ایجاد هوای پاک با درخت شهری هوشمند

درخت شهری (CityTree) یا برج هوای بدون دود و آلودگی، ایده ایی برای مبارزه با آلودگی هوا است.

به گزارش کلیک، این محصول که توسط شرکت آلمانی “راه حل های شهر سبز” تولید شده است، یک درخت عمودی ساده است که گفته شده به اندازه ۲۷۵ درخت معمولی در مبارزه با آلودگی هوا موثر است –با هزینه کم و ۹۹ درصد اشغال فضای کمتر.
شرکت همکار در سرمایه گذاری، دِنس هونوس گفت این درخت فناوری IOT و روش برخی از خزه های ویژه را ترکیب کرده و گرد و غبار، اکسید نیتروژن و در نتیجه حجم عظیمی از CO2 را فیلتر می کند.
۲
وی افزود این خزه بسیار مقاوم بوده و توانایی زندگی در دمای منفی ۴۰ درجه سلسیوس تا ۵۰ درجه سلسیوس را دارد. همچنین این درخت از مواد قابل بازیافت تهیه شده که آن را جذاب تر کرده است.
درخت های شهری هم اکنون در اوسلو، نروژ، ژنا و درسدن آلمان نصب شده اند. قرار است اولین درخت شهری هنگ کنک در ماه آوریل خارج از مرکز اوپول در وَن چای نصب شود.
۳
این برج بدون آلودگی در پارک روتردام هلند مانند نگهبانی که آلودگی را می بلعد قد برافراشته است. هنرمند و مبتکر، دان روسگارد، که کارهای آینده نگرانه او سرتاسر دنیا از جمله هنگ کنک به نمایش گذاشته شده است نام این پروژه را “بزرگترین جاروبرقی آلودگی دنیا” گذاشت.
سرمایه گذار استدیوی روسگارد که دفتر اصلی آن در هلند بوده و دارای یک دفتر تجاری در شانگهای است به دنبال بودجه کیک استارتر برای این پروژه است. روسگارد ادعا می کند این محصول توانایی تولید حباب های بدون آلودگی در فضاهای عمومی را دارد و به افرادی که در شهر های آلوده زندگی می کنند امکان تنفس هوای سالم را بطور رایگان می دهد.
۴
ماه سپتامبر از اولین برج بدون آلودگی با ارتفاع هفت متر، سال گذشته پرده برداری شد که به ادعای روسگارد در هر ساعت ۳۰ هزار متر مربع از هوا را پاکسازی می کند و مصرف برق آن به اندازه یک کتری برقی است. این محصول همچنین دوستدار محیط زیست نیز هست. دود و گرد و غباری که پر از کربن است و توسط این فناوری جمع آوری می شود فشرده شده و به جواهراتی مانند حلقه و دکمه سر دست تبدیل می شود که در دسترس سرمایه گذاران این پروژه خواهد بود.
روسگارد گفت این ایده با سفر به شهر آلوده پکن به ذهنش رسید. هدف او این است که دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کند و امیدوار است که شهرهای مهم – و همینطور هنگ کنک- اولین قدم ها را برای به نمایش گذاشتن این برج ها بردارند. وی گفت خریداران هدف شامل موسسات دولتی و خصوصی هستند.
۵
در بریتانیا نیز شرکتی با نام آکادمی اینترنت آشیاء (IOTA) بر این باور است که IOT دارای نقش هایی مهم تر از سرگرمی و ایجاد رفاه در زندگی مردم است. در پروژه BuggyAir، که نخستین پروژه است، سنسورهای سنجش کیفیت هوا در کالسکه کودکان قرار داده شده است و در حال آزمایش در شهرهای بزرگ بریتانیا است.
۶
هیو نولز، مدیر IOTA به پرسشگر ما گفت ما در حال فکر کردن به این هستیم که IOT چگونه می تواند به جنگ چالش های موجود در دنیا برود. هدف از این کار این است که به جای دادن پاسخ های توصیفی یک لنز برای دیدن فرصت ها ارائه شود.

منبع :South China Morning Postبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *