فناوری جدیدی برای شناسایی موقعیت افراد توسط شبکه وای فای

آیا تا کنون به این موضوع فکر کرده‌اید که شبکه‌هایی که اینترنت رایگان در اختیار ما قرار می‌دهند در ازای اینترنت رایگان چه اطلاعاتی از ما به دست می‌آورند؟ موضوع فقط دسترسی رایگان به اینترنت نیست و باید امنیت استفاده از آن را نیز افزایش دهیم.

به گزارش کلیک، آزمایشگاه هوش مصنوعی و علوم کامپیوتری MIT یک اکسس پوینت راه اندازی کرده است که کاربران منطقه خاصی را پیدا می‌کند. محققان مدعی هستند که این شبکه وای فای می‌تواند برای ایجاد ارتباط بین وسایل مختلف، بسیار امن باشد که شامل خانه‌های هوشمند، هواپیماهای بدون سرنشین و از همه مهمتر شبکه وای فای رایگان است.

پروفسور دینا کاتابِی سرپرست تیم تحقیقاتی در  یک مقاله پژوهشی در مورد سیستمی به نام Chronos توضیح داده است که همانطور که قبلا توضیح دادیم یک شبکه وای فای را فعال می‌کند که کاربران را تا شعاع ده‌ها سانتیمتر پیدا می‌کند و هیچ نیازی هم به حسگرهای خارجی ندارد. محققان در یک رستوران از Chronos استفاده کرده‌اند و همچنین از این سیستم در هواپیمای بدون سرنشینی استفاده شده است که می‌تواند در فاصله خاصی از افرادی که آن را کنترل می‌کنند، پرواز کند.

موضوعی که واضح و مشخص است این است که Chronos بیشتر  با هدف موقعیت یابی دقیق کاربران طراحی شده است و احتمالا می‌تواند فرصت جدیدی برای برقراری تعامل و تحلیل و بررسی ایجاد کند. این آزمایش نشان داد که دقت سیستم در موقعیت یابی در بیشتر مواقع بالا است و با دقت ۹۷ درصد این کار را انجام می‌دهد و می‌تواند افراد داخل رستوران را از افرادی که در خارج از رستوران هستند تشخیص دهد. عملکرد این سیستم بسیار عالی است و می‌تواند در مکان‌های کوچکی که اینترنت رایگان عرضه می‌شود برای تشخیص افراد حاضر در آن مکان از افرادی که خارج از آن مکان هستند، به کار گرفته شود.

به نظر می‌رسد که روش کار این سیستم ساده و البته کارآمد است. این سیستم از مفهومی به نام “time of flight” استفاده می‌کند که مدت زمان انتقال داده‌ها از اکسس پوینت به کاربر و بالعکس را محاسبه کند. محققان مدعی هستند که کارایی این سیستم بیست برابر بیشتر از وسایل موجود است و طبق محاسبات انجام شده میزان خطای این سیستم تنها ۰٫۴۷ نانو ثانیه است.

در حال حاضر روش‌های موقعیت یابی نیازمند شبکه‌ای با چهار تا پنج اکسس پوینت هستند که همراه با زوایای مختلف با توجه به موقعیت کاربر برای موقعیت یابی مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاری که Chronos برای به حداقل رساندن مصرف پهنای باند انجام می‌دهد این است که فرکانس‌ها را تغییر می‌دهد  و مسافت‌های اندازه گیری شده را با هم جمع می‌کند و سپس از مجموع مسافت‌های اندازه گیری شده توسط فرکانس‌های مختلف برای تعیین مسافت با کاربر استفاده می‌کند.

منبع: techppبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *