چگونه گزینه کنترل والدین در پلی استیشن ۴ را فعال کنیم؟

پلی استیشن ۴ امکان کنترل والدین را فراهم کرده است که می تواند دسترسی به بازی ها بازی ها، فیلم های بلو-ری، دی وی دی و گشت و گذار در اینترنت را محدود کنند.

کلیک- محدودیت های اعمال شده توسط یک رمز ۴ رقمی محافظت می شود پس خیالتان راحت باشد که بچه ها قادر به تغییر دادن آن ها نیستند.سونی همچنین حساب های فرعی (sub-account) ارائه داده است که با خدمات شبکه آنلاین پلی استین در ارتباط است. این حساب های فرعی به شما امکان محدود کردن چت، محدود کردن دسترسی به رسانه های ایجاد شده توسط کاربر، فیلتر کردن فروشگاه پلی استیشن و تعیین محدودیت هزینه های ماهانه برای هر کاربر را می دهند. در اینجا چگونگی انجام این تنظیمات را برای شما توضیح می دهیم.

تنظیم کنترل والدین

برای شروع PS4 را روشن کنید، با یک حساب کاربری وارد شوید و به صفحه اول بروید. اگر در صفحه دیگری هستید می توانید با فشردن دکمه مرکزی روی کنترل کننده به صفحه اول بروید.

روی کنترل کننده دکمه Up را فشار دهید تا به ردیف اپلیکیشن ها در قسمت بالایی دست پیدا کنید. آیکن Settings را انتخاب کنید و دکمه X را بزنید.

۱

گزینه Parental Control را از لیست انتخاب کنید و دکمه X را فشار دهید.۲.

 

در اینجا گزینه Restrict Use of PS4 Features را انتخاب کنید.

۳

از شما خواسته می شود که کد کنترل والدین را وارد کنید. اگر هنوز هیچ کدی تنظیم نکرده اید، کد پیشفرض که ۰۰۰۰ است را وارد کنید. برای این کار کافی است ۴ مرتبه کلید مربع شکل را فشار دهید.

۴

قسمت Restrict Use of PS4 Features تنظیمات مربوط به محدودسازی بازی ها، دیسک ها و دی وی دی های بلو-ری، گشت و گذار در اینترنت و ایجاد پروفایل های کاربری جدید را به شما ارائه می دهد.

۵

برای محدود کردن بازی ها بر اساس سن Games را انتخاب کنید. سپس می توانید درون لیست بگردید و محدوده سنی مناسب را پیدا و انتخاب کنید. مثلا اگر Level 5: Age 12 or Older (Approximation) را انتخاب کنید فقط بازی های رده بندی شده T (برای نوجوانان( توسط ESRB قابل استفاده هستند. شما بر اساس کشوری که در آن زندگی می کنید رده بندی های مختلفی خواهید دید، زیرا این رده بندی ها در هر کشور متفاوت است.

۶

برای محدود کردن فیلم های دی وی دی و بلو-ری، گزینه Blu-ray Disc/DVD را انتخاب کنید. می توانید بطور کلی دسترسی کودکان را به تماشای دی وی دی و بلو-ری محدود کنید یا سطوح مختلفی از کنترل والدین را انتخاب کنید. می توانید برای دیسک های بلو-ری محدوده سنی انتخاب کنید –هر چه محدوده سنی انتخابی شما پایین تر باشد یعنی میزان محدودیت بیشتر است.

برای دی وی دی می توانید شماره ای بین ۱ تا ۸ انتخاب کنید – شماره پایین تر به معنای محدودیت بیشتر است. متاسفانه سونی توضیح نداده است شماره های دی وی دی مربوط به چه گروه سنی هستند.

۷

برای محدود کردن گشت و گذار در اینترنت هم می توانید بطور کلی دسترسی به مرورگر اینترنت را محدود کنید و هم  یا برخی وب سایت ها را محدود کنید. برای محدود کردن دسترسی به مرورگر اینترنت Internet Browser را انتخاب و کلید X را فشار دهید و آن را روی Do Not Allow تنظیم کنید.

برای فیلتر وب سایت های کافیست Web Filter را انتخاب کنید. برای استفاده از این ویژگی لازم است یک مجوز امنیت وب Trend Micro  از فروشگاه PS4 خریداری کنید. می توانید از خرید آن صرف نظر کنید و دسترسی به مرورگر را محدود کرده یا کنترل والدین را بر روی روتر خود بصورت رایگان پیکربندی کنید.

۸

برای جلوگیری از ایجاد اکانت جدید روی PS4، گزینه Select[New User] and Log In to PS4 را انتخاب کنید و آن را روی Do Not Allow تنظیم کنید.

سپس می توانید با دسترسی به پروفایل های کنونی PS4 را با قرار دادن گذرواژه محدود کنید. در این صورت تنها افرادی که پروفایل آن ها تایید شده است می توانند از پلی استیشن ۴ استفاده و با آن بازی کنند.

۹

هنگامی که کارتان تمام شد گزینه Change passcode را انتخاب کرده و گذرواژه خودتان را وارد کنید. این گذرواژه از یک شماره ۴ رقمی تشکیل شده است. اگر شما گذرواژه ای تعیین نکنید پلی استین ۴ از گذرواژه ۰۰۰۰ استفاده می کند.

۱۰

چگونگی درخواست گذرواژه برای خرید از فروشگاه پلی استیشن

برای اینکه از خرید بدون اجازه کودکتان از فروشگاه پلی استیشن جلوگیری کنید می توانید گذرواژه ای را درخواست کنید تا در هنگام خرید از آن استفاده شود.

برای این کار به وب سایت مدریت حساب کاربری سونی بروید و با همان گذرواژه ای که برای تنظیم پلی استین ۴ از آن استفاده کردید وارد شوید. روی Account و سپس Wallet کلیک کنید. روی گزینه Edit که در زیر Account Settings قرار دارد کلیک کرده و گزینه Require Password at Checkout را روی Yes تنظیم کنید. دیگر کودکتان به هیچ نحوی قادر به خرید از فروشگاه نخواهد بود.

۱۱

روش ساخت حساب فرعی در پلی استیشن ۴

شما برای محدود کردن ویژگی های آنلاین نیاز به ساخت حساب فرعی (sub-account) دارید. توجه داشته باشید که فقط صاحب حساب اصلی می تواند این کار را انجام دهد. این ویژگی باعث می شود کودکتان فقط به حساب فرعی محدود شده خودش دسترسی داشته باشد و نه حساب شبکه آنلاین پلی استیشن شما. ممکن است شما بخواهید فقط کنترل والدین را فعال کنید و از گزینه های دیگر ساخت حساب کاربری به دلیل پیچیده بودن این کار صرف نظر کنید.

برای ایجاد و مدریت حساب های فرعی به Settings سپس Parental Controls به همان روش بالا بروید. Sub Account Management را انتخاب کنید. سپس با حساب کاربری شبکه پلی استیشن و گذرواژه خود وارد شوید.

۱۲

پس از وارد شدن، با گزینه Create New Sun Account رو به رو می شوید. می توانید چندین حساب کاربری ایجاد کنید و برای هر کدام تنظیمات آنلاین مختلف در نظر بگیرید. شما می توانید چت آنلاین، رسانه ایجاد شده توسط کاربر، محتوای مخصوص بزرگسالان در فروشگاه و اینکه ماهانه کودکتان چقدر می تواند در فروشگاه هزینه کند را از این قسمت محدود کنید.

۱۳

کنترل والدین برای محدود کردن دسترسی بسیار مفید است. اما متاسفانه گزینه ای که بتواند به شما کمک کند تعیین کنید کودکتان روزانه در ساعات خاصی ار کنسول استفاده کند، محدود کردن زمان بازی و دیگر محدودیت های زمانی مفید وجود ندارد.

منبع : How-To Geekبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *