از به هدر رفتن اینترنت خود توسط ویندوز ۱۰ جلوگیری کنید

سیستم عامل ویندوز ۱۰ به گونه ای طراحی شده است که همیشه به اینترنت متصل بوده و به روز باشد.

کلیک – این نسخه از ویندوز در بین دیگر نسخه ها حجم اینترنت بیشتری را مصرف می کند، ولی شما با انجام ترفند هایی می توانید از مصرف بیش از حجم اینترنت توسط آن جلوگیری کنید.

ximg_57044f5b6b43b.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.z8ZLfcq4vq

مصرف اینترنت نرم افزار های مختلف را بررسی کنید

اگر چه سیستم به روزرسانی خود کار ویندوز ۱۰ می تواند حجم زیادی از اینترنت شما را مصرف کند، ولی به احتمال زیاد بخش عمده حجم اینترنت شما توسط نرم افزار ها و اپلیکیشن های متفرقه نصب شده در ویندوز به مصرف می رسد. ویندوز ۱۰ دارای ابزار جدیدی به نام Data Usage (مصرف دیتا) است که به شما اجازه می دهد میزان دقیق مصرف هر نرم افزار از اینترنت را مشاهده کنید. با کمک این ابزار شما می توانید نرم افزار هایی را که بیش از حد از حجم اینترنت استفاده می کنند تشخیص دهید (که شامل نرم افزار های متفرقه نصب شده نیز می شود).

برای بررسی میزان مصرف اینترنت خود در ۳۰ روز گذشته بخش Settings را از منوی استارت باز کرده و سپس به Network & Internet و در مرحله بعد به  Data Usage بروید. در صفحه جدید شما می توانید نموداری از مصرف اینترنت ویندوز ۱۰ در ۳۰ روز گذشته را مشاهده کنید که به زیر دسته های اینترنت بی سیم (Wi-Fi) و اینترنت کابلی (wired Ethernet) تقسیم شده است.

برای مشاهده اینترنت مصرف شده توسط هر نرم افزار، روی گزینه Usage Details کلیک کنید. در صفحه جدید لیستی از نرم افزار هایی که طی ۳۰ روز گذشته از اینترنت استفاده کرده اند به نمایش در می آید و هر نرم افزاری که مصرف بیشتری داشته باشد در قسمت بالاتر لیست قابل مشاهده است. این لیست دقیقا به شما نمایش می دهد که حجم اینترنت شما به چه صورتی مصرف شده است. برای مثال شما می توانید میزان مصرف اینترنت مرورگر خود را به صورت دقیق ملاحظه کنید.

ximg_57044fa7b16c4.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.JNogQ001TA

 

از به روزرسانی های خودکار ویندوز جلوگیری کنید

ویندوز ۱۰ به صورت طبیعی بدون گرفتن هرگونه تایید از شما به روزرسانی های جدید را دریافت کرده و آن ها را به صورت خودکار نصب می کند. تعداد و دفعات به روزرسانی هایی که مایکروسافت برای ویندوز ۱۰ ارائه می دهد بسیار زیاد است و این می تواند حجم زیادی از اینترنت شما را به هدر دهد. برای مثال، اولین به روزرسانی بزرگ ویندوز ۱۰ که با عنوان به روزرسانی نوامبر یا نسخه ۱۵۱۱ شناخته می شود، حدودا حجمی معادل ۳ گیگابایت دارد.

بسته به اینکه شما از کدام نسخه ویندوز ۱۰ استفاده می کنید، راه های مختلفی برای جلوگیری از دانلود خودکار به روزرسانی های ویندوز ۱۰ وجود دارد. برای انجام این کار در تمامی نسخه های ویندوز ۱۰ از جمله نسخه خانگی یا Home، می بایست شبکه وای فای رایانه خود را در حالت metered connection (اتصال اندازه گیری شده) قرار دهید. در این حالت ویندوز ۱۰ از دانلود خودکار به روزرسانی ها خودداری کرده و در عوض قبل از انجام این کار از شما اجازه می گیرد. بنابر این شما می توانید زمان دانلود به روزرسانی ها را خودتان تعیین کنید و یا دستگاه خود را به یک شبکه وای فای دیگر متصل کرده و سپس به روزرسانی ها را انجام دهید.

به دلایلی ویندوز ۱۰ امکان قرار دادن اتصال اینترنت کابلی یا با سیم را در حالت metered connection نمی دهد. بنابر این اگر شما می خواهید با این روش انجام به روزرسانی های ویندوز ۱۰ را به تاخیر بیندازید، لزوما باید از اینترنت وای فای به جای اینترنت با سیم استفاده کنید.

و اما برای قرار دادن اتصال اینترنت خود در حالت metered connection ابتدا باید از منوی استارت Settings را باز کرده و سپس  Network & Internet و بعد Wi-Fi را انتخاب کنید. در پنجره جدید صفحه را به پایین کشانده و گزینه Advanced Options را انتخاب کنید. حال گزینه Set as Metered Connection را در حالت On قرار دهید. توجه داشته باشید که این حالت فقط روی شبکه وای فایی که در حال حاضر از آن استفاده می کنید فعال می شود و در صورتی که به شبکه دیگری متصل شوید، ویندوز به دانلود خودکار به روزرسانی خواهد پرداخت. برای قرار دادن شبکه وای فای جدید در حالت metered connection باید به آن متصل شده و مجددا تنظیمات گفته شده را انجام دهید. ویندوز ۱۰ این تنظیمات را برای هر شبکه وای فای به یاد می سپارد و در دفعات بعد اگر بین آن شبکه ها جا به جا شوید نیازی به انجام مجدد این مراحل وجود ندارد.

ximg_570453655c0a9.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.lJNjFfs8rp

 

به اشتراک گذاری خودکار نظیر به نظیر به روزرسانی ها (Peer-to-Peer Update Sharing) را غیر فعال کنید

ویندوز ۱۰ به صورت پیش فرض از اینترنت شما برای آپلود به روزرسانی های ویندوز و نرم افزار ها و انتقال آن به رایانه های دیگر استفاده می کند. این سیستم شبیه به سبک کار تورنت عمل کرده و سعی می کند تا به روزرسانی های ویندوز ۱۰ را بین کاربران توزیع کند. اما بر خلاف بیت تورنت، ویندوز این کار را به صورت مخفی و در پس زمینه انجام می دهد. در صورتی که شما اینترنت خود را در حالت metered connection قرار داده باشید، ویندوز ۱۰ از آپلود به روزرسانی ها خودداری می کند ولی باز هم می توان آن را به صورت مستقیم غیر فعال کرد.

برای غیر فعال سازی آپلود خودکار به روزرسانی ها روی تمام شبکه ها، ابتدا بخش Settings را باز کرده و سپس به صفحات Update & Security و Windows Update مراجعه کرده و روی Advanced Options کلیک کنید. در محله بعد Choose How Updates are Delivered را انتخاب کرده و سپس گزینه PCs on My Local Network را انتخاب کرده و یا با قرار دادن آن در حالت Off آن را کامل غیر فعال کنید.

ximg_5704531cef403.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic._F4TJczkRy

 

به روزرسانی خود کار نرم افزار ها و Live Tile را غیر فعال کنید

اگر شما شبکه وای فای خود را در حالت metered connection قرار دهید، ویندوز ۱۰ از دریافت خودکار به روزرسانی نرم افزار های نصب شده روی سیستم و همچنین دریافت اطلاعات مربوط به Live Tile (کاشی زنده) ها خودداری خواهد کرد. اما علاوه بر این شما می توانید از انجام این کار در کلیه شبکه های اینترنت خود نیز ممانعت کنید.

جهت جلوگیری از به روزرسانی نرم افزار های استور در ویندوز ۱۰، نرم افزار Store را باز کنید. سپس روی تصویر پروفایل خود که در کنار کادر جستجو است کلیک کرده و Settings را انتخاب کنید. در صفحه باز شده تیک گزینه Update Apps Automatically را بردارید. اکنون ویندوز دیگر به صورت خودکار نرم افزار های نصب شده روی سیستم شما را به روز نمی کند، با این حال شما می توانید با استفاده از نرم افزار Store این کار را به صورت دستی انجام دهید.

انجام این کار حتی در صورتی که شما هیچ برنامه ای از استور (Store) نصب نکرده باشید، مفید است چرا که بسیاری از نرم افزار های پیش فرض ویندوز در استور موجود است و از طریق آن به روز رسانی می شود.

ximg_57045407e484f.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic._Zf8jkXKz1

همچنین live tiles (کاشی های زنده به شکل مربع) ها نیز که در منوی استارت قرار دارند، مقدار اندکی از اینترنت شما را مصرف می کنند. البته این مقدار چندان زیاد نیست و حتی اگر آن ها را غیر فعال کنید، فقط می توانید مقدار کمی در مصرف حجم اینترنت خود صرفه جویی کنید. با این حال اگر می خواهید این کار را انجام دهید، کافیست مراحل زیر را دنبال کنید.

جهت جلوگیری از دریافت خودکار اطلاعات جدید توسط هر کاشی در منوی استارت روی آن کلیک راست (یا لمس طولانی مدت) کرده و گزینه More را انتخاب کنید و بعد Turn Live Tile Off را کلیک کنید.

ximg_570453f524234.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.QVhzPwg1XH

 

صرفه جویی در مصرف اینترنت هنگام وبگردی

به احتمال زیاد اکثر حجم اینترنت شما توسط مرورگر ها مصرف می شود که می توانید آن را در صفحه Data Usage که قبلا اشاره کردیم مشاهده کنید.

جهت صرفه جویی در مصرف اینترنت هنگام وبگردی و استفاده از مرورگر ها از یک مرورگر که به قابلیت فشرده سازی پراکسی (compressing proxy) مجهز باشد استفاده کنید. این مرورگر ها داده های مورد نظر شما را از سرور های دیگری که قبلا داده ها در آن ها فشرده شده است دریافت می کنند. این قابلیت معمولا در گوشی های هوشمند وجود دارد ولی رایانه های دسکتاپ از آن بی بهره هستند. ولی اگر حجم اینترنت شما محدود است و واقعا به انجام این کار نیاز دارید، حتی روی رایانه هم می توانید از این روش استفاده کنید.

گوگل به همین منظور افزونه Data Saver extension را به طور رسمی برای گوگل کروم عرضه کرده است. عملکرد این افزونه شبیه به همان چیزی است که در مرورگر های اندروید و آیفون وجود دارد. کافیست این افزونه را روی مرورگر کروم نصب کنید تا به هدف خود برسید. اگر شما جزو طرفداران مرورگر اوپرا هستید، می توانید از قابلیت پیش فرض Turbo mode که در آن موجود است استفاده کنید.

ximg_5704544e87a9c.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.y7e4fTI5Q6

 

پس از این که شما از به روزرسانی و آپلود خودکار بسته های ویندوز ۱۰ جلوگیری کردید، این سیستم عامل می بایست حجم بسیار اندکی از اینترنت شما را مصرف کند. شما باید بدانید که اکثر حجم مصرفی اینترنت شما از طریق مرورگر ها و دیگر نرم افزارها استفاده می شود. بنابر این شما باید همیشه میزان مصرف نرم افزار های مختلف از اینترنت را زیر نظر داشته باشید و در صورت لزوم از آن ها جلوگیری کنید.

منبع: howtogeekبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *