افزایش سرعت WiFi با فناوری نانو

یک مهندس هندی الاصل توانسته تکنولوژی شگفت انگیزی را توسعه دهد که می تواند سرعت وای فای را با استفاده از یک آنتن تکی تا دو برابر افزایش دهد. این موفقیت قابلیت دگرگونی صنعت مخابرات را در آینده دارا می باشد.

به گزارش کلیک، هریش کریشناسوامی، که مدرک مهندسی خود را در رشته برق از موسسه فناوری هند دریافت کرده است، برای اولین بار یک سیرکیولیتر بدون تقابل (non-reciprocal circulator) را با یک رادیوی کاملا دو طرفه (Full-duplex) در یک تراشه سیلیکونی در مقیاس نانو ترکیب کرده است تا این سیستم موفقیت آمیز را بسازد.

کریشناسوامی مدیر آزمایشگاه High-Speed and Mm-wave IC کلمبیا می گوید: این فناوری پتانسیل به وجود آوردن انقلاب عظیمی را در صنایع مخابراتی دارد.

او می افزاید: برای اولین بار است که یک سیرکیولیتر روی تراشه سیلیکونی قرار می گیرد، و با همین اقدام ما شاهد بهبود فوق العاده عملکرد دستگاه در مقایسه با مدل های قبلی شده ایم.

سال گذشته محققان کلمبیایی توانستند فناوری جدیدی را اختراع کنند – رادیوی کاملا دو طرفه یکپارچه شده با مدار (آی سی ها)— که میتوان آن ها را در CMOS های در مقیاس نانو به کار گرفت تا امکان ارسال و دریافت همزمان فرکانس های مشابه در رادیوی های بی سیم فراهم شود. این سیستم به دو آنتن نیازمند است.

کریشناسوامی می گوید: ارتباطات کاملا دو طرفه، که فرستنده و گیرنده هر دو در زمان و فرکانس مشابه عمل می کنند، به یک موضوع تحقیق حیاتی تبدیل شده است و اکنون نشان می دهد که می توان سرعت وای فای را با استفاده از تراشه سیلیکونی در مقیاس نانو و فقط با استفاده از یک آنتن دو برابر کرد. این کشف پیامد های عظیمی را برای گوشی های هوشمند و تبلت ها به دنبال خواهد داشت.

جین ژو، یکی از محققان این پروژه می گوید: توانایی قرار دادن سیرکیولیتر روی تراشه یکسان با رادیو، اندازه سیستم را به طور چشمگیری کاهش داده و عملکرد آن را افزایش می دهد و قابلیت های جدیدی را به سیستم ارتباط کاملا دو طرفه می دهد.

تیم کریشناسوامی برای توسعه این فناوری ناچار شده است تا رابطه دو طرفه لورنتس (Lorentz Reciprocity) را بشکند. این رابطه یکی از شاخصه های فیزیکی و اساسی ساختمان های الکترونیکی است که به حرکت رو به جلو و رو به عقب امواج الکترومغناطیسی نیاز دارد.

کریشناسوامی که اخیرا موفق به دریافت جوایز بسیاری به جهت تحقیقات خود به دست آورده است می گوید: به ندرت پیش می آید که یک تحقیق و یا گروه تحقیقاتی بین مبانی نظری و عملی ارتباط برقرار کنند. نظارت بر دانشجویان فازغ التحصیل که قادرند این کار را انجام دهند به شدت با ارزش است.

مقاله مرتبط با این تحقیق در مجله Nature Communications منتشر شده و اخیرا نیز در کنفرانس بین المللی مدار های جامد IEEE 2016 در کالفرنیا ارائه شده است.

منبع: techradarبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *