زلزله 10 ریشتری iOS در راه است

کاربران اپل منتظر تحولات عظیم IOS 10 باشند. فقط دو ماه تا جشن بزرگ توسعه‌دهندگان اپل باقی است. در IOS 10 باید منتظر چه ویژگی‌هایی باشیم؟، آیا نیاز کاربران دراین نسخه رفع خواهد شد؟

به گزارش کلیک، فقط دو ماه تا اجماع کنفرانس توسعه دهندگان شرکت اپل باقی مانده است. این برای شرکت اپل یک رویدادی است همانند روز کریسمس. آن‌جا جایی است که از نسخه جدید IOS 10 رونمایی خواهد شد. این‌که IOS 10 چه ویژگی‌های جدیدی را در پوسته خود خواهد گنجاند، مشخص نیست. هیچ اطلاعاتی از تمایز این نسخه به دیگر نسخه‌ها و برتری‌های آن، گفته نشده است، اما ما امیدواریم که نقص‌ها و مشکلاتی که درIOS 8 و نسخه‌های قبلی مشاهده شده است در IOS 10 رفع و رجوع شود. ما لیستی از گزینه‌ها و امید‌های خود در IOS 10، تهیه کرده‌ایم که در زیر آن‌ها را شرح خواهیم داد.

سفارشی شدن کنترل سنتر (Control Center)

بخش کنترل سنتر یکی از بهترین ویژگی‌هایی بود که در نسخه IOS 7 به بعد اضافه شد. با کشیدن و تاچ ‌کردن از پایین به بالا (swipe up) در هر صفحه‌ای می‌توان به سرعت: حالت هواپیما، بلوتوث، وای‌فای، روشن‌/خاموش کردن قفل چرخش صفحه (rotation lock)، را فعال کرد. هم‌چنین کاربران از طریق این حالت‌های (swipe)، دسترسی سریعی به کنترل موزیک‌ها، چراغ قوه، ماشین حساب، دوربین و تایمر داشتند. موردی که ما در IOS 10 انتظار داریم این است که خیلی خوب خواهد شد اگر اپل به کاربران، اجازه جابه‌جایی آیکون‌های میانبر (shortcuts) را بدهد، یعنی بتوانند به صورت اختیاری نرم‌افزار‌های مورد علاقه خود را در میانبر‌ها قرار دهند. برای مثال من از تایمر زیاد استفاده نمی‌کنم، پس من دوست دارم دکمه میانبر در کنترل سنتر را با ماشین‌حساب که از آن خیلی استفاده می‌کنم، جابه‌جا کنم. چهار دکمه میانبر در اپل وجود دارد که اگر بتوان آن‌ها را به میل شخصی به نمایش در آورد، امری بسیار پسندیده‌ای خواهد بود. هم چنین در قسمت کنترل سنتر، هنگام تاچ‌ کردن اگر به شکل سه‌بعدی باشد جالب‌تر از قبل می‌شود.

برنامه‌ ریزی سیری (Siri)

نرم‌افزار سیری (Siri)، اولین موردی بود که هنگام معرفی‌اش مجذوب آن شدیم. اجازه دادن به توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری و اجازه دادن به این افراد برای دسترسی به منبع کد‌های سیری، یکی دیگر از خواسته‌های کاربران خواهد بود. با استفاده از هنر میلیون‌ها آدم، سیری می‌تواند به یک نرم‌افزار فوق‌العاده و بی‌نقصی در نوع خود شود. تصور کنید روزی بیاید که قادر باشید به سیری دستوری بدهید با این مضمون: “آخرین ویدئو مربوط به بازی میکا در یوتیوب را لایک کن”.

نسخه‌برداری سیری (Siri)

صحبت از سیری شد، این نکته را بگوییم که شرکت اپل چندین اختراع در مورد سیری را به ثبت رسانیده است که در یکی از این اختراعات: به دستیار مجازی خود اجازه می‌دهد تا به صورت اتوماتیک، یک رونوشت از پیام‌های صوتی (voicemails)، شما را دریافت کند، یعنی به جای گوش دادن به پیام‌های صوتی، سیری بتواند آن را به شکل نوشته و قابل خواندن تبدیل کند. این گزینه در ملاقات‌ها و جلسه‌های ضروری که نمی‌توان به پیام‌های صوتی گوش داد خیلی موثر و کاربردی است. اگر در IOS 10 از این ویژگی استفاده شود، کاری بیهوده نخواهد بود.

قابلیت مخفی‌کردن نرم‌افزارهای پیش‌فرض

اپل عزیز، من از تمام نرم‌افزارهای شما استفاده نمی‌کنم. برای مثال من هیچ وقت از Tips یا Podcast استفاده نمی‌کنم. نرم‌افزارهای از قبل نصب شده اپل، حذف هم نمی‌شوند. پس خواهش می‌کنم اگر اجازه حذف کردن آن‌ها را نمی‌دهید، لااقل اجازه مخفی کردن آن‌ها در صفحه خانگی را بدهید تا من مجبور نباشم آن‌ها را در یک پوشه به اسم “بدرد نخور” قرار دهم.

قابلیت ادغام حساب‌های کاربری‌ اپل (Apple ID)

این فقط نمی‌تواند یک ویژگی خاص مربوط به IOS 10 باشد، بلکه تمام کاربران IOS با وجود این قابلیت از آن بهره خواهند برد. زمانی‌که این شرکت در حدود 15 سال پیش، اپل آیدی را معرفی کرد، ابتدا شناسه‌های عضویت را به افرادی می‌دادند که از سرویس مکینتاش و iTools بهره می‌بردند. وقتی فروشگاه iTunes در سال 2003 راه‌اندازی شد، اپل از آن شناسه‌ها برای iTunes نیز استفاده کرد. سپس برای فروشگاه اپل (App Store)، از شناسه‌های جدید استفاده کرد، که این باعث می‌شود خرید از فروشگاه‌ها یکپارچه نباشد. داشتن یک اپل آیدی دیجیتال خیلی بهتر از داشتن چندین حساب کاربری است و هم‌‌چنین این امر گیج‌کننده خواهد بود. پس امیدواریم امسال اپل اجازه ادغام چند حساب کاربری به یک دیگر را بدهد.

حالت تاریکی (ِDark Mode)

با وجود OS X Yosemite، اپل در نهایت حالت تاریکی را در سیستم عامل اضافه کرد. این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد تا نوار منو و ساعت را به شکلی تیره‌تر ببینند. کاربران حرفه‌ای عاشق این ویژگی هستند، زیرا زمانی که آن‌ها در حال ویرایش ویدئو‌ها، تصاویر و دیگر کارهای گرافیکی هستند، ابزار تاریکی صفحه باعث می‌شود تا روی کارشان بیشتر تمرکز کنند. با این‌که آی‌فون و آی‌پاد، همانند محصولات بزرگ و حرفه‌ای نظیر مکینتاش نیستند، اما باز ما فکر می‌کنیم که خیلی بهتر خواهد شد اگر این ویژگی را در IOS 10 مشاهده کنیم.

پیش‌فرض نصب نرم‌افزار‌ها

از روز اول این درخواست از سوی افراد بوده است. شاید در نسخه 10 به این خواسته برسیم. برای مثال من طرفدار مرورگر سافاری (Safari)، هستم. اگر بتوان پیش فرض نرم‌افزارهای استاندارد اپل را عوض کرد خیلی عالی خواهد شد. خیلی از افراد هستند که دوست دارند پیش فرض نرم‌افزارهای گوشی، پیش فرضی باشد که خودشان انتخاب می‌کنند. برای مثال شاید دوست دارند آهنگ‌های خود را وقتی اجرا می‌کنند با نرم‌افزاری غیر از نرم‌افزارهای اپل اجرا کنند. ولی با این وجود احتمال انتخاب نرم‌افزار پیش‌فرض کیبورد گوشی، خیلی پایین است (کیبورد اپل همیشه در حالت پیش‌فرض باقی خواهند ماند).

نمایش‌دادن/مخفی‌کردن پوشه‌های تو در تو در نرم‌افزار mail

نرم‌افزار ایمیل iOS سال به سال در حال بهبودی است، اما یک موردی که خیلی کاربران را می‌آزارد، این است که نرم‌افزار تمام پوشه‌های تو در تو در حساب ایمیل شما را نشان می‌دهد، این یعنی شما برای رسیدن به یک پوشه‌ای که قصد بازدید آن را دارید، کلی وقت باید صرف شود. اپل باید یک گزینه برای مخفی کردن این پوشه‌ها قرار دهد تا مرور کردن نرم‌افزار سریع‌تر از قبل شود.

نرم‌افزار آب و هوا آی‌پاد

نرم‌افزار آب و هوا در iOS 7 برای آی‌فون معرفی شد. این نرم‌افزار یکی از بهترین‌های ساخته‌شده در این زمینه است. اما چرا برای آی‌پاد موجود نیست؟، آن انیمیشن‌های زیبا چقدر جالب خواهد بود اگر در صفحه بزرگ‌تر آی‌پاد به نمایش در بیایند. امیدواریم که در نسخه 10، برای آی‌پاد تهیه شود.

چندکاربره بودن

این ویژگی بسیار کاربردی و قابل درک است مخصوصا برای آی‌پاد. روال و سیستم چندکاربره‌بودن بدین گونه است که: چند نفر با چند حساب کاربری از یک دستگاه استفاده کنند، طوری که کاربران با روشن‌شدن دستگاه بتواند با نام کابری و رمز عبور خود (از طریق پین‌کد، یا رمز عبور یا حسگر اثر انگشت) وارد اطلاعات شخصی و سفارشی خود شوند و دستگاه آخرین تغییرات اعمال شده توسط خودشان را نشان دهد. هر چیزی که در زمان ورود خود تغییر دادند مثل نرم‌افزار‌ها، نصب و حذف، تغییر پس‌زمینه و…، با وارد شدن دوباره، آن تغییرات اعمال شده باشد به شکلی که متوجه استفاده شخص دیگری از این دستگاه نشوید. اطلاعات باید آنقدر امن باشد که بتوان از این ویژگی در اداره‌ها یا خانواده که چندین نفر از آی‌پاد استفاده می‌کنند، بهره برد. در مورد گوشی تلفن‌همراه شاید این امر کار درستی نباشد و کمتر کسی گوشی خود را با دیگری به اشتراک بگذارد اما در رابطه با آی‌پاد، می‌توان از این ویژگی همانند سیستم عامل ویندوز استفاده کرد.

شما چه فکری می‌کنید؟ جای خالی چه ویژگی‌هایی در iOS احساس می‌شود؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: knowyourmobileبدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *