چرا اینترنت اشیاء (IOT) برای کودکان خطرناک است؟

از زمان ظهور وبکم نگرانی‌ها پیرامون حریم خصوصی پدیدار شده است. مطمئن هستید که واقعا خاموش است؟ از کجا متوجه می‌شوید که کسی به وبکم دسترسی دارد و جاسوسی کودکتان را می کند یا خیر؟ واقعیت این است که واقعا نمی‌توانید در مورد این مسائل صد‌در‌صد مطمئن باشید.

کلیک- اگر ۱۰ سال پیش کسی به شما می‌گفت که نوجوانتان می‌خواهد یک دوربین فیلم‌برداری را با خودش به حمام ببرد چه جوابی می دادید؟
چنین چیزی این روزها عادی است. اما ممکن است خطرناک باشد؟
مرتبا در مورد این موضوع صحبت می شود اما هنوز هم عده‌ای هستند که می‌گویند زمانه عوض شده است. بله! تغییر خصوصیت اصلی زمان است. اما آیا واقعا انسان‌ها هم عوض شده‌اند؟ فکر می‌کنید دیگر خبری از مجرمان و افراد خلافکار نیست؟ البته که هست. و دقیقا این خلافکاران می دانند چگونه از فناوری استفاده کنند. این خلافکارها  ترکیب کودکان و فناوری را به اتفاقات بدی تبدیل می کنند. تا آخر با ما باشید تا برایتان بگوییم چگونه IOT می تواند به کودکتان لطمه بزند.
هدف ما از این کارآگاه ساختن شما از مشکلات بالقوه است تا بتوانید تصمیمات آگاهانه بگیرید. با کسب آگاهی در مورد این موضوع، پرسیدن سوالات سخت از تولیدکنندگان و فروشندگان و همچنین اعمال فشار روی سیاستمداران برای داشتن قوانین بهتر در زمینه حریم خصوصی، مسئله بهتر می شود.

۲

کودکان و وبکم
از زمان ظهور وبکم نگرانی‌ها پیرامون حریم خصوصی پدیدار شده است. مطمئن هستید که واقعا خاموش است؟ از کجا متوجه می‌شوید که کسی به وبکم دسترسی دارد و جاسوسی کودکتان را می کند یا خیر؟ واقعیت این است که واقعا نمی‌توانید در مورد این مسائل صد‌در‌صد مطمئن باشید.

۳

شاید یک نفر کودکتان را فریب بدهد ابزارهای مدیریت از راه‌دور (RAT) را دانلود کنند و شما از این موضوع آگاه نباشید. برنامه هایی نظیر VNC یا Team Viwer؛ فردی که کودکتان را فریب می‌دهد چنین برنامه‌ای را دانلود کند می‌تواند می‌تواند چراغ ال‌ای‌دی که باعث می‌شود متوجه شوید وبکم روشن است را هم خاموش کند. چه سناریوی وحشتناکی!

۴

گاهی اوقات ممکن است تجاوز به حریم خصوصی بصورت اتفاقی رخ دهد. رسوایی وبکم Lower Merion را شنیده‌اید؟ اصل ماجرا از این قرار است که مدرسه‌ای به بچه‌ها لپ‌تاپ قرض داد. این لپ‌تاپ‌ها دارای برنامه‌های امنیتی بودند که وبکم را فعال می‌کرد. مدرسه مذکور نیز به‌طور تصادفی به ۳۰ هزار تصویر وبکم و ۲۷ هزار اسکرین‌شات دست پیدا کرد. مسولان مدرسه ادعا کردند که هیچ نقشی در این اتفاق نداشته و تقصیر را به گردن گروه IT انداختند.
اما کارهای زیادی برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی می توان انجام داد.
اولین چیزی که باید به آن فکر کنید این است که آیا کودکتان واقعا به وسیله ای که دارای وبکم است نیاز دارد؟ اکثر اوقات خیر. اما اگر شما و کودکتان فکر می کنید وجود وبکم مشکلی ندارد پس لازم است با یکدیگر در مورد اینکه چگونه از این وبکم به طرق مثبت و منفی استفاده می‌شود صحبت کنید. وقتی کودکتان از هر دو جنبه موضوع آگاه باشد بهتر می‌تواند از فناوری استفاده کند.

به آن‌ها آموزش دهید که فقط می‌توانند به همراه تعداد محدودی از افراد از وبکم استفاده کنند. افرادی مانند پدربزرگ و مادربزرگ، همسر یا برخی از دوستانی که حالا دیگر پیش آن‌ها نیستند. اگر می‌خواهند با دوستانی که از لحاظ مسافت به شما نزدیک هستند به وسیله وبکم چت کنند، پیشنهاد ما این است که آن ها را از خانه بیرون ببرید تا در فضای آزاد با یکدیگر ملاقات کنند.

۵

یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید این است که روش ساده قطع یا غیر فعال کردن وبکم را یاد بگیرید یا حتی ساده‌تر از آن می‌توانید یک تکه کاغذ روی آن بچسبانید. استیکرهای مخصوص وبکم نیز موجود است که می‌توانید آن ها را تهیه کنید.

اسباب‌بازی‌ها و اینترنت
به بعضی بازی‌های ویدیویی توجه کنید. بازی‌های کلاسیک مانند باربی هم اکنون به اینترنت متصل می شوند و ممکن است کمی بد ذات باشند.
در مورد تحقیق امنیتی مَت جاکوبوسکی چیزی شنیده اید؟ وی دریافت در بازی Hello Barbie نقصی وجود دارد که می‌تواند آدرس منزل صاحبان عروسک را فاش کند.
مت می گوید هکرها می‌توانند سرورهای خودشان را جایگزین کنند تا باربی هر چیزی که آن‌ها می‌خواهند بگوید. آیا این می‌تواند بدترین اتفاق باشد؟ شاید نه! شاید گوش دادن به آنچه که این عروسک برای آن برنامه ریزی شده خطرناک‌تر باشد. ظاهرا این عروسک در مورد جنس مذکر و مونث آنچنان با دقت نیست.
مورد دیگری که شاید در مورد آن شنیده باشید. VTech سازنده بسیاری از اسباب‌بازی‌های تکنولوژیکی، تبلتی ساخته است که هدف آن کودکان زیر ده سال است. این تبلت، فروشگاه مخصوص به خودش را دارد با نام کلبه یادگیری (Learning Lodge). سال گذشته یک مرد بریتانیایی به جرم هک و دزدیدن اطلاعات ۶ میلیون کودک و والدینشان از کلبه یادگیری بازداشت شد. به گفته VTech این اطلاعات شامل نام و ایمیل آدرس والدین، سوالات امنیتی و پاسخ گذرواژه‌ها، آی‌پی آدرس و تاریخچه دانلودها می شود. VTech همچنین گفت پایگاه داده هک شده شامل اطلاعات کودکان از قبیل نام، جنسیت و تاریخ تولد است.
می‌دانید یک انسان بدطینت چه کارهایی می‌تواند با این اطلاعات انجام دهد؟ جان‌سیلو نویسنده زندگی‌های دزدیده شده: راه‌های ساده پیشگیری از به سرقت رفتن اطلاعات می‌گوید خطرناک‌ترین اطلاعاتی که می‌توانند از شما به دست بیاورند تاریخ تولدتان است. تاریخ تولد شما به همراه نام و شهر زندگی شما می‌تواند در ایجاد دوباره اطلاعات امنیتی اجتماعی به کار گرفته شود.
بازی دیگری مخصوص کودکان با نام Hello Kitty منبع فاش کردن اطلاعات حدود ۳٫۳ میلیون از طرفدارن آن بود. این اتفاق زمانی افتاد که سایت Hello Kitty اجازه دسترسی به پایگاه داده خود را در اواخر سال ۲۰۱۵ داد. موضوع این است که اصلا هک اتفاق نیفتاده است. به گفته محقق امنیتی، کریس ویکری، احتیاج به هک کردن نیست و تقریبا همه به آن ها دسترسی دارند. اطلاعاتی از قبیل نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، جنسیت، محل زندگی، ایمیل آدرس، سوالات مربوط به راهنمای گذرواژه، پاسخ آن ها و دیگر اطلاعات.
یک لحظه فکر کنید اگر پاسخ سوال مربوط به راهنمای گذرواژه فردی را بدانید با آن چه می‌کنید؟ بسیاری از این سوالات شامل “نام اولین حیوان خانگی‌تان چه بود؟ نام اولین مدرسه‌تان چه بود؟ نام معلم مورد علاقه‌تان چه بود؟” حالا فکر کنید با دانستن پاسخ این سوالات چه اتفاقی ممکن است بیفتد.
چگونه فرزندتان را از این اتفاق دور می‌کنید؟ نگران نباشید، ساده است. کمی وقت بگذارید و از دنیای آن‌ها و اسباب‌بازی‌های پیشرفته آن‌ها آگاهی پیدا کنید. شما می‌توانید به آن‌ها کمک کنید یک دوچرخه را برانند چون از خوبی‌ها و خطرات این کارآگاه هستید. حمایت آن‌ها در دنیای مجازی هم همینطور است. با آن‌ها در مورد رفتارهای مناسب امنیتی در دنیای مجازی صحبت کنید. از کنترل والدین روی کامپیوتر و تبلت کودکتان استفاده کنید. هنگامی که کودکتان با این وسایل بازی می کند نزدیک او باشید. آن‌ها از چیزهایی که هنوز از لحاظ سنی برای آن‌ها آمادگی ندارند دور کنید.

بدترین تهدید از سوی IOT برای کودکان
بدترین تهدید برای کودکانمان، خود ما هستیم. ما آن‌ها را با سنسورهایی که همه چیز را به ما می گویند، دوربین‌ها و ردیاب‌هایی برای مطلع بودن از آن‌ها یا دستگاه‌هایی مانند اکوی‌آمازون (Amazon’s Echo) برای پاسخ به سوالاتشان محاصره کرده‌ایم. هنگامی که کودکان به گونه‌ای مجازی با واقعیات روبرو می‌شوند ممکن است بدون شناخت واقعیت جامعه از آن جدا شوند .
دو مطالعه مختلف نشان می دهد استفاده بیش از حد از فناوری تاثیر منفی روی مهارت‌های ارتباطی بر روی آن‌ها دارد (بیندلی ۲۰۱۱؛ گید ۲۰۱۲).

۶

سوزان گرینفیلد محقق علوم اعصاب در دانشگاه آکسفورد می‌گوید اتصال دائمی به اینترنت می‌تواند اثرات سوء از قبیل کم شدن مدت زمان توجه، ایجاد خشنودی‌های سریع و از بین رفتن همدلی داشته باشد.
گرینفیلد گفت اینترنت باعث ایجاد تعییرات بی سابقه‌ای در زندگی ما شده است و ما باید دقت کنیم که آیا این رخداد خوب است یا نه. البته باعث اتفاقات بسیار خوبی در زندگی ما نیز شده است، اما به این نکته هم باید توجه داشته باشیم که آیا چیزهایی که اینترنت برای ما به ارمغان می‌آورد؛ ارزش بی‌دقتی و از دست‌دادن چیزهای دیگر را دارد؟
ماریانا ولف، عصب‌شناس شناختی در دانشگاه تافتس نیز در مورد اتصال کودکان به اینترنت نگران است. تحقیقات وی نیز از عقاید او حمایت می کند.
ولف در مورد آینده کودکان امروز که بزرگسالان آینده خواهند بود نگران است؛ ممکن است آن‌ها هرگز مهارت‌های لازم و ارزشمند برای زندگی بهتر را به دست نیاورند.
این فناوری تنها برای کودکان مشکل ایجاد نمی‌کند؛ نگاهی به دستان خودتان هم بیندازید. شما همین الان هم آنلاین هستید و ممکن است سر میز غذا باشید یا در اتاق‌نشمین نشسته باشید، و اگر اینطور است واقعا به بچه‌ها توجه ندارید، اینطور نیست؟ آن‌ها این اتفاق را با چشمانشان می‌بینند. مطالعه ” سر میز غذا نه: دیدگاه والدین و کودکان در مورد قوانین فناوری در خانواده” نشان می‌دهد کودکان از شما می‌خواهند زمانی که با آن‌ها وقت می‌گذرانید اینترنت را کنار بگذارید.
مطالعه فوق نشان می دهد اگر کودکان می‌توانستند برای والدین قوانین تعیین کنند مهمترین این قوانین حضور آن ها و توانایی نظارت بر کار آن‌ها بود.
این همان چیزی نیست که والدین می‌خواهند؟ آن‌ها نمی‌خواهند فرزندانشان حضور داشته باشند و نظارت والدین را پذیرا باشند؟ توجه داشته باشید که عادت‌های والدین در مورد نوع استفاده از رسانه‌های روی عادات استفاده کودکان تاثیر می‌گذارد. چرا نیارهای آن‌ها روی شما تاثیر نگذارد؟

اینترنت اشیاء در حد اعتدال
چه در مورد سوءاستفاده از کودکانتان یا عقاید جنسیتی، دزدی هویت یا خیر، اگر شما اجازه دهید IOT تهدیدی جدی خواهد بود. در این مورد اطلاعات کسب کنید، به فرزندانتان آموزش دهید. لازم است شما تاثیرات IOT را در زندگی خود و فرزندانتان را کنترل کنید. تعادل را رعایت کنید، در این صورت دلیلی ندارد که بگوییم IOT نمی تواند ابزاری برای پیشرفت خانواده‌ها به حساب بیاید.

منبع: MakeUseofبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *