چطور فضای حافظه آیفون یا آیپد را خالی کنیم

آیا فضای حافظه دستگاه شما پر شده است؟ ما به شما خواهیم آموخت چطور تشخیص دهید که چه چیزی بیشترین فضای حافظه را اشغال کرده است

کلیک – چه میزان فضای خالی در آیفون، آیپد یا آیپاد لمسی شما باقی مانده است؟ آیا شما همیشه از مشکل کمبود حافظه در زمان به‌روز رسانی iOS، دانلود ویدیو یا دانلود یک نرم افزار پیشنهادی جدید رنج می‌برید؟ چطور می‌توان اطلاعات مهم را به فضای دیگری منتقل کرد تا حافظه آزاد بیشتری در اختیار داشته باشیم؟ و چطور می‌توان به طور هوشمندآن‌های تصمیم گرفت که چه چیزهایی را حذف یا چه چیزهایی را هم‌چنان حفظ کنیم؟ با انجام مواردی که در ادامه گفته خواهد شد به راحتی می‌توانید آیفون یا آیپد خود را مرتب‌تر از همیشه  نگه دارید.

۱ . مجموع حافظه اشغال شده را بررسی کنید

ابتدا به مسیر زیر بروید:

Settings > General > Storage & iCloud Usage

در بخش بالایی این قسمت، Used and Available space  را مشاهده خواهید کرد. این فیلدها به فضای موجود در آیفون یا آیپد شما اشاره می‌کنند. در پایین این فیلدها شما فضای iCloud را مشاهده خواهید کرد. اما برای تمرکز بر روی موضوع این آموزش ما تنها حافظه محلی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

قانون ثابتی وجود ندارد تا بر اساس آن بگوییم شما به چه میزان از حافظه خالی در آیفون ۶۴۹ دلاری یا آیپد ۵۹۹ دلاری یا آیپاد لمسی ۱۹۹ دلاری نیاز دارید. اگر شما قصد دارید تا به راحتی و بدون هیچ مشکلی نرم‌افزارهای جدید نصب کنید و توسط دستگاه خود عکس بگیرید، بدون اینکه نگران فضای حافظه خود باشید، پیشنهاد می‌کنیم تا حداقل یک گیگابایت (۱۰۲۴ مگابایت) فضای خالی در دسترس داشته باشید. البته بهترین حالت داشتن حداقل ۲ گیگابایت فضالی خالی است.

توجه داشته باشید که اگر شما میزان فضای اشغال شده و فضای خالی حافظه خود را با یک‌دیگر جمع کنید، این میزان به اندازه مجموع حافظه تلفن همراه شما نخواهد رسید. (به عنوان مثال یک آیفون ۱۶ گیگابایتی ممکن است در مجموع ۱۲٫۳ گیگابایت فضا در اختیار شما قرار دهد.) این مسئله به این دلیل رخ می‌دهد که همیشه بخشی از حافظه توسط سیستم‌عامل اشغال می‌شود.

۲ . نرم‌افزارهایی که بیشترین فضای حافظه را اشغال می‌کنند، مورد ارزیابی قرار دهید

بخش Manage Storage را انتخاب کنید. این قسمت لیستی از تمام نرم‌افزارهایی که بر روی دستگاه شما نصب  شده است، نشان میدهد که به ترتیب میزان فضای اشغال شده مرتب شده‌اند.

آیفون

نرم‌افزار دلخواه خود را انتخاب کنید. در صفحه جدید میزان فضای مصرف شده در دو بخش نشان داده می‌شود. میزان فضایی که خود نرم‌افزار اشغال می‌کند (با رنگ خاکستری در بخش بالایی) و میزان فضایی که به وسیله مستندات و اطلاعات (Document & Data) برنامه مصرف می‌شود.

برای مثال نرم‌افزار پادکست مورد علاقه من به نام Downcast در مجموع ۶۲۲ مگابایت فضا مصرف می‌کند که ۱۷٫۱ مگابایت آن مربوط به نرم‌افزار و ۶۰۵ مگابایت آن مربوط به مستندات و اطلاعات نرم‌افزار است.

بعضی مواقع این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که این خود نرم‌افزار نیست که فضا اشغال می‌کند بلکه چیزی که شما در آن خیره می‌کنید باعث مصرف فضای حافظه شما می‌شود.

در مثالی که مطرح شد نرم‌افزار Downcast در ابتدای لیست قرار دارد که این بدان مفهوم است که این نرم‌افزار بیشترین فضا را نسبت به سایر نرم‌افزارها در اختیار خود گرفته است. بنابراین من متوجه خواهم شد که اگر اطلاعات اضافی مربوط به آن را حذف کنم فضای زیادی بدست خواهم آورد. برای این کار چند روش وجود دارد. من می توانم به پادکست‌هایی که در داخل نرم‌افزار ذخیره کردم، گوش کنم و سپس آن‌ها را پاک کنم. یا تنظیمات مربوط به نرم‌افزار را تغییر دهم به طوری که پادکست‌های جدید تنها زمانی در گوشی من ذخیره شوند که من تصمیم دارم به آن‌ها گوش دهم. یا من تنظیمات را طوری تغییر دهم تا به صورت آنلاین به پادکست ها گوش کنم و هرگز آن‌ها را دانلود نکنم.

۳ . مقدار تصاویر و ویدیو‌های خود را بررسی کنید

بسیاری از افراد معتقدند که نرم‌افزار Photos & Camera بیشتر از آن چیزی که تصور می‌کردند فضا اشغال می‌کند. بنابراین بیاید با هم نگاهی به این نرم‌افزار بیاندازیم.

زمانی که برای مشاهده فضای اشغال شده توسط این نرم‌افزار، آن را اجرا می‌کنید بخش Photo Library و Shared Photo Stream را مشاهده می‌کنید. در حال حاضر فقط به بخش Photo Library دقت کنید.چون این بخش فضای آیفون یا آیپد شما را مصرف می‌کند.

در صورتی که بیشتر از یک گیگابایت در این قسمت دارید، توصیه می‌شود عکس‌ها و ویدیوهای خود را به یک حافظه جانبی دیگر منتقل کنید طوری که بتوانید آن‌ها را از آیفون خود پاک کند تا حافظه آزاد بیشتری داشته باشید. یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای این کار استفاده از دراپ باکس برای انتقال تصاویر آیفون است. شما می‌توانید از هر سرویس ذخیره‌سازی ابری دیگر مانند Box، SugarSynce و غیره استفاده کنید. اگرچه مجبور نیستید از دراپ باکس استفاده نمایید، اما این نرم‌افزار یک سرویس ایده‌آل برای آیفون جهت بارگذاری فایل‌ها است.

آیفون

شما می‌توانید روش کامل انتقال تصاویر و ویدیوها را از آیفون یا آیپد خود به دراپ باکس در مقالات اینترنتی مشاهده کنید. اما اگر بخواهیم به طور خلاصه آن را توضیح دهیم، در ابتدا شما ویژگی Camera Upload را فعال و سپس اجرا می کنید. زمانی که این کار به پایان رسید، وارد حساب کاربری دراپ باکس خود شوید و تایید کنید که شما می‌توانید تصاویر خود را پیدا و باز کنید. سپس آن‌ها را از نرم‌افزار تصاویر پاک کنید. در نهایت نرم‌افزار تصاویر را باز کنید  به بخش آلبوم ها بروید و سپس گزینه Recently Deleted را انتخاب کنید. گزینه Select را انتخاب کنید و سپس در قسمت پایین بر روی گزینه Delete All کلیک کنید. اگر مرحله آخر را نادیده بگیرید شما تا مدت یک ماه نمی‌توانید فضای اشغال شده توسط تصاویر را آزاد کنید، زیرا دستگاه iOS شما تا ۳۰ روز عکس‌های پاک شده را حفظ خواهد کرد، مگر اینکه نظر شما درباره حذف آن‌ها تغییر کند. زمانی که شما از ابزار دراپ باکس به منظور آپلود تصاویر استفاده می‌کنید دیگر جای نگرانی نیست. چون شما پیش از این یک کپی از تمامی تصاویر خود تهیه کرده‌اید و آن را در دراپ باکس ذخیره نموده‌اید.

از جمله نرم‌افزارهای دیگری که به دلیل اطلاعات زیادشان فضای بسیاری مصرف می‌کنند، می‌توان به پخش‌کننده موسیقی، پخش‌کننده پادکست، Voice Memos و نرم‌افزارهای آفیس اشاره کرد. ممکن است شما قصد داشته یاشید که از این نرم‌افزارها استفاده کنید اما شما قادر خواهید بود تا با حذف فایل‌هایی که دیگر نیازی به آن‌ها ندارید فضای بیشتری را بدست آورید.

جهت حذف مستندات و اطلاعات، شما باید بخشی از نرم‌افزار مربوطه را که این گونه فایل‌ها را ذخیره می‌کند باز کنید و فایل‌ها را از این بخش حذف کنید. به عبارت دیگر شما نمی‌توانید از بخش تنظیمات آیفون یا آیپد چنین فایل‌هایی را پاک کنید.

۴ . نرم‌افزارهایی را که استفاده نمی‌کنید، حذف نمایید

 به صفحه Manage Storage برگردید. در میان نرم‌افزارهای نصب شده حرکت کنید و آن‌هایی را که استفاده نمی‌کنید، بیابید. پیدا کردن نرم‌افزارهایی که کاربردی برای شما ندارند از طریق صفحه Manage Storage ‌راحت‌تر است. زیرا در این قسمت تمام نرم افزارها به طور مرتب لیست شده‌اند. اما در صفحات اصلی (home screens) نرم‌افزارها پراکنده‌اند و برخی نیز به صورت دسته‌ای در پوشه‌هایی قرار گرفته‌اند.

اگر نرم‌افزاهایی بر روی دستگاه شما نصب شده است که به آن‌ها احتیاج ندارید یا از آن‌ها استفاده نمی‌کنید یا تنها در شرایط خاصی به آن‌ها رجوع می‌کنید مثل استفاده از نرم‌افزارهای خدمات مسافرتی که تنها در زمان سفر به آن‌ها احتیاج دارید، پیشنهاد می‌کنیم که این گونه نرم‌افزارها را از روی سیستم پاک کنید. تمام نرم‌افزارهایی که قبلا خریداری کردید همیشه برای دانلود مجدد در دسترس هستند و در صورت پاک شدن از دستگاه، شما نیاز به پرداخت مجدد ندارید. اپل نرم‌افزارهایی را که در گذشته خریداری کرده‌اید در سیستم خود ذخیره می‌کند در نتیجه نیازی به پرداخت مجدد نیست. بنابراین نگران پاک کردن این نوع نرم‌افزار‌ها نباشید.

جهت پاک کردن نرم‌افزارها به صفحه اصلی (home screen) آیفون یا آیپد بروید و نرم‌افزار مورد نظر را انتخاب و انگشت خود را هم‌چنان بر روی آن ثابت نگه دارید. مشاهده خواهید کرد که تمام نرم‌افزارها بر روی صفحه می‌لرزند. یک علامت X بر روی هر آیکون نمایش داده می‌شود.  انگشت خود را بر روی X  نگه دارید و گزینه delete را تایید کنید. پس از پایان کار دکمه Home را بفشارید.

۵ . آلبوم‌ها و فایل‌های صوتی ناخواسته را پاک کنید

فایل‌های چند رسانه‌ای مانند فایل‌های صوتی و ویدیوها فضای زیادی را اشغال می‌کنند. برای حذف فایل‌های صوتی و ویدیویی دو روش وجود دارد.

روش اول: از طریق بخش Settings

Settings > General > Storage & iCloud Usage > Manage Storage

به پایین صفحه رفته و نرم‌افزار موسیقی (Music app) را انتخاب کنید. در صفحه بعد خلاصه‌ای از تمام آلبوم‌ها و فایل‌های صوتی که در حافظه خود ذخیره کرده‌اید، نشان داده می‌شود.

تمام فایل‌های صوتی را در آلبوم‌ها با کشیدن انگشت خود از راست به چپ بر روی آن فایل ، پاک کنید. هم‌چنین شما می‌توانید با استفاده از دکمه Edit (بالا سمت راست) چند فایل صوتی و آلبوم را انتخاب کرده و یک‌جا حذف کنید.

روش دوم: از طریق نرم‌افزار  Music

نرم‌افزارMusic  را باز کنید به قسمت Artists > Only Downloaded Music بروید. دکمه روبرو را بر روی حالت ON قرار دهید. اکنون شما می‌توانید فقط فایل‌های صوتی که در حافظه جانبی ذخیره شده و فضا اشغال کرده‌اند، مشاهده کنید.

آیفون

فایل به فایل و آلبوم به آلبوم پیش بروید آن‌ها را انتخاب و حذف کنید. در صورت مشاهده فایل‌های تکراری که آن‌ها را از iTunes دریافت کردید و در آیفون یا آیپد خود قرار دادید، بهتر است به جای حذف آن‌ها از طریق دستگاه خود، آن‌ها را از طریق iTunes حذف نمایید. برای این منظور می‌توانید از نرم‌افزارهای جانبی مانند Leawo Tunes Cleaner جهت مدیریت فایل‌های خود در iTunes استفاده کنید.

۶ . کش مرورگر سافارای را پاک کنید

قسمت آخر پاک‌سازی آیفون یا آیپد از فایل‌های غیر ضروری، مربوط به بخش کش مرورگر سافاری یا هر مرورگر دیگری است که استفاده می‌کنید. برای پاک‌سازی کش مرورگر سافاری مسیر زیر را دنبال کنید:

Settings > Safari > Clean History and Website Data

ممکن است مسیر مرورگرهای دیگر برای پاک‌کردن کش کمی تفاوت داشته باشد در صورتی که نمی‌توانید در تنظمات iOS بخش مربوطه را بیابید، سعی کنید به بخش تنظیمات مرورگر خود بروید و در آن‌جا به دنبال چنین گزینه‌ای بگردید.

منبع: pcmagبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *