کنترل دستگاه های اندرویدی با دستورات صوتی

گوگل امروز خبر عرضه نسخه بتای اپلیکیشن (Voice Access) را اعلام کرد. افراد به کمک این اپلیکیشن می‌توانند با استفاده از فناوری تشخیص صدا وسایل آندرویدی خود را کنترل کنند.

به گزارش کلیک، با وجود اینکه عموم مردم می‌توانند از این اپلیکیشن استفاده کنند، اما این اپلیکیشن برای استفاده گروه خاصی از افراد طراحی شده است که به دلایلی همچون معلول بودن، لرزش دست، آسیب موقتی دست و یا دلایل دیگر قادر به استفاده از صفحه لمسی گوشی نیستند و یا با دشواری از آن استفاده می‌کنند.

برای مثال شما می‌توانید با گفتن عباراتی “open chrome” یا “go home” گوشی خود را کنترل کنید و یا با گفتن “click next” یا “scroll down” با گوشی خود تعامل برقرار کنید.

گوگل با عرضه این اپلیکیشن توانایی خود را در زمینه کنترل گوشی ثابت  کرد و چندین شرکت دیگر نیز در چند هفته اخیر نیز در این زمینه فعالیت‌هایی انجام داده‌اند. تویتر این امکان را فراهم کرده است که مردم عناوین یا نوشته‌های کوتاه تصاویری که توئیت می‌کنند را تغییر دهند. فیس بوک نیز با ایجاد خودکار عناوین صوتی تصاویر عملکرد نرم افزار صفحه خوان (نرم افزار کاربردی برای تشخیص مطالبی که در صفحه نمایش، نمایش داده می‌شود و تبدیل آن به صورت دیگری مانند صوت یا خط بریل) را در سیستم عامل IOS بهبود داده است. مایکروسافت نیز در کنفرانس توسعه دهندگان خود در مورد اپلیکیشن Seeing AI مطالبی را بیان کرده است. اپل نیز با انتشار کلیپی نشان داده است که چگونه یکی از تبلت‌های آیپد توانسته است به یک فرد اوتیسمی در برقراری ارتباط با دیگران کمک کند.

حال این سوال مطرح می‌شود که گوگل تا چه اندازه‌ای توانسته است میزان دقت فناوری تشخیص صدای مختص به خود را که بر پایه هوش مصنوعی طراحی شده است، افزایش دهد. این فناوری بر روی میلیون‌ها دستگاه آندروید مورد استفاده قرار گرفته است و سال گذشته گوگل اعلام کرد که میزان خطای تشخیص صدای این فناوری در رونوشت پست صوتی (تبدیل پست به نوشتار)  Google Voice (شرکت ارائه دهنده خدمات تلفنی است که امکان تماس صوتی و تماس تصویری کامپیوتر به کامپیوتر و همچنین تماس صوتی رایگان کامپیوتر به تلفن را در آمریکای شمالی فراهم کرده است) به زیر ۵۰ درصد کاهش یافته است. گوگل در آینده نزدیک نسخه اصلی این اپلیکیشن را ارائه خواهد داد.

منبع: venturebeatبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *