اما و اگرهای حضور نت فلیکس در ایران

|
۰ دیدگاه

پس از اظهار نظر نت فلیکس مبنی بر آمادگی حضور در 190 کشور دنیا، بررسی شرایط حضور این شرکت خالی از لطف نیست.

به گزارش کلیک، امیررضا مومن، سرپرست دفتر ارزیابی پیشرفت راهبردها و برنامه‌ های مرکز ملی فضای مجازی کشور، گفت: نت ‌فلیکس ارائه دهنده سرویس برای تماشای ویدئو بر پایه تقاضا است، شرکت مذکور این سرویس را بر اساس مدل کسب و کار و درقبال حق عضویت ارائه کرده است.
سرپرست دفتر ارزیابی پیشرفت راهبردها و برنامه‌ های مرکز ملی فضای مجازی کشور افزود: این شرکت در سال ۲۰۱۲، برای عرضه و تحویل محتوای مورد نظر خود، شبکه تحویل محتوای ویژه‌ ای را ایجاد کرد و سرورهای آن را به صورت رایگان در اختیار مراکز ارائه دهنده خدمات اینترنتی با بیش از ۱۰۰ هزار کاربر قرار داد.
مومن اضافه کرد: مهمترین ویژگی‌ های این سرویس، هزینه اشتراک پایین یعنی ماهانه ۸ دلار برای دسترسی نامحدود به آرشیو، سازگاری با انواع پلت‌ فرم‌ ها از جمله تلویزیون ‌های هوشمند و کنسول ‌های بازی، ارائه محتوای تولیدی خود و سایر شرکت ‌های تولید فیلم و سریال با هزاران عنوان، است.

وی ادامه داد: کشورهایی همچون اندونزی که دغدغه ‌های بومی و مذهبی در آن ‌ها وجود دارد، با فیلتر کردن این سرویس مخالفت خود را با محتوای غیراخلاقی آن نشان داده‌ اند و آن را تهدیدی برای جامعه و ارزش‌ های خود بر شمرده‌‌ اند.

او بیان کرد: برخی دیگر از کشورها مانند کشور کنیا، به دلیل آنکه نت‌ فلیکس و سرویس‌ های مشابه آن حاضر به تبعیت از قوانین و مقررات نهاد حاکمیتی و کسب مجوز از آن‌ ها نیستند، از استفاده از این سرویس سر‌باز زده ‌اند.
مومن یادآور شد: بنابر اظهار مسئولان آرشیو نت ‌فلیکس انگلستان، از مجموع ۳۴۲۳ فیلم و سریال موجود در آرشیو، فقط ۴۹۰ عنوان آن دارای محتوای خانوادگی و مناسب برای کودکان است که کمتر از ۱۵ درصد آن را شامل می‌شود.
وی گفت: ارائه دهندگان سرویس فیلم و سریال در اغلب کشورها نیز همواره به عدم پرداخت مالیات توسط نت فلیکس به دولت‌ ها اعتراض داشته و معتقدند که این اقدام شرکت باعث ضرر و زیان آنان می شود.
سرپرست دفتر ارزیابی پیشرفت راهبردها و برنامه‌ های مرکز ملی فضای مجازی کشور اظهار داشت: این سرویس ترافیک سنگینی بر شبکه اینترنت تحمیل می کند به نحوی که در ایالات متحده بیشترین میزان ترافیک دانلودی (حدود ۳۷درصد کل) از میان تمامی سرویس ‌های اینترنت را به خود اختصاص داده است .

وی تاکید کرد: فقدان قانون کپی رایت بین ‌المللی، سرعت پایین اینترنت و مشکلات شبکه توزیع و دسترسی، فروش ترافیک به صورت حجمی، قیمت بالای اینترنت و حق عضویت نت فلیکس (با توجه به ارزش دلار) و همچنین وجود سایت‌ های دانلود ارزان و بدون محدودیت فیلم و سریال‌ های روز دنیا، کار را برای نت‌ فلیکس بسیار دشوار می ‌کند و ارائه این سرویس به کاربران ایرانی برای آنان توجیه اقتصادی نخواهد داشت.
مومن اضافه کرد: این سرویس تهدید بزرگی برای فرهنگ ایرانی- اسلامی کشورمان به دلیل محتوای غیراخلاقی، متضرر شدن ارائه ‌دهندگان نوپای سرویس جریان‌ سازی بومی از جمله فیلیمو و تولید کنندگان محتوای بومی بدلیل عدم توان رقابت، محسوب می‌ شود.

سرپرست دفتر ارزیابی پیشرفت راهبردها و برنامه‌های مرکز ملی فضای مجازی بیان کرد: افزایش ترافیک در بستر شبکه و درگاه‌ های اینترنت و زیان ‌های اقتصادی کشورکه به دلیل خروج قابل توجهی ارز از کشور بابت حق عضویت ماهانه و افزایش چشمگیر هزینه ترافیک بین‌ الملل، تحمیل می ‌شود نیز از اثرات زیان ‌بار استفاده از این سرویس در کشور بشمار می‌آید.

این مقام مسئول با اشاره به مشکلات، فرصت‌ ها و تهدیداتی که سرویس نت‌ فلیکس برکشورمان دارد، تاکید کرد: تدوین موازین و مقررات برای جلوگیری از پیامدهای اجتماعی-اقتصادی این سرویس و همزمان تشویق، حمایت و ترویج سرویس ‌های مشابه بومی، به عنوان یک فرصت کسب و کار جدید با پتانسیل بالا، می ‌تواند ضمن مورد توجه قرار دادن ورود این سرویس و سرویس ‌های مشابه به کشور، نیاز روز کاربران را به نحو مناسب تامین کند.

0 پسندیده شده
سجاد رئوفی پور
سجاد رئوفی پور هستم. خبرنگار وکارشناس آی تی . خبرنگاری شغل مورد علاقه من بود و آی تی علاقه شخصی. نتیجه تلفیق این دو علاقه با هم، زمینه ساز تبدیل من به خبرنگار حوزه آی تی شد و طی سالها در نشریه های مکتوب و غیرمکتوب در این زمینه نوشته ام. حالا در کلیک این افتخار را دارم که باز هم در همین زمینه برای شما بنویسم.
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.