ماهیانه یک میلیون نفر با استفاده از Tor وارد فیسبوک می‌شوند

حفظ امنیت و حریم خصوصی، ناشناخته ماندن و دسترسی به سایت‌های سانسور شده همگی عوامل استفاده از Tor هستند

به گزارش کلیک، در این ماه تعداد افرادی که از نرم‌افزار Tor استفاده می‌کنند تا به طور ناشناخته به فیسبوک دسترسی داشته برای اولین بار از مرز یک میلیون نفر گذشت.

Tor فناوری است که به منظور افزایش حریم خصوصی کاربران وب طراحی شده است. این نرم‌افزار از سیستم رمزگذاری استفاده می‌نماید و مسیریابی‌های متفاوتی را در ارتباطات اینترنتی از طریق رله‌های شبکه جهانی انجام می‌دهد. بنابراین ردیابی کاربری که از Tor استفاده می‌کند، توسط شرکت‌های خدمات اینترنتی مستقل مشکل‌تر خواهد شد.

در اکتبر ۲۰۱۴ فیسبوک یک onion address برای Tor به وجود آورد. او این کار را با هدف دسترسی آسان‌تر کاربران به فیسبوک از طریق Tor انجام داد. در واقع با این کار برای نرم‌افزار Tor راهی ایجاد می‌شود تا ترافیک مسیرهای شبکه به وسیله زیرساخت‌های امنیتی سایت علامت‌گذاری شوند.

علاوه بر این امسال فیسبوک برنامه حمایتی خود را از Tor گسترش داد. این شرکت با رونمایی از Android Orbot proxy برای کاربران اندرویدی فیسبوک، راه ساده‌تری برای استفاده از Tor ایجاد کرد.

این شرکت می‌گوید: امروزه کاربران به نسبت سالیان گذشته از Tor بسیار بیشتر استفاده می‌کنند. به طوری که آمار نشان می‌دهد در ماه ژوئن ۲۰۱۵ ، ۵۲۵۰۰۰  نفر از طریق این نرم‌افزار وارد فیسبوک می‌شدند که این آمار در این ماه به یک ۱۰۰۰۰۰۰ نفر افزایش پیدا کرد. (البته این میزان استفاده از فیسبوک همانند قطری در اقیانوس است، زیرا طبق گزارشات این شرکت، بیشتر از ۱٫۵۹ میلیارد کاربر تا ماه ژانویه امسال از فیسبوک استفاده می‌کردند.)

این شرکت در ادامه افزود : رشد استفاده از Tor نشان‌دهنده آن است که مردم روز به روز بیشتر تمایل دارند تا از طریق این نرم‌افزار وارد فیسبوک شوند و از طرفی نشان دهنده میزان ارزش فیسبوک برای کاربران است. ما امیدواریم تا کاربران هم‌چنان نظرات خود را درباره این نرم‌افزار ارائه دهند و به ما در رشد بیشتر کمک کنند.

اگر بخواهیم کمی عمیق‌تر به موضوع استفاده از Tor بنگریم، خواهیم دید کسانی که به فیسبوک از یک دید تجاری نگاه می‌کنند و سعی دارند تا کسب‌وکار خود را از این طریق رونق ببخشند، معمولا کاربران را تشویق می‌کنند تا اطلاعات خود را به صورت عمومی در اختیار آنان قرار دهند. یا از طریقی آنان را ردیابی می‌کنند، موقعیت جغرافیایی آنان را بدست می‌آورند و علایق آن‌ها را بررسی می‌کنند تا بتوانند کسب‌وکار خود را به کاربران هدف خود به درستی ارائه دهند. دقیقا همین‌جا است که می‌توان گفت چرا خیلی از کاربران از Tor استفاده می‌کنند. زیرا آن‌ها می‌خواهد اطلاعات خود را از دست این قبیل افراد که به دنبال تجارت خود هستند، دور و مخفی نگه دارند.

سیستم مسیریابی که از طریق رله‌های شبکه Tor انجام می‌شود، در واقع موقعیت فیزیکی کاربر را مخفی می‌کند. احتمالا Tor این اطلاعات جغرافیایی را حتی از دید فیسبوک هم مخفی نگه می‌دارد. (اگر چه ممکن است زمانی که شما با دوست خود در مسنجر فیسبوک در حال صحبت هستید و مثلا به او می‌گویید در شیگاگو هستید و از تعطیلات لذت می‌برید، فیسبوک متوجه شود که شما کجا حضور دارید.)

یکی از سخن‌گویان شرکت تولیدکننده نرم‌افزار Tor در مصاحبه با سایت TechCrunch این موضوع را تایید کرد و گفت: زمانی که شما به وسیله Tor از فیسبوک استفاده می‌کنید، مرورگر Tor مسئول اطلاعات شما است. بنابراین اطلاعات کاربران مخفی نگه داشته می‌شوند. البته، بعضی افراد ممکن است پست هایی قرار دهند که خودشان موقعیت مکانی خود را لو دهند. به عنوان مثال می‌نویسند که هم‌اکنون در فلان رستوران هستند.

یکی دیگر از دلایل استفاده از Tor اطمینان پیدا کردن از این است که هویت کاربران به واسطه‌هایی مانند شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی (ISPها) درز پیدا نکند.

در یکی از مقالات نوشته شده بود که فیسبوک به عنوان مکانی برای تشکیلات سیاسی نیز استفاده می‌شود. ناشناخته ماندن هویت این گروه از افراد بسیار برایشان اهمیت دارد. بنابراین Tor میتواند این امنیت را برای آن‌ها ایجاد کند. هم‌چنین عدم دسترسی به اینترنت یا فیسبوک  در برخی از کشورها می‌تواند یکی از عوامل مهم دیگر در استفاده از Tor باشد. (به عنوان مثال به جای استفاده از سرویس‌های پیشرفته حریم خصوصی، Tor می‌تواند گزینه مناسبی برای این‌گونه افراد باشد).

هدف اصلی استفاده از Tor در بسیاری از کشورهایی که اینترنت در آن‌ها سانسور می‌شود، عبور از سد فیلترینگ است، نه به عنوان وسیله‌ای برای ناشناخته بودن در فضای اینترنت. Tor این امکان را به آن‌ها می‌دهد تا به اینترنت از جمله فسیبوک بدون هیچ‌گونه سانسوری دسترسی داشته باشند.

علاوه بر تمام این مسائل، استفاده از Tor دارای مزایای امنیتی نیز است. در حقیقت ساختار Tor به گونه‌ای است که امکان ربوده‌شدن اطلاعات کاربران توسط هکرها را به حداقل می‌رساند.

فیسبوک قصد ندارد که به طور موشکافانه علت استفاده از Tor توسط کاربران خود را بررسی کند. او تنها می‌گوید که افراد به دلایل متفاوتی که مرتبط با حریم خصوصی، موارد امنیتی و ایمنی است، ترجیح می‌دهند از این نرم‌افزار استفاده کنند.

اگر بخواهیم به یک نتیجه‌گیری کلی برسیم این سوال مطرح می‌شود که چرا Tor برای فیسبوک تا این حد با اهمیت است؟ پاسخ این است که Tor شرایطی را برای برخی از کاربران فراهم می‌کند که فقط می‌خواهند از همین طریق وارد فیسبوک شوند. عبارت دیگر این دسته از کاربران قصد دارند در هنگام ورود به فیسبوک ناشناخته بمانند. از طرفی نیز برخی از کاربران به دلیل سانسوری که در کشورشان وجود دارد تنها از طریق Tor قادر به استفاده از فیسبوک هستند. به همین دلایل Tor از اهمیت ویژه‌ای نزد فیسبوک برخوردار است.

اما اگر شما بخواهید کمی بدبینانه‌تر به این موضوع بنگرید، می‌توانید تصور کنید که فیسبوک تلاش می‌کند تا کمی از مدل کسب‌وکار خود که بر پایه اطلاعات کاربرانش شکل می‌گیرید، فاصله بگیرد. به عبارت دیگر سعی دارد خود را در میان کاربرانش محبوب جلوه دهد و به مخاطبان خود بگوید که وارد حریم خصوصی آن‌ها نمی‌شود و امنیت بیشتری برای فضای حریم خصوصی آن‌ها قائل است.

در مجموع فیسبوک به هیچ عنوان دوست ندارد تا اطلاعات شما را در اختیار شرکت‌هایی قرار دهد که با او ارتباط کاری و تجاری ندارند. در نهایت به خاطر داشته باشید از زمانی که وارد دنیای فیسبوک می‌شوید اطلاعات شما می‌تواند در دسترس همه قرار گیرد.

منبع: techcrunchبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *