علائم خراب بودن هارد SSD و یا پایان عمر آن‌ها

اگر قصد خرید لپ تاب یا کامپیوتر دارید دستگاهی را انتخاب کنید  که به جای هارد دیسک‌های (HDD) از درایو حالت جامد (SSD) استفاده کند. هاردهای SSDسریع‌تر هستند، دوام بیشتری دارند و انرژی کمتری مصرف می‌کنند. همه موارد ذکر شده دلیل برتری این هاردها نسبت به HHD است اما به معنای آن نیست که آن‌ها هیچ عیبی ندارند.

کلیک – در صورتی که با ساختار  هاردهای SSD  آشنایی داشته باشید متوجه می‌شوید که نقاط ضعف آن‌ها در چگونگی ساختار آن‌ها و چگونگی عملکرد آن‌ها نهفته است. با وجود اینکه عمر مفید این نوع هارد‌ها پنج تا هفت سال است، اما ممکن است زودتر از این مدت زمان خراب شوند. در این مطلب قصد داریم شما با علائمی آشنا کنیم که نشان دهنده معیوب بودن این هاردها هستند.

SSD چگونه خراب می‌شود؟

هاردهای HHD دارای یک دیسک گردان هستند که در هنگام کار کردن با سرعت بالایی می‌چرخد، در حالی که  هاردهای SSD فاقد این دیسک هستند. بنابراین ساختار هاردهای SSD با  هاردهای HHD کاملا متفاوت است. با وجود اینکه خود قسمت ذخیره سازی به آسیب‌های فیزیکی حساس نیستند، اما اجزای دیگر هارد این چنین نیستند.  هاردهای SSD دارای خازن و منبع تغذیه هستند که نسبت به آسیب‌های فیزیکی حساس هستند، خصوصا در زمان نوسان برق یا قطع برق. احتمال آن وجود دارد زمانی که برق قطع  شود، اطلاعات درون هارد SSD همگی دچار مشکل شوند، حتی اگر خود هارد کاملا از کار نیفتاده باشد.

مشکل دیگر در مورد هاردهای SSD این است که میزان خواندن و نوشتن اطلاعات در آن‌ها محدود است و این مشکلی است که در تمام حافظه‌های فلش نیز وجود دارد.

۱

اما بر خلاف تمام موارد گفته باید بگوییم که  هاردهایSSD می‌توانند به طور متوسط عمر بسیار زیادی داشته باشد، بنابر این نباید نگران خراب شدن آن‌ها باشید. اگر در دو سال اخیر یک هارد SSD خرید‌ه‌اید، نگرانی کمتری در مورد مشکلات مربوط به خواندن و نوشتن اطلاعات دارید، زیرا بررسی‌ها نشان می‌دهند که هاردهای  SSD  جدیتر نسبت به انواع  قدیمی‌تر خود کمتر به مشکلات مرتبط با خواندن و نوشتن کمتر حساس هستند.

به هر حال باید گفت هاردهای SSD در زمینه خواندن و نوشتن اطلاعات مشکلاتی دارند. به دلیل اینکه هارد می‌تواند اطلاعات ذخیره شده را بخواند، تمام اطلاعات می‌توانند بازیابی شوند. شاید بخواهید بدانید که آیا هاردتان در حال نزدیک کردن به پایان عمر  خود است؟ در ادامه نشانه‌هایی را بیان می‌کنیم که نشان دهنده پایان عمر  هاردها است.

نشانه‌های هشدار دهنده پایان عمر هارد

پایان عمر مفید هاردهای HHD را به آسانی می‌توان تشخیص داد؛ شنیده شدن صداهای غیر طبیعی و صدای تیک تاک از هارد HHD نشان دهنده پایان عمر  آن است. اما در مورد هارد SSD این چنین نیست و هرگز صدایی از آن شنیده نمی‌شود.

۲۲۲

بی دردسر‌ترین و مطمئن‌ترین روش برای اطمینان از سلامت هارد و عملکرد آن، نصب نرم افزارهای تست هارد است که اطلاعات سنسورهای هارد را بررسی می‌کنند و در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد، مشخص می‌شود. کاربران ویندوز می‌توانند برای تست SSD خود از نرم افزار Crystal Disk Mark که یکی از بهترین نرم افزارها برای تست این نوع هاردها است، استفاده کنند. کاربران سیستم عامل OS ده نیز می‌توانند برای این کار از نرم افزار Smart Reporter Lite استفاده کنند.

علاوه بر این موارد باید ببینید که آیا مشکل  بد بلاک در SSD وجود دارد و در صورت وجود این مشکل چگونه باید را برطرف کرد

 1. خطاهای مرتبط با بد بلاک

همان طور که ممکن است هارد HHD دچار مشکل بد سکتور (خرابی  قسمتی از دیسک گردان به دلیل آسیب‌های فیزیکی یا قرار گرفتن در یک میدان مغناطیسی با حالت دیجیتالی) شود، هارد SSD هم می‌تواند دچار مشکل بد بلاک شود. اگر هارد SSD دچار این مشکل شود خواندن یا ذخیره اطلاعات مدت زمان زیادی طول می‌کشد و در آخر هم با مشکل مواجه می‌شود و متوقف می‌شود و با یک پیام خطا مواجه می‌شوید.

۳۳

علائم متداول بد بلاک به شرح زیر هستند.

 1. خوانده یا نوشته نشدن اطلاعات در هارد
 2. معیوب بودن فایل‌های سیستمی
 3. در اغلب اوقات برنامه‌های در حال اجرا ناگهان هنگ می‌کنند و متوقف می‌شوند
 4. هنگام جا به جایی فایل‌ها معمولا با پیغام‌های خطا مواجه می‌شوید.
 5. سرعت هارد معمولا کم است مخصوصا زمانی که فایل‌های حجیم رد و بدل می‌شوند

هر زمانی که یکی از مشکلات ذکر شده مشاهده شد، بلافاصله از اطلاعات هارد خود فایل‌های پشتیبانی تهیه کنید و یک هارد جدید بخرید.

دو روش برای تشخیص بد بلاک هنگام جا به جایی و تبادل فایل‌ها بر روی هارد وجود دارد.

 1. سیستم هنگام نوشته شدن اطلاعات روی هارد بد بلاک را تشخیص می دهد و مانع نوشته شدن اطلاعات می‌‌شود.
 2. سیستم بعد از نوشته شدن فایل ها بد بلاک را تشخیص می‌دهد بنابر این فایل‌ها خوانده نمی‌شوند.

۴۴

در حالت اول فایل‌ها روی هارد دیسک نوشته نمی‌شود، بنابر این دچار مشکل هم نمی‌شوند. معمولا سیستم این مشکل را به صورت خودکار حل می‌کند. این مشکل یک مشکل جدی نیست و شما می‌توانید با ذخیره کردن فایل ها در یک هارد دیگر یا با کپی کردن آن‌ها در یک سیستم ابری و ریست کردن کامپیوتر خود و ذخیره کردن آن‌ها در هارد خود این مشکل را حل کنید.

اما متاسفانه در حالت دوم به همین سادگی نمی‌توانید اطلاعات خود را بازیابی کنید و باید روش‌های بازیابی اطلاعات از هارد SSD معیوب را امتحان کنید، اما امید زیادی نداشته باشید. بد بلاک به معنای این است که هر گونه اطلاعاتی که در قسمت معیوب قرار دارند، برای همیشه از دست خواهند رفت.

 1. معیوب بودن فایل‌های سیستمی

آیا تا کنون با این مشکل مواجه شده‌اید که در سیستم عامل ویندوز یا مک ناگهان با پیغام خطایی مواجه شوید؟ گاهی اوقات دلیل این پیغام‌ها فقط می‌تواند خاموش نشدن کامپیوتر به صورت صحیح باشد که به سادگی می‌توان این مشکل را برطرف کرد. اما گاهی اوقات هم وجود این پیغام‌ها می‌تواند به خاطر مشکل بد بلاک در هارد SSD یا مشکل در پورت متصل کننده باشد.

۵

این مشکل هم می‌تواند به سادگی برطرف شود. سیستم عامل‌های ویندوز، لینوکس و مک دارای ابزاری برای ترمیم فایل‌های سیستمی معیوب هستند. در صورت بروز چنین مشکلی سیستم عامل از شما می‌خواهد از ابزار مرتبط با مشکل برای رفع آن استفاده کنید. بنابر این مراحل مختلف ترمیم فایل‌ها را دنبال کنید و مشکل را بر طرف کنید.

ممکن است در این فرایند برخی اطلاعات از دست بروند و بازیابی آن‌ها مشکل باشد. به همین دلیل قبل از شروع این فرایند باید از اطلاعات خود فایل‌های پشتیبانی تهیه کنید.

 1. هنگ کردن کامپیوتر در هنگام روشن شدن

در صورتی که کامپیوتر هنگام روشن شد هنگ می‌کند اما با چندین بار ریست کردن آن مشکل حل می‌شود، مشکل از هارد است. ممکن است هارد شما دچار بد بلاک شده باشد و یا عمر مفید آن به پایان رسیده باشد. بنابر این قبل از اینکه اطلاعات از دست بروند باید هر چه زودتر از آن‌ها فایل پشتیبانی تهیه کنید.

۶

برای اطمینان یافتن از اینکه هارد مشکل دارد یا نه. باید یکی از نرم افزارهای تست سلامت هارد را دانلود و نصب کنید. در صورتی که فایل‌های پشتیبانی تهیه کرده‌اید، هارد خود را فرمت کنید و سیستم عامل را دوباره نصب کنید.

 1. هارد فقط خواندنی می‌شود.

چنین مشکلی متداول نیست اما برخی از کاربران با آن مواجه می‌شوند. ممکن است هارد نتواند اطلاعات را بنویسد و فقط قادر به خواندن اطلاعات باشد. بنابر این دیگر نمی‌توان برای ذخیره اطلاعات از آن استفاده  کردو فقط می‌توان اطلاعات آن را بازیابی کرد.

۷

قبل از اینکه هاردی را که فکر می‌کنید معیوب است، دور بیندازید. ببینید می‌توانید از عنوان به هارد اکسترنال یا هارد دوم کامپیوتر از آن استفاده کنید یا نه. فقط در نظر داشته باشید که سیستم عامل نباید از روی هارد معیوب راه اندازی شود و باید از روی هارد اصلی کامپیوتر راه اندازی شود.

اگر هارد هنوز کار می‌کند قبل از پاک کردن اطلاعات به صورت امن، می‌توانید تمام آن‌ها را بازیابی کنید.

آیا شما هم با مشکل خراب شدن هارد SSD مواجه شده‌اید؟

اگر هارد SSD شما در حال خراب شدن است و یا عمر آن بیش از پنج سال است، باید یک هارد جدید بخرید.

منبع: makeuseof

 بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *