فناوری تشخیص چهره می تواند حریم خصوصی را از بین ببرد

آیا فکر می‌کنید که حریم خصوصی شما حفظ شده است؟ شاید خودتان فکر کنید که در حریم خصوصی خود هستید و هیچ چیزی نمی‌تواند در آن خدشه‌ای ایجاد کند. اما عکاسی روسی به تازگی پروژه ای انجام داده است که خلاف این موضوع را ثابت می‌کند.

به گزارش کلیک، ایگور اِسوکات، دانشجوی دانشگاه هنر روچِنکو در پروژه‌ای با نام “چهره شما منبع اطلاعاتی بزرگی است” از ۱۰۰ نفر که در مترو به طور تصادفی روبرو او نشسته بودند عکس گرفت. سپس از نرم افزار FindFace که یک نرم افزار تشخیص چهره با استفاده از شبکه‌های عصبی (سیستم‌ها و روش‌های محاسباتی نوینی برای یادگیری ماشینی و نمایش دانش) است، برای جستجوی افراد سوژه خود در سایت اجتماعی روسی به نام VK استفاده کرد.

او دریافت که یافتن افراد بین ۱۸ تا ۳۵ سال یا همین حدود سنی کار بسیار راحتی است، اما یافتن افراد مسن‌تر کمی دشوارتر است.

او با این روش او توانست اطلاعات کلی زیادی نسبت به افرادی که کاملا غریبه بودند، به دست آورد.

او در ایمیلی که از طرف او ارسال شده است، گفته است دوست نداشته است مانند یک فرد یک کمین کننده اینترنتی (فردی که با استفاده از اینترنت یا ابزارهای الکترونیکی دیگر در کمین افراد، گروه‌ها یا سازمان‌ها است و یا قصد آزار آن‌ها را دارد) رفتار کند

او دوباره به بیان این موضوع پرداخت که هدف او از این پروژه فقط این بوده است که به مردم ثابت کند که چگونه فناوری می‌تواند وارد حریم خصوصی آن‌ها شود و به گفته وی پروژه او آینده را به مردم نشان داده است.

در حال حاضر سازمان‌های پلیسی زیادی از فناوری تشخیص چهره که یکی از کاربرد‌های هوش مصنوعی است، استفاده می‌کنند.

جدا از مسائل مربوط به حریم خصوصی، تعصب‌های نژادی هم به عنوان یکی از جنبه‌های منفی فناوری تشخیص چهره ذکر شده است.

بث گیوِن، سرپرست اجرایی موسسه غیر انتفاعی حقوق مربوط به حریم خصوصی (موسسه‌ای واقع در کالیفرنیا) اذعان کرد فناوری تشخیص چهره یکی از سه موضوع بسیار مهم برای این موسسه است.

گیون در ادامه گفته‌های خود توضیح داد که  این فناوری می‌تواند بی سر و صدا و بدون آگاهی فرد مورد نظر ویژگی‌های چهره او را تحلیل کند و آن‌ها را ثبت و ضبط کند و هنوز هیچ راهی برای فهمیدن این موضوع وجود ندارد.

منبع: pcworld

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *