فناوری جدیدی که رانندگی را امن تر می کند

دوربین بعدی دنده عقب خودروی شما می‌تواند به صورت خودکار در مورد خطرات به شما هشدار بدهد. این خطرات می‌توانند  وجود کودکان، حیوانات خانگی، وسایل نقلیه دیگر و یا حتی دیوارها و سطل‌های زباله‌ای باشد که ممکن است آن‌ها را نبینید، مخصوصا در تاریکی شب.

به گزارش کلیک، این فناوری تشخیص معکوس عابر پیاده نام دارد. این فناوری توسط صنایع بین المللی هارمان طراحی و ایجاد شده است. این فناوری می‌تواند ۱۵۰۰۰ مورد آسیب و جراحت و بیش از ۲۰۰ مورد مرگ سالانه در آمریکا را کاهش دهد؛ فناوری ارائه شده از سوی هارمان و الگوریتم‌های  آن به وسیله دوربین دنده عقب و سنسورهای آن کار می‌کند. مسئولان شرکت هارمان اذعان می‌کنند این فناوری می‌تواند حضور کودکان در عقب خودرو را تشخیص دهد. ممکن است وجود کودکان توسط حسگرها تشخیص داده نشوند زیرا آن‌ها برای  تشخیص اشیای بزرگ‌تر بهینه سازی شده‌اند. این فناوری یک نرم افزار است که طبق گفته مسئولان شرکت هارمان قرار است به شرکت‌های خودروساز برای بهتر کردن عملکرد دوربین دنده عقب خودرو‌ها فروخته شود. خودروهایی که قبلا به دوربین دنده عقب و حسگرهای پارک مافوق صوت مجهز شده‌اند، می‌توانند با قیمت کمی به این فناوری نیز مجهز شوند. مسئولان شرکت هارمان اذعان می‌کنند تعداد بسیار زیادی از خودروها به دوربین دنده عقب مجهز هستند و تعداد کمتری از خودروها به حسگرهای پارک مافوق صوت نیز مجهز هستند.

۱۱۱۱

تشخیص اشیای در حال حرکت و ثابت

شرکت هارمان مدعی است این فناوری می‌تواند حیوانات و افراد کوچک و بزرگ در حال حرکت یا ثابت را تشخیص دهد. کودکانی با سنین یک تا دو سالگی با موفقیت توسط این فناوری تشخیص داده شدند. دَنی اَتسمِن، سرپرست ارشد بخش یادگیری ماشینی شرکت هارمان که بر روی این فناوری کار کرده است اذعان می‌کند که وقتی فهمیده است که دوربین دنده عقب و حسگرهای پارک قادر به تشخیص فرزند دو ساله او نیستند، تصمیم گرفته است فناوری جدیدی برای انجام این کار طراحی کند

طبق گفته شرکت هارمان این سیستم از یک دوربین با لنز چشم ماهی (لنزهایی هستند که حداکثر زاویه دید را به بیننده می‌دهند)، حسگر پارک مافوق صوت، زاویه چرخش فرمان و سرعت اتومبیل، برای محاسبه مسیر برخورد استفاده می‌کند. عملکرد این فناوری به این صورت است که زمانی که اجسام یا افراد را تشخیص می‌دهد با کشیدن یک مربع دور تصویر این اجسام یا افراد، آن‌ها را بر روی صفحه نمایشگر مشخص می‌کند و در صورت متوجه نشدن راننده از وجود آن‌ها با هشدار صوتی به او اطلاع داده می‌شود.

طبق گفته استمن، شرکت هارمن هم زمان با قرار دادن نرم افزار این فناوری در اختیار شرکت‌های خودرو ساز، رویکردی ایجاد کرده است که نرم افزار به وسیله آن می‌تواند با سیستم‌های سرگرمی و هشدار دهنده خودرو مطابقت پیدا کند. این کار به منظور متناسب کردن این فناوری در خودروهای مختلف تا حداکثر میزان ممکن و همچنین به حداقل رساندن هزینه انجام شده است.

۲۲۲۲

اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراه در آمریکا تجهبز تمام خودروها به دوربین دنده عقب تا ماه می سال ۲۰۱۸ را اجباری کرده است. با این حال تعداد زیادی از خودروها در حال حاضر نیز به دوربین دنده عقب مجهز هستند.  اما حسگر دنده عقب که  برای استفاده از این  فناوری لازم است، در حال حاضر بر روی تعداد نسبتا کمی از خودروها نصب شده است. نصب نرم افزار هارمان بر روی حسگر های دنده عقب، قیمت آن‌ها را تا چند صد دلار افزایش می‌دهد. هارمان اذعان می‌کند ممکن است لازم باشد برخی از خودروها برای انجام محاسبات به سیستم پردازشگر سیستم دیجیتالی (DSP) یا دیگر واحدهای محاسبه کننده مجهز شوند، اما ممکن است برخی از خودروهای دیگر برای انجام محاسبات به اندازه کافی قوی باشند.

شرکت نیسان فناوری تشخیص اشیا و افراد در حال حرکت را برای برخی از خودروهای خود ارائه کرده است. اما همان طور که از نام این فناوری پیدا است فقط می‌تواند اشیای در حال حرکت را تشخیص دهد. این فناوری با استفاده از نصب چهار دوربین دید پیرامونی بر روی خودرو اجرا شده است.

۳۳۳

سیستم دید در شب

سیستم مشابه دیگری که به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است، سیستم دید در شب شرکت آتولیو است. این سیستم از یک حسگر مادون قرمز با قابلیت تشخیص حرارت (افراد، اسب‌ها، دوچرخه سواران و صخره نوردان که حرارت دریافت شده از خورشید را آزاد می‌کنند) استفاده می‌کند. این سیستم با استفاده از الگوریتم خاصی از طریق تشخیص حرکات و اشکال منحصر به فرد، عابران پیاده، حیوانات و دوچرخه سواران را از یکدیگر متمایز می‌کند.  این فناوری با ترسیم یک مربع دور  تصویر حیوان یا افراد در نمایشگر خودرو رانندگان را از وجود آن‌ها آگاه می‌کند و با صدا و یا با استفاده از چشمک زدن مربع‌های دور حیوانات و افراد به رانندگان هشدار می‌دهد. این سیستم در کشورهایی که منع قانونی ندارند می‌تواند با تاباندن پرتوهای نور به سمت حیوانات یا افراد، آن‌ها را از وجود خطر آگاه کند و باعث شود از مسیر خودرو دور شوند. البته میزان نور به حدی است که باعث کوری لحظه‌ای افراد وحیوانات نشود.

۴۴۴۴

این فناوری چه زمانی در دسترس خواهد بود؟

طبق گفته هارمن این تکنولوژی در حال حاضر در دسترس است و با تعییرات کمی در دوربین و حسگر دنده عقب می‌توان از این فناوری استفاده کرد. از طرفی دیگر باید گفت که سرعت مطابقت شرکت‌های خودروساز  با فناوری‌های جدید بسیار کم است و دلیل این کار کسب اطمینان از کارآمد بودن فناوری‌های جدید است. اما شرکت تسلا یکی از شرکت‌هایی است که مانند شرکت‌های دیگر با احتیاط عمل نمی‌کند و از زمانی که از روش‌های متنوع توزیع نرم افزار (OTA) استفاده می‌کند، می‌تواند نرم افزارهای مختلف را به روز رسانی کند.

منبع: .extremetechبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *