شش باور غلط در مورد باتری و شارژدهی آن در گوشی‌های هوشمند

در این مقاله قصد داریم که به شش باور غلط و رایج مرتبط با باتری گوشی‌های هوشمند اشاره کنیم. توصیه می‌کنیم که حتما به این موارد توجه داشته باشید، چرا که بدون تردید شما هم برخی از آن‌ها را باور داشته و یا دائما از سایر افراد می‌شنوید!

باتری و توان شارژدهی آن از جمله مسائلی محسوب می‌شود که تقریبا طی چند سال اخیر به یک معضل اساسی در گوشی‌های هوشمند تبدیل شده است. به طور کلی باتری‌ها بنا به دلیل خاصی در گوشی‌های هوشمند از ظرفیت‌های کمی بهره‌مند هستند و نیاز به شارژ آن‌ها امری اجتناب‌ناپذیر است. با پیشرفت‌هایی که در زمینه‌های سخت افزاری دیگری همچون افزایش فرکانس کاری هسته‌های پردازشگر، افزایش تعداد آن‌ها، افزایش اندازه صفحه نمایش گوشی‌ها، افزایش وضوح تصویر آن‌ها و … ایجاد شده، میزان توان شارژدهی باتری گوشی‌های هوشمند به مراتب کاهش یافته است.

در این بین جای شکی وجود ندارد که با استفاده از باتری یک گوشی و افزایش دفعات شارژ آن به تدریج از بازده باتری کاسته می‌شود. به طور کلی هر باتری عمر مفیدی در حدود ۲ الی ۳ سال دارد و پس از آن به تدریج ضعیف و ضعیف‌تر می‌شود. بنابراین اگر چیزی در حدود ۲ یا ۳ سال از عمر گوشی هوشمندتان می‌گذرد و باتری آن چندان خوب عمل نمی‌کند، هیچ‌گاه تصور نکنید که دلیل به وجود آمدن این موضوع رعایت نکردن نکات خاصی از سوی شما بوده است. متاسفانه در بین افراد و عموم مردم باورهای خاص و غلطی در مورد کیفیت عملکرد باتری گوشی‌های هوشمند رایج شده که به هیچ عنوان صحت علمی و عملی ندارند.

برخی از افراد عقیده دارند که انجام ندادن اعمال خاصی منجر به بهبود عملکرد باتری گوشی هوشمندشان می‌شود و یا انجام دادن برخی از اقدامات منجر به آسیب رساندن به باتری دستگاه می‌شود. بدون تردید برخی از اقدامات پیامدهای این چنینی خواهند داشت، اما نه اقداماتی که ما در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم. در این مقاله شما عزیزان را با شش باور غلط در مورد باتری گوشی‌های هوشمند و توان شارژدهی آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

 

شارژ کردن باتری گوشی از شب تا صبح عملی آسیب رسان است!

بسیاری از افراد عقیده دارند که اتصال گوشی به شارژر در طول شب و یا برای مدت زمان‌های طولانی منجر به افت کیفیت عملکرد باتری و آسیب دیدن آن می‌شود، اما به واقع این موضوع در محصولات مدرن کنونی امکان‌پذیر نیست.

یکی از عوامل اصلی که منجر به کاهش بازده باتری‌های قابل شارژ هر دستگاهی می‌شوند، قرار گرفتن در مجاورت گرمای بیش از حد است. در زمان‌های دور هنگامی که شما گوشی هوشمندتان را به شارژر متصل می‌کردید به مرور زمان داغ شدن بدنه دستگاه را لمس می‌نمودید. این موضوع بدان معنا بود که دستگاه شما به شکل هوشمندانه‌ای عمل نکرده و باتری آن در حین شارژ شدن داغ می‌شود. چنانچه این باتری برای مدت زمان طولانی در شارژ می‌ماند، گرمای حاصل از آن منجر به افت بازده باتری و کاهش توان شارژدهی آن می‌شد. حتی در پاره‌ای از موارد این امر می‌توانست منجر به انفجار باتری دستگاه نیز شود.

۱

اما گوشی‌های هوشمند مدرن به شیوه دقیقی عمل می‌کنند. هنگامی که شما دستگاه را به شارژر متصل می‌کنید گرمای چندانی را در بدنه گوشی احساس نخواهید کرد و این موضوع به دلیل بهینه‌سازی دقیق‌ دستگاه به وجود آمده است. گوشی‌های مدرن بسیار هوشمندتر از گوشی‌های قدیمی‌تر عمل می‌کنند. در گوشی‌های هوشمند جدید، بلافاصله پس از آن که باتری دستگاه ۱۰۰ درصد شارژ شد، انرژی ورودی به دستگاه قطع می‌گردد و این عمل به طور هوشمندانه‌ و اتوماتیک انجام می‌شود. بنابراین اتصال شارژر به گوشی هوشمندتان برای مدت زمان‌های طولانی به هیچ وجه نمی‌تواند منجر به آسیب رساندن به باتری دستگاه شود. پس با خیال راحت گوشی هوشمند مدرن خود را با شارژر متصل کرده و تجربه یک خواب زمستانی آسوده را داشته باشید.

 

باتری دستگاه پیش از شارژ مجدد باید کاملا دشارژ شود!

بسیاری از افراد عقیده دارند که باتری گوشی یا سایر دستگاه‌های هوشمندشان باید قبل از شارژ مجدد کاملا دشارژ شود و در غیر این صورت بازده باتری کاهش پیدا می‌کند! اما به واقع این امر صحت ندارد. این موضوع در رابطه با باتری‌های نیکل کادمیوم و نیکل متال هیدریدی صدق می‌کند، اما باتری گوشی‌های هوشمند از این جنس ساخته نشده و به هیچ وجه برای شارژ مجدد آن‌ها لزومی مبنی بر دشارژ شدن کامل وجود ندارد.

باتری استفاده شده در دستگاه‌های هوشمند موبایلی از نوع لیتیوم یونی است و با شارژ مجدد آن‌ها در شرایطی که هنوز به طور کامل دشارژ نشده‎‌اند، مشکلی برایشان به وجود نمی‌آید. اما باتری‌های دیگری که جنس آن‌ها در ابتدا مورد ذکر واقع شد تحت شرایط نامبرده شده دچار آسیب دیدگی می‌شوند. بنابراین با دانستن تفاوت مابین باتری گوشی‌های هوشمند و سایر باتری‌ها می‌توان نتیجه گرفت که باور اغلب افراد مبنی بر عدم شارژ دستگاه پیش از دشارژ شدن کامل باتری آن کاملا اشتباه است.

البته دقت داشته باشید که تعداد دفعات شارژ باتری گوشی‌های هوشمند بر روی کیفیت عملکرد آن تأثیر می‌گذارد. هر بار که شما باتری گوشی هوشمندتان را شارژ می‌کنید، مقداری از توان آن از بین می‌رود و نهایتا بازده آن کاهش پیدا می‌کند. البته مقدار افت کیفیت مد نظر فوق‌العاده ناچیز است و شاید در حد چند صدم درصد باشد. اما با این حال نمی‌توان منکر این موضوع شد که دفعات بیشتر شارژ باتری افت کیفیت عملکرد بیشتری را به بار می‌آورد.

 

حتما و همیشه باید از شارژر اصلی دستگاه خود استفاده کنیم!

این باور یکی از باورهای غلط دیگری است که متاسفانه ریشه در بازار دارد. کابل‌ها و شارژرهایی که برای گوشی‌های هوشمند عرضه می‌شوند باید دارای استانداردهای خاصی باشند. چنانچه شارژر مورد نظرتان از استاندارد امنیتی مد نظر بهره‌مند بود و اصطلاحا تقلبی نباشد و از نظر شدت جریان مطابق با نیازهای گوشی هوشمندتان طراحی شده باشد، می‌تواند با کیفیت مشابه نسبت به شارژر اصلی دستگاهتان عمل کند.

۲

دقت داشته باشید که برخی از شارژرها به کلی تقلبی بوده و از استانداردهای امنیتی و مورد نظر بهره‌مند نیستند. ما به این دسته از شارژرها اشاره‌ای نمی‌کنیم، چرا که بدون تردید استفاده از آن‌ها می‌تواند منجر به آسیب رساندن به دستگاه و باتری آن شود. استفاده از شارژرهای غیراستاندارد حتی می‌تواند منجر به انفجار باتری دستگاه نیز شود. بنابراین همواره دقت کنید که شارژر خریداری شده شما مطابق با استانداردهای رسمی و مورد نیاز باشد. در صورتی که از این نوع شارژرها استفاده کنید بازده آن‌ها به هیچ عنوان با بازده شارژ اصلی دستگاه تفاوتی ندارد. در این بین فروشندگان این محصولات عموما عنوان می‌کنند که شارژر اصلی گوشی‌ها عملکردی بهتر نسبت به سایر شارژرها داشته و بدین صورت این محصولات را دو یا سه برابر گران‌تر از سایر شارژرهایی که عملکردی مشابه دارد را به فروش می‌ر‌سانند.

 

در حین شارژ از گوشی هوشمندتان استفاده نکنید!

بسیاری از افراد عقیده دارند که استفاده از گوشی‌های هوشمند در حین شارژ منجر به آسیب رساندن به باتری آن می‌شود. برخی دیگر هم عقیده دارند که این موضوع حتی می‌تواند منجر به بروز انفجار و آتش‌سوزی شود. اما به واقع این ادعا تا چه میزان صحت دارد؟

اگر شارژری که از آن استفاده می‌کنید کاملا مطابق با استاندارهای امنیتی مد نظر طراحی شده و یک محصول قابل اعتماد است، به هیچ وجه استفاده از دستگاه در حین اتصال به شارژر خطری را برایتان به همراه نخواهد داشت. در مواردی که مشاهده شد گوشی‌های هوشمند در حین اتصال به شارژر منفجر شدند، دلیل امر استفاده از شارژرهای غیر استاندارد بوده است. بنابراین اگر از شارژر قابل اطمینانی استفاده می‌کنید به هیچ وجه نگران بروز انفجار در شرایط اتصال به شارژر و استفاده از دستگاه نباشید.

۳

همچنین در رابطه با کاهش بازده باتری تحت شرایطی که در حین اتصال به شارژر از آن استفاده کنید نیز جای نگرانی وجود ندارد. چنانچه گوشی هوشمندتان به شارژر متصل بوده و از آن استفاده کنید، باتری دستگاه آسیبی نمی‌بیند و تنها سرعت شارژ باتری دستگاه کاهش پیدا می‌کند. کاهش سرعت شارژ باتری دستگاه در این شرایط به هیچ وجه موضوع عجیبی محسوب نمی‌شود و دلیلی مبنی بر کاهش بازده آن نخواهد بود. طبیعی است که در شرایطی که از گوشی هوشمندتان استفاده می‌کنید، صفحه نمایش، پردازنده، اتصال وای‌فای، سیم کارت و …. همگی در حال مصرف انرژی هستند و این امر منجر می‌شود که سرعت شارژ باتری دستگاه نسبت به زمانی که صفحه نمایش آن خاموش بوده و پردازنده تحت فشار قرار ندارد کمتر باشد.

 

استفاده از Apps Killer منجر به افزایش توان شارژدهی باتری می‌شود!

در ابتدا باید اشاره داشته باشیم که منظور از Apps Killer چیست؟ Apps Killer در واقع شامل انواع مختلفی از اپلیکیشن‌های اندرویدی می‌شود که به طور اتوماتیک برنامه‌هایی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید و اطلاعات آن‌ها در رم دستگاه ذخیره شده‌اند را غیرفعال می‌کند. غیرفعال کردن این اپلیکیشن‌ها را اصطلاحا Killing Apps یا “کشتن اپلیکیشن‌ها” می‌نامیم. دقت داشته باشیم که این دسته از اپلیکیشن‌ها با اپلیکیشن‌هایی که در پس زمینه دستگاه فعال هستند تفاوت دارند. اپلیکیشن‌هایی که در پس زمینه دستگاه هوشمندتان فعال باشند مقداری از انرژی باتری را مصرف خواهند کرد، اما این دسته از اپلیکیشن‌هایی که اجرا نشده‌اند و تنها اطلاعات مربوط به آخرین اجرای آن‌ها در رم دستگاه ذخیره شده به هیچ وجه منجر به مصرف انرژی باتری نخواهند شد.

۴

البته باید اشاره کنیم که این باور زمانی صحیح بود. در نسخه‌های بسیار قدیمی‌تر سیستم عامل اندروید، اپلیکیشن‌هایی که اطلاعات آن‌ها در رم دستگاه ذخیره می‌شد مقداری از انرژی باتری را مصرف می‌کردند. اما هم اکنون سیستم عامل اندروید فوق‌العاده هوشمندتر شده و به هیچ وجه اجازه نمی‌دهد که این اپلیکیشن‌های انرژی باتری دستگاه را مصرف کنند. بنابراین شما در یک گوشی هوشمند مدرن اندرویدی نیازی به استفاده از برنامه‌های Apps Killer و یا غیرفعال‌سازی دستی اپلیکیشن‌های نامبرده شده نخواهید داشت. باور کنید که این موضوع هیچ تأثیری بر روی عملکرد باتری دستگاه شما ندارد! بنابراین دست از خالی کردن بخش Recent Apps گوشی هوشمند خود بردارید!

 

غیرفعال‌سازی قابلیت‌هایی همچون بلوتوث یا سرویس‌ مکان‌یاب اتوماتیک به شکل چشمگیری توان شارژدهی باتری را افزایش می‌دهد!

همانطور که پیش از این هم اشاره داشتیم، نسخه‌های جدید سیستم عامل اندروید به شکل چشمگیری بهینه‌سازی شده‌اند. سیستم عامل اندروید هم اکنون فوق‌العاده هوشمندتر از آنچه که تصور دارید عمل می‌کند. این موضوع برای سیستم عامل آی او اس اپل هم صدق می‌کند. بسیاری از افراد عقیده دارند که قابلیت‌هایی همچون اتصال بلوتوث و یا سرویس مکان‌یاب اتوماتیک (Location Services) به سزایی در مصرف انرژی باتری دستگاه‌های هوشمند موبایلی دارند. اما به واقع باید بدانید که این چنین نیست!

۵

قابلیت‌هایی همچون اتصال بلوتوث، سرویس مکان‌یاب و حتی اتصال وای‌فای بر روی مصرف انرژی باتری دستگاه تاثیرگذار هستند اما شدت این تاثیر به قدری نیست که تصور می‌کنید. مقدار انرژی که گوشی شما در شرایط روشن بودن بلوتوث و یا حتی وای‌فای مصرف می‌کند با مقدار انرژی که صفحه نمایش دستگاه در شرایط روشن بودن مصرف می‌کند قابل مقایسه نیست. بنابراین تصور نکنید که خاموش کردن قابلیت‌های اتصالی همچون بلوتوث، وای‌فای و … منجر به افزایش چشمگیر توان شارژدهی باتری دستگاه هوشمندتان می‌شود.

منبع: androidauthorityبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *