار که وارد چنین سایت‌هایی می‌شوید این کد را اجرا کنید.

فعال‌سازی کلیک راست ماوس با استفاده از یک افزونه مرورگر وب

افزونه کلیک راست

در حالی‌که روش قبلی به خوبی برای فعال‌سازی مجدد کلیک راست ماوس عمل می‌کند ممکن است شما به دنبال روشی کامل‌تر باشید تا مجبور نشوید هر بار که وارد این نوع سایت‌ها می‌شوید، کد جاوا اسکریپ مربوطه را اجرا کنید. راه حل این مسئله استفاده از افزونه مروگر وب است.

در مرورگر کروم، ما به شما افزونه RightToCopy را پیشنهاد می‌کنیم. همانطور که از نام آن پیدا است عملکرد این افزونه فراتر از فعال‌سازی کلیک راست ماوس است. با استفاده از آن شما می‌توانید عمل  کپی کردن متون را که پیش از این غیرفعال بود انجام دهید و حتی می‌توانید متنی را که وب سایت‌ها به طور ناخواسته به متن کپی شده شما اضافه می‌کنند، حذف کنید. (مانند Read More at…).

در مرورگر فایرفاکس نیز می‌توانید از افزونه RightToClick استفاده کنید. مانند افزونه کروم، با استفاده از RightToClick می‌توانید متون را انتخاب و از آن‌ها کپی بگیرید. البته این افزونه دارای تنظیمات بیشتری نصب به افزونه مشابه خود در کروم است. با استفاده از آن شما قادر خواهید بود عملکرد این افزونه را بر روی هر صفحه دقیقا زیر نظر بگیرید. این قابلیت به شما کمک می‌کند تا بی‌جهت امکاناتی را که به آن‌ها نیاز دارید، حذف نکنید.

علاوه بر دو افزونه‌ای که معرفی شد، افزونه‌های کامل‌تری نیز جهت مسدود کردن اسکریپت‌ها وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به NoScript برای مرورگر فایرفاکس و ScriptSafe برای مرورگر کروم اشاره کرد. چنین افزونه‌هایی (افزونه NoScript و ScriptSafe) اجرای تمام اسکریپ‌ها را بر روی تمام صفحات وب متوقف می‌کنند. مگر اینکه شما آن‌ اسکریپ‌ها  را فعال کنید. در هر صورت این افزونه‌ها نیز ارزش آزمایش کردن را دارند، اما به خاطر داشته باشید که چنین افزونه‌هایی می‌توانند برای سایت‌هایی که از اسکریپ، جهت فراهم کردن ساختارهای مفید سایت خود استفاده می‌کنند، مشکل ساز باشند.

همان‌طور که گفته شد این روزها غیر فعال‌شدن کلیک راست در صفحاب وب کمتر دیده می‌شود، اما زمانی که با آن روبرو می‌شویم بسیار آزاردهنده است.شما با استفاده از راهکارهای گفته شده به راحتی می‌توانید آن را برطرف کنید.

منبع: howtogeekبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *