لذت سفر را در قطاری نامرئی تجربه کنید

معمار پیشتاز ژاپن در حال کار کردن بر روی قطاری نامرئی است که اجزای آن از مواد نیمه شفاف و نیمه بازتابنده تشکیل شده است که همرنگ محیط می‌شوند. این قطار مسافربری برای شرکت راه آهن سایبو طراحی شده است و طراح آن، معماری به نام کازویو سمینجا از شرکت معماری سانا است.

به گزارش کلیک، این قطار که یکی از پرچم داران آینده حمل و نقل است، با منعکس کردن محیط اطراف خود همرنگ محیط می‌شود. طراح این قطار  در سال ۲۰۱۰ جایزه معماری پریتزِکِر را که جایزه نوبل معماری محسوب می‌شود، از آن خود کرد و اذعان کرد ایده پویایی در طراحی الهام بخش او در این پروژه بوده است.

سمینجا در مصاحبه‌ای با  نشریه رسمی راه آهن سایبو گفت: “سفرهای زیادی با قطارهای سریع السیر از کوه‌های چیچیبو (رشته کوهی در ژاپن) تا مرکز توکیو صورت می‌گیرد و در این مسیرها مناظر و محیط‌های گوناگونی وجود دارند. من با خودم فکر کردم که چه خوب می‌شود اگر قطارها با مناظر و محیط‌های گوناگون هم رنگ شود و به نوعی با آن‌ها ترکیب شود”.

وی ادامه داد که دوست دارد تعداد زیادی از مردم در یک قطار سریع السیر که در ایستگاه‌های کمتری توقف می‌کنند، با آرامش و راحتی از سفر خود لذت ببرند و به اندازه منزل خود در قطار راحت باشند و دوست داشته باشند یک بار دیگر هم با همین قطار سفر کنند.

شرکت معماری سانا به خاطر استفاده از نور و فضا در طراحی‌های خود شناخته شده و معروف است. این شرکت قبلا نیز در موزه جدید هنر معاصر نیویورک، گالری هنر معاصر سِرپِنتاین پاویلین در لندن و مرکز آموزشی رولِکس در لوزان سوئیس،  طراحی‌های خود را در معرض نمایش قرار داده است.

هیئت داوران در مراسم اهدای جایزه معماری پریتزِکِر در سال ۲۰۱۰ اذعان کردند مسئولان این شرکت همچون تعداد اندکی از افراد دیگر به ویژگی‌های فوق العاده فضای پیوسته، سبکی، مادیت برای ایجاد ترکیبی لطیف پی برده‌اند. این قطار نامرئی به افتخار صدمین سالگرد تاسیس شرکت راه آهن سایبو طراحی شده است.

منبع: ibtimesبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *