جدیدترین روش تشخیص هویت؛ آنالیز اطلاعات بیومتریک جمجمه

محققان راه‎‌حل جدیدی برای وارد کردن رمز عبور تنها از طریق سر و بدون دخالت دست پیدا کرده‌اند. در این روش از انتقال داده‌های بیومتریک جمجمه افراد استفاده می‌شود.

به گزارش کلیک، محققان قادر به کشف روش جدیدی به منظور شناسایی کاربران دستگاه‌های هوشمند پوشیدنی ابداع کرده‌اند. در این روش، اطلاعات مربوط به استخوان‌های جمجمه فرد پوشنده از طریق ساطع کردن یک موج اولتراسونیک و آنالیز فرکانس برگشتی منحصر به فرد آن شناسایی و مورد تایید قرار می‌گیرد. پروژه “SkullConduct” توسط محققان دانشگاهی در آلمان راه‌اندازی شده و قابلیت عمل کردن بر روی عینک گوگل (Google Glass) را دارد. در این روش از منبع ساطع کننده موجود فراصوت و گیرنده‌ای اختصاصی و بسیار حساس استفاده می‌شود. امواج اولتراسونیک با برخورد به استخوان‌های جمجمه فرد استفاده کننده بازگشت پیدا می‌کنند و گیرنده تعبیه شده در مجموعه قادر به ضبط و ثبت اطلاعات مربوط به آن خواهد بود. چنانچه این اطلاعات بیومتریک با اطلاعات منحصر به فرد صاحب دستگاه همخوانی داشته باشند، امکان استفاده از آن فراهم می‌آید و در غیر این صورت این امکان به فرد استفاده کننده از دستگاه داده نمی‌شود.  در تست‌های آزمایشگاهی انجام شده، این دستگاه توانست در  ۹۷ درصد از موارد عملکرد صحیحی را به همراه داشته باشد.

این تحقیقات در اصل به هدف جلوگیری از دسترسی افراد ناشناس به دستگاه‌های پوشیدنی  مانند گوگل گلس (عینک گوگل) و … تولید شده است اما در عین حال می‌تواند به عنوان یک تاچ آی‌دی  (Touch ID) نیز مورد استفاده قرار بگیرد. تصور کنید که این قابلیت بر روی گوشی هوشمندتان راه‌اندازی شود و دستگاه با قار گرفتن در رو به روی سر شما قادر به تشخیص شرایط بیومتریک جمجمه سرتان باشد. در این شرایط دیگر نیازی به بهره‌مندی گوشی‌های هوشمند از اسکنر اثر انگشت کاربر وجود ندارد.

منبع: engadgetبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *