دستیابی ایران به تکنولوژی جهانی اینترنت اشیا

علی اکیر جلالی بیان کرد: اینترنت اشیا یک انقلاب جدید و نوین در تکنولوژی فناوری اطلاعات و اینترنت است. امروزه توسعه اقتصادی به روش سنتی مقدور نیست و تکنولوژی به وجود آمده در اشیاء از انسان ‌ها جلو زده‌اند، با این تکنولوژی، اشیاء با یکدیگر حرف می‌زنند و ارتباط برقرار می کنند.

به گزارش کلیک، عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت گفت: ایران جزء پنج کشور دنیا است که به این تکنولوژی دست یافته است و در حال حاضر در دانشگاه‌ های این کشور در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در حال تدریس است.

وی افزود: این تکنولوژی جدید فناوری اطلاعات و اینترنت، ارتباط اشیاء با یکدیگر و افراد است، به عنوان مثال این ارتباط می‌تواند بین یک دستگاه یخچال خانگی و یکی از فروشگاه ‌های شهر متصل شود و به محض اینکه کالایی داخل یخچال خانگی به اتمام می‌رسد صاحب فروشگاه مطلع می‌شود و نسبت به تأمین آن کالا اقدام می‌کند، در بخش‌ های مختلف دیگر نیز می‌توان از این تکنولوژی استفاده کرد.

جلالی اضافه کرد: امروزه توسعه اقتصادی به روش سنتی مقدور نیست و تکنولوژی به وجود آمده در اشیاء از انسان‌ ها جلو زده‌اند، با این تکنولوژی، اشیاء با یکدیگر حرف می‌زنند و ارتباط برقرار می کنند.

او بیان کرد: امروزه تعداد زیادی دانشجو از دانشگاه‌ ها فارغ‌التحصیل می‌ شوند اما تعداد انگشت‌ شماری از آنها مشغول به کار می‌ شوند؛ علت این است که دانشجویان دانشگاه ‌ها تجربیات کارآفرینی و اشتغال ‌زایی دانش‌ بنیان را ندارند.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعت با اعلام خبر اجرای طرح مشاغل حرفه‌ ای محور دانشجویان در دانشگاه ‌های کشور اضافه کرد: این طرح به صورت پایلوت در چند دانشگاه کشور در حال اجرا است.

وی اظهار داشت: دانشگاه‌ ها باید خود تولید اشتغال کنند، اگر هر دانشجویی پس از فارغ‌ التحصیلی از دانشگاه، یک حرفه و مهارت برای انجام کار داشت، آن وقت مدرک تحصیلی او را تأیید کنیم، این یک طرحی است که به صورت پایلوت در برخی دانشگاه ‌ها در حال اجرا است و دانشجویان را به سمت فراگیری مشاغل حرفه ‌ای محور و دانش بنیان سوق می‌ دهد.

جلالی ادامه داد: بازاریابی الکترونیکی یکی از این مشاغل دانش‌ بنیان است که بیشتر با فکر، تفکر، بدعت، خلاقیت و… سر و کار دارد و سرمایه زیادی نیز نیاز ندارد، امروزه دانشجویان باید با استفاده از فناوری و خلاقیت برای خود شغل ایجاد کنند.

وی گفت: امروزه برای ایجاد هر شغل بین ۱۵۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان اعتباز نیاز است، برای ایجاد هر شغل خود اشتغالی نیز بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون سرمایه نیاز است، اما با این طرح و ایده بازاریابی الکترونیکی با ۳ میلیون تومان سرمایه، می‌توان یک شغل درآمد‌زا و پایدار ایجاد کرد.

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *