مذاکرات ایران و هفت کشور در حوزه بازار ICT

در شرایط مناسب به وجود آمده پس از برجام، کشورهای بسیاری تمایل خود را برای همکاری با ایران اعلام کرده اند؛ که در این بین نام هفت کشور علاقمند این حوزه دیده می شود.

به گزارش کلیک، باقر بحری، نایب رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای، گفت: مذاکرات و تعاملات متعدد با فعالان صنعت ICT در کشورهایی همچون ترکیه، ایرلند، مولداوی، فرانسه، بلغارستان، ایتالیا و کانادا انجام شده و آنها علاقمند و آماده ورود به ایران هستند.

نائب رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران، افزود: این فعالان تنها نگران به وجود آمدن مشکلات مالی تجاری حضور خود در ایران هستند و ما امیدواریم در ماه های آتی پسا برجام اتفاق های مثبتی روی دهد و سازمان نظام صنفی رایانه ای درنتیجه مذاکرات بین المللی خود شاهد حضور حداکثری نمایندگان این کشورها در الکامپ باشد.

بحری ادامه داد: همچنان موضوع امنیت سرمایه گذاری خارجی در کشور مطرح است؛ این موضوع درحالی است که سازمان نظام صنفی رایانه ای در جلسات مشترک دولت و بخش خصوصی، تمام توان کارشناسی خود را برای ایجاد آمادگی سرمایه گذاری فاوا در ایران از بعد قانون گذاری خواهد کرد؛ چرا که معتقدیم پس از صنعت نفت، مسئله ICT برای سرمایه گذاران خارجی بیشترین میزان جذابیت را داراست.

ناصرعلی سعادت، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای نیز در این مورد اظهار داشت: سازمان نظام صنفی رایانه ای تمام تلاش خود را برای برقراری ارتباط مستقیم با شرکتهای بزرگ صنعت انفورماتیک جهان انجام می دهد اما این موضوع نیازمند توجه به ملاحظات و محدودیت های سیاسی کشورهای مختلف به دلیل تحریم ها است؛ سازمان نظام صنفی رایانه ای آماده است که برای  سرمایه گذاری مدیریت شده خارجی در ایران با کشورهای واسطه اروپایی که اغلب دربرگیرنده پایلوت پروژه های صنعتی بزرگ و تکنولوژی های روز ICT آمریکا و اروپا هستند، همکاری کند.

وی هم چنین در خصوص همکاری با مولداوی و ایرلند نیز توضیح داد: در خصوص تعاملات با مولداوی و ایرلند باید این نکته را درنظر گرفت که این کشورها برغم ابعاد کوچک خود محل ثابت پایلوت پروژه های بزرگ صنعت فاوا در جهان هستند؛ اولویت ما این است که بدانیم دست اندرکاران صنعت ICT جهان کجا و با چه مزیت هایی حضور دارند و چگونه می توانند به توسعه صنعت ICT کشور ما کمک کنند.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای اضافه کرد: پایگاه اغلب این برندها در آمریکاست و باید بپذیریم که در این مرحله از پسابرجام حرکتهای تجاری ما با آمریکا به دلیل تحریم های موجود هموار نشده است و این یک موضوع زمان بر است؛ شرکت های آمریکایی بسیار علاقمند برای سرمایه گذاری هستند اما آنها در ارتباط با ایران، باید از قوانین کشور خود تبعیت کنند.

سعادت اعلام کرد: ما استقبال می کنیم اگر بتوانیم با کمپانی های معروف آمریکایی از طریق کشورهای اروپایی دیگر همکاری کنیم.

وی در خصوص الکامپ نیز اظهار امیدواری کرد: در زمان باقی مانده الکامپ دغدغه ها و موانع سیاسی ارتباط با کمپانی های بزرگ انفورماتیک در سایه برجام حل شود و ما بتوانیم شاهد حضور پرشور این شرکت ها در این رویداد بین المللی باشیم.بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *