فناوری زیستی جدید برای مقابله با آفات گیاه کتان

یک فناوری زیستی که مانسانتو آن را توسعه داده است، به تازگی برای حفاظت کتان در برابر حشرات گیاه خوار طراحی شده است.

به گزارش کلیک، اسکات استیوات که مسئول بخش آفات موسسه کشاورزی تِنِسی است اذعان کرده است که ارزیابی‌های این موسسه نشان داده که این فناوری زیستی با نام “lygus trait” نسبت به راهبرد‌های کنترل کننده دیگر عملکرد بهتری داشته است و بسیاری از مردم در مورد این فناوری شگفت زده شده‌اند.

عملکرد این فناوری زیستی به گونه‌ای است که در محصولات کشاورزی که توسط این فناوری کنترل می‌شوند، برای تولید نوعی پروتئین، تغییراتی ایجاد می‌شود. این پروتئین به کاهش آسیب‌های ناشی از نوع خاصی از حشرات کمک می‌کند و نیاز به انجام فعالیت‌های از بین برنده حشرات را نیز کاهش می‌دهد. در ارزیابی‌های اخیر نشان داده شده است که کتان‌هایی که آفت زدایی نشده‌اند، نسبت به کتان‌هایی که برای آفت زدایی آن‌ها هم از روش پوشش بذرها و هم از سم‌های مایع از بین برنده حشرات استفاده می‌شود، در برابر آسیب‌های ناشی از آفات مقاوم‌تر هستند. این موضوع هم برای گیاهانی که به تازگی کاشته شده‌اند و هم برای گیاهانی که مدت زمان زیادی از کاشت آن‌ها می‌گذرد، صادق است.

در حالی که این فناوری جدید هنوز تجاری سازی نشده است، اما استوارت می‌گوید ابداع این فناوری در راستای اقدامات کنترل کننده حشرات اقدامی به موقع بوده است  مقاومت آفات در برایر روش‌های پوشش بذر و همچنین تمیک (Temik) که یک روش استاندارد قدیمی از بین حشرات برای کنترل آفات در کتان است، در حال افزایش است. استفاده از این روش از سال ۲۰۱۱ تقریبا منسوخ شده است.

استوارت اذعان می‌کند که این فناوری بسیار تاثیر گزار است زیرا ما در حال بررسی روش‌های پوشش بذر برای کنترل آفات هستیم. وی در ادامه گفته‌های خود افزود که ارزیابی‌های عمیق این فناوری زیستی جدید همچنان در حال ادامه است.

منیغ: sciencedaily

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *