تکنولوژی Quick Charge 3.0 کوالکام؛ موثرترین روش مقابله با ضعف باتری گوشی‌ها

در این مقاله قصد داریم که مروری بر تاریخچه قابلیت Quick Charge کوالکام و عملکرد جدیدترین نسخه از آن در پرچمداران اندرویدی سال ۲۰۱۶ داشته باشیم. از نظر ما تکنولوژی Quick Charge 3.0 مؤثرترین پیشرفتی بوده که می‌تواند با ضعف باتری گوشی‌های هوشمند را پوشش دهد.

 

تاریخچه‌ای از تکنولوژی Quick Charge کمپانی کوالکام

کمپانی کوالکام (Qualcomm) اواخر سال گذشته از تکنولوژی Quick Charge 3.0 خود پرده‌برداری کرد. این تکنولوژی در واقع نسخه سوم قابلیت Quick Charge 1.0 این شرکت است که در سال ۲۰۱۳ میلادی شاهد رونمایی از آن بودیم. قابلیت یا تکنولوژی Quick Charge 1.0 در سیستم روی چیپ (SoC) اسنپدراگون ۸۰۰ کوالکام ارائه شده بود بنابراین تمامی دستگاه‌های هوشمند موبایلی که به این تاشه مجهز بودند، قابلیت پشتیبانی از این تکنولوژی نیز به همراه داشتند. اما Quick Charge 1.0 نتوانست توجه کاربران و کارشناسان را جلب نموده و انتظارات آن‌ها را برآورده سازد. به موجب وجود این قابلیت، باتری دستگاه‌های هوشمندی موبایلی چیزی در حدود ۴۰ درصد نسبت به حالت عادی سریع‌تر شارژ می‌شدند که این سرعت شارژ چندان جالب توجه به شمار نمی‌رود.

اما هنگامی که نسخه دوم قابلیت شارژ سریع کوالکام یعنی Quick Charge 2.0 معرفی شد، کمپانی کوالکام با صراحت تمام اعلام کرد که سرعت شارژ باتری در این نسخه از تکنولوژی نامبرده شده نسبت به نسخه پیشین آن (Quick Charge 1.0) تا ۷۵ درصد افزایش یافته است. این موضوع بدان معنا بود که باتری ۳۰۰۰ میلی آمپر ساعتی یک گوشی هوشمند می‌تواند ظرف مدت زمان ۲ ساعت فول شارژ شود. این موضوع در حالی بود که تحت شرایط عادی به منظور شارژ باتری ۳۰۰۰ میلی آمپر ساعتی هر گوشی هوشمندی حداقل ۳ ساعت زمان مورد نیاز بود. این موضوع سبب شد که استقبال بهتری از تکنولوژی Quick Charge 2.0 صورت پذیرد و به نوعی توجه بسیاری از افراد به سمت و سوی این تکنولوژی و پتانسیل بالای آن جلب شود.

اما کوالکام اواخر سال ۲۰۱۵ میلادی از نسخه سوم تکنولوژی شارژ سریع اختصاصی خود یعنی Quick Charge 3.0 رونمایی کرد و مدعی شد که این تکنولوژی در مقایسه با حالت عادی ۴ برابر سریع‌تر عمل می‌کند! تراشه‌هایی همچون اسنپدراگون ۸۲۰، اسنپدراگون ۶۲۰، اسنپدراگون ۶۱۸، اسنپدراگون ۶۱۷ و اسنپدراگون ۴۳۰ کوالکام از قابلیت Quick Charge 3.0 پشتیبانی می‌کنند، بنابراین محصولاتی که به این تراشه‌ها مجهز شده باشند امکان پشتیبانی از جدیدترین نسخه قابلیت شارژ سریع کوالکام را خواهند داشت. اما ممکن است که بستر مناسبی از سوی کمپانی طراح و تولید کننده گوشی ایجاد نشود و بنا به دلایل خاصی شرکت تولید کننده محصول تمایلی نسبت به تجهیز گوشی مد نظرش به این قابلیت نداشته باشد! بنابراین تصور نداشته باشید که تمامی گوشی‌های هوشمند مجهز به تراشه‌های نامبرده شده در بخش فوق صرفا باید قابلیت Quick Charge 3.0 کوالکام را به همراه داشته باشند.

 

نگاهی به پرچمدارانی که از قابلیت Quick Charge 3.0 پشتیبانی می‌کنند!

هم اکنون گوشی‌های هوشمند پرچمداری همچون ال‌جی جی ۵ و HTC 10 به لطف بهره‌مندی از تراشه اسنپدراگون ۸۲۰ کوالکام، قابلیت پشتیبانی از تکنولوژی Quick Charge 3.0 را نیز دارند. اما جالب است بدانید که نسخه اسنپدراگونی گوشی هوشمند گلکسی S7 سامسونگ از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کند! در واقع سیاست سامسونگ بدین صورت بوده و نسخه کوالکامی گوشی هوشمند گلکسی S7 و گلکسی S7 Edge را از قابلیت Quick Charge 3.0 بهره‌مند نساخته است. گفته می‌شود که دلیل اصلی این امر ایجاد توازن مابین دو نسخه اگزینوسی و اسنپدراگونی پرچمداران سامسونگ بوده است. همانطور که می‌دانید نسخه‌ اصلی دو پرچمدار سال ۲۰۱۶ سامسونگ از تراشه اگزینوس ۸۸۹۰ بهره می‌برند، اما نسخه‌ای مجزا از این دو محصول هم به تراشه اسنپدراگون ۸۲۰ مجهز است. حال اگر نسخه اسنپدراگونی این دو گوشی از قابلیت Quick Charge 3.0 پشتیبانی می‌کرد و نسخه اگزینوسی آن‌ها از این قابلیت بی‌بهره می‌شد، تعادل و توازن کارایی مابین دو نسخه از این گوشی از میان می‌رفت. بنابراین سامسونگ ترجیح داد که نسخه اسنپدراگونی گلکسی S7 و گلکسی S7 Edge خود را از قابلیت Quick Charge 3.0 بهره‌مند نکند. لازم به ذکر است که هر دو نسخه از پرچمداران سال ۲۰۱۶ سامسونگ از قابلیت شارژ سریعی پشتیبانی می‌کنند که کیفیت عملکرد آن در حد قابلیت Quick Charge 2.0 کوالکام است.

۱

اما گذشته مسئله پشتیبانی از قابلیت Quick Charge 3.0 مشکل دیگری نیز وجود دارد که منجر به عدم امکان استفاده مستقیم و بدون دردسر کاربران از این تکنولوژی می‌شود! این مشکل مربوط به شارژرهایی می‌شود که کمپانی‌های تولید کننده گوشی به عنوان شارژر پیش فرض محصولاتشان ارائه می‌کنند. در اغلب موارد این شارژرها از قابلیت Quick Charge 3.0 پشتیبانی نکرده و کاربر به منظور استفاده از این قابلیت ملزم به پرداخت هزینه‌ای جداگانه می‌شود تا شارژری با قابلیت پشتیبانی از تکنولوژی Quick Charge 3.0 را خریداری نماید. شرکت ال‌جی یک نمونه از این شرکت‌ها محسوب می‌شود. گوشی هوشمند ال‌جی جی ۵ این شرکت به سیستم روی چیپ اسنپدراگون ۸۲۰ مجهز است و دستگاه به گونه‌ای طراحی شده که از قابلیت Quick Charge 3.0 پشتیبانی کند. اما با این حال شارژر پیش فرض این گوشی از این تکنولوژی پشتیبانی نمی‌کند، بنابراین عملا در شرایط عادی خرید این محصول امکان استفاده از قابلیت Quick Charge 3.0 وجود ندارد.

اما دلیل این موضوع که شرکت‌های تولید کننده گوشی‌های هوشمند از تجهیز محصولاتشان به شارژرهای پیش فرض پشتیبانی کننده از قابلیت Quick Charge 3.0 امتناع می‌ورزند چیست؟ مسئله موجود مربوط به سود و هزینه نهایی دستگاه است! اگر شرکت‌هایی نظیر ال‌جی شارژرهای پشتیبانی کننده از قابلیت Quick Charge 3.0 را به طور پیش فرض با دستگاه‌های هوشمند خود عرضه کنند، بدون تردید قیمت نهایی محصول افزایش می‌یابد و این موضوع از دید مشتریان چندان موضوع خوشایندی به شمار نمی‌رود. بنابراین این شرکت‌های سازنده گوشی ترجیح می‌دهند تا محصولاتشان را به طور پیش فرض به شارژرهای معمولی مجهز سازند و بدین صورت قیمت نهایی دستگاه را کاهش دهند.

البته باید اشاره داشته باشیم که شارژر پیش فرض ارائه شده برای گوشی هوشمند ال‌جی جی ۵ قابلیت شارژ سریع خاصی را ارائه می‌کند که کیفیت عملکرد آن در حد تکنولوژی Quick Charge 0.2 است. اما همانطور که می‌دانید، گوشی هوشمند HTC 10 هنوز به بازار عرضه نشده، بنابراین به طور قطعی نمی‌دانیم که این محصول به طور پیش فرض از چه نوع شارژری بهره‌مند می‌شود. با این حال پیش بینی می‌کنیم که شرکت اچ‌تی‌سی هم در باکس گوشی هوشمند HTC 10 شارژری معمولی را ضمیمه کند (منظور از شارژر معمولی شارژری است که از قابلیت Quick Charge 3.0 پشتیبانی به عمل نمی‌آورد).

هم اکنون اگر شما یک شارژر پشتیبانی کننده از قابلیت Quick Charge 3.0 کوالکام را خریداری کرده و با استفاده از آن نسبت به شارژ باتری گوشی هوشمند ال‌جی جی ۵ وارد عمل شوید، باتری دستگاه ظرف مدت زمانی در حدود یک ساعت از ۲۰ الی ۱۰۰ درصد شارژ می‌شود. همچنین کوالکام مدعی شده که به موجب وجود این قابلیت، باتری دستگاه شما می‌تواند ظرف مدت زمان ۳۵ دقیقه از ۰ الی ۸۰ درصد شارژ شود. این موضوع به واقع جالب توجه خواهد بود. از نظر شما تکنولوژی شارژ سریع باتری کوالکام و به ویژه نسخه سوم آن بدون تردید یکی از ستودنی‌ترین و کاربردی‌ترین تکنولوژی‌هایی محسوب می‌شود که طی چند سال اخیر شاهد به توسعه آن بوده‌ایم.

 

معضل باتری گوشی‌های هوشمند و معجزه تکنولوژی Quick Charge 3.0

گوشی‌های هوشمند روز به روز از نظر سخت افزاری پیشرفت‌های بیشتری را شامل می‌شوند. اما اغلب این پیشرفت‌ها منجر به افزایش میزان انرژی مصرفی دستگاه شده‌اند. به عنوان مثال طی سال‌های اخیر گوشی‌های هوشمند به صفحه نمایش‌های بزرگ‌تری مجهز شده‌اند. کاملا مشخص است که صفحه نمایشی بزرگ‌تر نیاز به مصرف انرژی بیشتری نیز خواهد داشت. همچنین وضوح تصویر صفحه نمایش گوشی‌های هوشمند به شکل چشمگیری افزایش یافته و در حال حاضر تقریبا ۸۰ درصد از پرچمداران اندرویدی به صفحه نمایش‌های با وضوح تصویر QHD مجهز هستند. این موضوع هم تأثیر مستقیم بر روی میزان مصرف انرژی باتری دستگاه دارد. اما با وجود این موارد، گوشی‌های هوشمند در زمینه باتری پیشرفت‌های چندانی نداشته‌اند. سال‌هاست که شاهد تجهیز دستگاه‌های هوشمند موبایلی به باتری‌های لیتیوم یونی هستیم  این روند همچنان هم ادامه دارد. بنابراین برخلاف سایر زمینه‌ها، تکنولوژی خاصی در زمینه باتری دستگاه‌های هوشمند توسعه داده نشده و به نوعی تعادل مابین پیشرفت‌های حاصل در سایر زمینه‌ها در مقایسه با باتری محصولات هوشمند از میان رفته است.

۲

در این بین بسیاری از کمپانی‌های تولید کننده محصولات هوشمند موبایلی، بهترین راه حل پیش رو را افزایش ظرفیت و اندازه باتری این محصولات می‌دانستند. این رویکرد به ویژه از سوی کمپانی‌های چینی تولید کننده گوشی به شکل چشمگیری مورد استقبال قرار گرفت. این شرکت‌ها گوشی‌های هوشمندی را روانه بازار کردند که از باتری‌های ۴۰۰۰ میلی آمپر ساعتی و بیشتر بهره می‌برند. اما به واقع این امر بازده مناسب را به همراه ندارد و دلیل این موضوع هم دو عامل است!

اولین عامل مربوط به ظرافت گوشی‌های هوشمند خواهد بود. طی چند سال اخیر میزان استقبال کاربران از گوشی‌های هوشمند ظریف و با بدنه باریک نسبت به سایر محصولات بیشتر بوده و این موضوع منجر شده که کمپانی‌های طراح گوشی سعی داشته باشند که محصولاتشان را با بدنه‌ای ظریف و باریک‌تر تولید کنند. بدیعی است که بدنه ظریف و باریک منجر به کاهش فضای داخلی دستگاه شده و نهایتا تجهیز محصول به یک باتری با ظرفیت و ابعاد زیاد را غیرممکن می‌کند. از سوی دیگر عامل مهمی که مانع تجهیز گوشی‌های هوشمند به باتری‌های بزرگ‌تر می‌شود مربوط به زمان مورد نیاز به منظور شارژ مجدد آن‌هاست. هرچه یک باتری ظرفیت و ابعاد بزرگ‌تری را به همراه داشته باشد، برای شارژ مجدد نیاز به زمان بیشتری دارد و این موضوع خود یک مانع در قبال افزایش ظرفیت و ابعاد باتری محصولات هوشمند موبایلی محسوب می‌گردد. در اینجاست که تکنولوژی Quick Charge کوالکام می‌تواند بهترین و مؤثرترین کارایی و بازده را به همراه داشته باشد!

کمپانی کوالکام به جای افزایش ابعاد و ظرفیت باتری گوشی‌های هوشمند، بر روی افزایش سرعت شارژ مجدد باتری آن‌ها متمرکز شده است. تصور کنید که ظرف مدت زمان ۳۵ دقیقه بتوانید باتری گوشی هوشمندتان را از ۰ تا ۱۰۰ درصد شارژ کنید. مطمئنا در این شرایط دیگر مسئله شارژر باتری گوشی‌های هوشمند مسئله‌ای آزاردهنده محسوب نخواهد شد، چرا که شما می‌توانید از هر فرصت کوتاهی برای شارژ مجدد باتری دستگاه هوشمندتان استفاده نموده و دیگر نگران صرف زمان‌های طولانی به منظور شارژ باتری دستگاه نباشید.

۳

بنابراین بدون تردید تدبیری که شرکت کوالکام به کار برده یکی از مؤثرترین روش‌هایی محسوب می‌شود که می‌توان ضعف عملکرد باتری گوشی‌های هوشمند را به سادگی از بین ببرد. البته این تکنولوژی به طور مستقیم منجر به از بین بردن این ضعف نمی‌شود و تنها بستری را فراهم می‌آورد که ضعف عملکردی باتری گوشی‌های هوشمند قابل حس نباشد.

 

شارژرهای پشتیبانی کننده از قابلیت Quick Charge 3.0

هم اکنون دو نوع از شارژرهای پشتیبانی کننده از قابلیت Quick Charge 3.0 در بازار موجود هستند. این دو نوع شامل مدل دیواری و مدل اتومبیلی می‌شود. منظور از مدل اتومبیلی در واقع آن نوع از شارژرهایی هستند که قابلیت اتصال مستقیم به اتومبیل را به همراه دارند. در این بین پیش بینی می‌شود که در آینده نزدیک شاهد عرضه پاوربانک‌های اختصاصی باشیم که از این تکنولوژی پشتیبانی می‌کنند. در این شرایط شما می‌توانید بدون نیاز به وجود هیچ پریز یا منبع اصلی تامین کننده انرژی نسبت به شارژ سریع باتری گوشی هوشمندتان اقدام نمایید. لازم به اشاره است که تکنولوژی Quick Charge 3.0 کمپانی کوالکام از کابل USB Type C پشتیبانی می‌کند. بدین سبب شما می‌توانید از این نوع کابل‌ها به منظور شارژ باتری دستگاه‌های هوشمندتان استفاده کنید. همچنین دقت داشته باشید که شارژرهای پشتیبانی کننده از تکنولوژی Quick Charge 3.0 به باتری دستگاه‌های هوشمند آسیبی نمی‌رسانند و مقدار و شدت انرژی مورد نیاز باتری دستگاه را شناسایی و با توجه به این شدت اقدام به ارسال انرژی به منظور شارژر باتری دستگاه می‌کنند.

۴

هم اکنون قابلیت Quick Charge 3.0 کمپانی کوالکام یکی از بهترین و با کیفیت‌ترین تکنو لوزی‌های شارژ سریع ارائه شده به منظور شارژ باتری دستگاه‌های هوشمند موبایلی محسوب می‌شود. این تکنولوژی علاوه بر دو گوشی ال‌جی جی ۵ و HTC 10 در گوشی هوشمند HTC One A9 نیز قابل استفاده است. به عقیده ما این تکنولوژی مؤثرترین رویکرد ممکن به منظور مقابله با ضعف عملکرد باتری گوشی‌های هوشمند را ارائه کرده است. البته قابلیتQuick Charge  تنها تکنولوژی محسوب نمی‌شود که در زمینه افزایش سرعت شارژ مجدد باتری دستگاه‌های هوشمند طراحی شده، اما بدون تردید این تکنولوژی یکی از اولین و با کیفیت‌ترین موارد ایجاد شده در این زمینه به شمار می‌رود. نظر شما در رابطه با تکنولوژی Quick Charge 3.0 کوالکام چگونه است؟ به نظر شما این رویکرد می‌تواند منجر به دیده نشده ضعف عملکرد باتری گوشی‌های هوشمند شود؟

منبع: androidheadlinesبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *