بررسی همه جانبه دوربین گوشی های مختلف

یکی از بزرگ‌ترین شایعه‌ها در مورد آیفون ۷ این است که قرار است این گوشی با دو لنز عرضه شود (حداقل در مورد ۷ پلاس این چنین است) و با این کار امکانات بیشتری در اختیار کاربر قرار دهد.

کلیک – اگرچه شرکت‌های دیگر نیز در زمینه دوربین دست به اقدامات بزرگی زده‌اند. مثلا دوربین ال‌جی جی ۵ به لنزهایی با زاویه فوق عریض مجهز است. دوربین گوشی جدید هواوی پی ۹ قابلیت عکاسی سیاه و سفید را نیز دارد. یکی از پرچمدار اچ تی سی با نام وان اِم ۸ نیز در دو سال گذشته با دوربینی با دو لنز عرضه شد که لنز دوم در بالای لنز اول قرار داشت و وظیفه ثبت اطلاعات مرتبط با عمق تصویر را بر عهده داشت؛ شاید هم این کار فقط جنبه تبلیغاتی داشته است. اپل باید برای ساخت دوربین هزینه صرف کند. دوربین‌های اپل هنوز در نور کم عملکرد خوبی ندارد و این موضوع باعث می‌شود که کیفیت بر کمیت برتری پیدا کند. درست است؟ می‌توان گفت این موضوع کاملا صحیح است، البته به جز زمانی که کمیت منجر به کیفیت بیشتری شود.

سنسورهای استفاده شده در گوشی‌های هوشمند هنوز تا عالی شدن فاصله بسیار دارند

حسگرهای استفاده شده در گوشی‌های هوشمند برای قابل رقابت شدن با دوربین‌های دیجیتالی تک لنزی بازتابی با لنزهای بزرگتر و همچنین دوربین‌های فاقد سیستم آینه‌ای مکانیکی موجود در بازار، هنوز باید راه زیادی را طی کنند. اما با این حال عملکرد بسیار خوبی دارند.

iPhone-7-dual-lens-camera

ترکیب پیشرفت‌های سخت افزاری در حسگرهای کوچک  با پردازش‌های نرم افزاری هوشمند مانند عکاسی خودکار سریع با کیفیت HDR موجب شده است که عکاسی توسط گوشی‌ها در موقعیت‌های مختلف رشد و ترقی پیدا کند.

اما احتمالا در آینده پیشرفت لنزهای مورد استفاده در گوشی‌ها کاهش خواهد یافت زیرا بسیاری از افراد در حال حاضر از کیفیت دوربین گوشی خود راضی هستند. برای فهمیدن این موضوع کافی است آمار ارائه شده از سوی سازمان فلیکر (یکی از بزرگ‌ترین سایت‌های اشتراک گذاری تصویر)  که در رابطه با استفاده از دوربین ارائه شده است را بررسی کنید. به عبارت دیگر سنسور کوچکی که  رزولوشن آن نسبت به سنسورهای مشابه کمی بهتر است و یا عملکرد آن در نور کم کمی بهتر است، معجزه نمی کند و شرکت‌های تولید کننده گوشی باید برای متمایز کردن دوربین‌های گوشی‌های خود بیشتر تلاش کنند.

فواصل کانونی چندگانه باعث ایجاد انعطاف پذیری بیشتری می‌شود.

در یک بررسی دوربین گوشی‌های جی ۵‌ ال‌جی  و گلکسی اس ۷ سامسونگ با یکدیگر مقایسه شد و مشخص شد که عملکرد دوربین اس ۷ کمی بهتر است. اما در نهایت جی ۵ برنده میدان می‌شود زیرا دوربین این گوشی دارای دو فاصله کانونی است و همچنین لنز استفاده شده در این دوربین دارای زاویه عریض است.

LG_G5_feat

این گوشی توانسته است با دو دوربین کیفیت تصویر بهتری ارائه دهد.

استفاده عکاسان حرفه‌ای از لنزهای مختلف دلیل مشخصی دارد؛ فواصل کانونی مختلف تصاویر مختلفی را ارائه می‌دهند. برای مثال می‌توانند تصویر بهتری از چهره‌ها ارائه دهند و یا می‌توانند دید بسته‌تری از فضاها، افراد، فواصل دور و نماهای نزدیک ارائه دهند.

شایعه شده است که اپل نیز قصد دارد از همین رویکرد برای دوربین گوشی‌های خود استفاده کند.

دو برابر شدن اندازه سنسور به صورت موثر بدون افزایش ضخامت گوشی

دوربین دوم نسبت به فاصله کانونی دوم می‌تواند با روش‌های بیشتری کیفیت عکس را تقویت کند. برای مثال شرکت هواوی، هر دو دوربین خود را با فاصله کانونی و رزولوشن یکسان عرضه کرده است، اما یکی از آن‌ها تک رنگ است؛ این دوربین‌ها با برند لایکا به بازار عرضهشده‌اند

لایکا قبلا نیز دوربین‌‌‌هایی سیاه و سفید و همچنین دوربین‌های تک رنگ را به بازار عرضه کرده‌اند، این دوربین‌ها نسبت به حسگرهای رنگی دو مزیت منحصر به فرد دارند:

  • در سنسورهای رنگی فیلتر رنگی بایر(ساختاری برای چیدمان سه رنگ اصلی قرمز، سبز و آبی) استفاده شده است که میران نوری که به لنز برخورد می‌کند را کاهش می‌دهد.

۸٫۱

  • این فیلتر وضوح را نیز به صورت قابل توجهی کاهش می‌دهد، به گونه‌ای که دوربین از طریق فرایندی به نام” demosaicing” تشخیص می‌دهد که رنگ مناسب برای هر یک از پیکسل‌ها کدام است و نویز بیشتری در سه کانال رنگی ایجاد می‌شود.

دلیل بیان تمام این مطالب این است که بگوییم عدد مگاپیکسل ذکر شده برای دوربین گوشی در ۹۹ درصد موارد گمراه کننده و نادرست است؛ عدد ذکر شده اندازه عکس‌ها در سنسور است. اما  demosaicing به معنای این است که رزولوشن واقعی عکس کمتر است.

تخمین‌ها متفاوت است، اما اساسا تخمین‌ها بیانگر این هستند که دوربین ۱۲ مگاپیکسلی آیفون در واقع فقط ۴٫۶ مگاپیکسل است. اما اندازه تصاویر گرفته شده توسط دوربین سیاه و سفید با عدد مگاپیکسل آن‌ها کاملا مطابقت دارد.

Huawei

هواوی برای ترکیب داده‌های رنگ سنسور عادی با داده‌های روشنایی سنسور سیاه و سفید از نرم افزار استفاده می‌کند. این کار بدون افزایش ضخامت گوشی به میزان بسیار زیاد، به صورت موثری اندازه سنسور را دو برابر می‌کند. اما در گوشی لومیا ۱۰۲۰ نوکیا برای مطابقت دادن لنز و سنسور از یک لنز بزرگتر استفاده کرده است که باعث افزایش ضخامت گوشی به میزان بسیار زیادی شده است.

اما مساله این است که آیا هواوی می‌تواند این ایده را عملی کند یا نه؟ به نظر می‌رسد که عملی کردن این ایده امکان پذیر است.

عمق کم میدان (تار شدن پس زمینه عکس)

امروزه گوشی‌ها می‌توانند تصاویر فوق العاده با کیفیتی ثبت کنند، به خصوص در نور روز٫ اما آن‌ها در مساله عمق میدان (گستردگی محدوده‌ای که جلوتر یا عقب‌تر از سوژه ی اصلی، فوکوس هستند و مقدار معینی از میدان دید لنز که در آن تصاویر بصورت کاملاً واضح ثبت می‌شوند) ضعف دارند و نمی‌تواند در این زمینه همانند سنسور بزرگتر عمل کنند.

عمق میدان بر خلاف وضوح یا دامنه پویایی دارای یک سری محدودیت‌های فیزیکی خاص هستند و ایجاد ترکیبی از لنز و سنسور به صورت مجازی برای ایجاد عمق میدان در اندازه لنز گوشی غیر ممکن است. به همین دلیل است که اندازه دوربین‌های حرفه‌ای بزرگ است.

۱۴۲۲۵۴۳۰۶۰۲_۹۷۵۴۶۵۷۱۵۴_b

عمق میدان در این تصویر  کاملا ساختگی است.

با این حال استفاده از لنز دوم این امکان را فراهم می‌کند تا اطلاعات مربوط به عمق اندازه گیری شوند؛ اطلاعات مرتبط با عمق می‌تواند برای تقلید موثر از عمق میدان واقعی در پس پردازش مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این با استفاده از لنز بزرگتر می‌توانید میزان عمق میدان را مطابق با میل خود تنظیم کنید.

این همان کاری است که اچ تی سی آن را در گوشی وان اِم۸ امتحان کرد و با شکست مواجه شد. اما دلیل شکست ضعف در به کارگیری این فناوری بود. گوگل نیز تاثیرات عمق میدان را با اندازه گیری عمق با استفاده از اختلاف منظر (جابجا شدن ظاهری یک شیء نسبت به زمینه‌اش که معلول جابجا شدن ناظر باشد) این قابلیت را به اپلیکیشن دوربین خود اضافه کرد. اما سرعت اندازه گیری عمق بسیار پایین است و قابل قبول نیست.

هنوز هم شرکت‌ها رویکرد مطرح شده توسط هواوی را امتحان می‌کنند زیرا به نظر می‌رسد که اجرای این رویکرد سریع‌تر و موثرتر است که به اقدام اپل برای تبدیل عکاسی خودکار با کیفیت HDR به جز جدایی پذیر عکاسی با گوشی، شباهت زیادی دارد. می‌توان گفت در صورتی که گوشی اپل با دوربینی با دو لنز عرضه شود، به احتمال بسیار زیاد از یک ویژگی مشابه با این رویکرد بهره می‌برد.

عکاسی حرفه‌ای‌تر با گوشی

یک عکاس حرفه‌ای با دوربین گوشی هم می‌تواند تصاویری زیبا و حرفه‌ای بگیرد، اما حتی بهترین عکاسان هم در برخی از موفعیت‌ها با محدودیت‌های مواجه می‌شوند.

شرکت‌های سازنده گوشی‌های هوشمند با عرضه گوشی‌هایی با دو لنز می‌توانند باعث افزایش کیفیت عکس، ایجاد چشم انداز متفاوت و ایجاد عمق میدان بیشتر شوند و این گونه خود را از شرکت‌های دیگر متمایز سازند.

لازم به ذکر است که این کار باعث ایجاد انعطاف پذیری بیشتر برای عکاس برای خلق عکس است.

منبع: nextwebبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *