وعده های به سرانجام نرسیده در حوزه اینترنت اشیا

|
۰ دیدگاه

در حالی اینترنت اشیا به عنوان وعده و دغدغه از سوی مدیران ICT کشور مطرح می‌شود که کاربران هنوز تصوری از اینترنت با کیفیت و پرسرعت بدون قطعی و اختلال‌ ندارند.

به گزارش کلیک، وعده تاسیس پارک فناوری ICT با تمرکز بر «اینترنت اشیا» بعد دیگری از علاقمندی‌ های مدیران ICT کشور به فناوری ‌های روز در دنیا را نشان می ‌دهد؛ این نوگرایی گرچه مثبت به نظر می‌رسد اما زمانی می ‌تواند شکل واقعی به خود بگیرد که وعده ‌ها در ابتدایی ‌ترین نیازهای این حوزه بر زمین نمانده باشد.
پیش‌ تر هم وزیر ارتباطات اینترنت اشیا را در فهرست مواردی یاد کرده بود که برای حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی در دستور کار این وزارت خانه قرار دارد. او گفته بود: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای آنکه بتوان روی مسیر اقتصاد مقاومتی حرکت کند با استفاده از پژوهشگاه ICT و فضایی، روی خدمات ابری، IOT  نسل ۵ تلفن همراه، بیگ دیتا و فناوری ‌های فضایی تحقیق کرده است.
تلاش برای دستیابی به فناوری ‌های نوظهور که هنوز با اما و اگرهای زیادی در دنیا روبه روست، در حالی به عنوان اولویت وزارت ارتباطات در دستور کار قرار گرفته که وزارت ارتباطات پیش‌ تر مسیرهای کوتاه‌ مدتی هم برای رشد و توسعه ترسیم کرده بود که هنوز بسیاری از آنها اجرا نشده است.
اما حالا که اینترنت اشیا برای عقب نماندن از فناوری‌ های نو در جهان در اولویت قرار گرفته است بد نیست نگاهی به سایر برنامه‌ های این حوزه داشت که اتفاقا با نگاه به تجربه‌ های جهانی داده شد: موتور جستجوی ملی، یکی از اولویت ‌هایی بود که برای عقب نماندن از دنیا مطرح شد اما حالا بیش از ۵ سال از عمر کلید خوردن آن به طور رسمی در کشور ما می ‌گذرد بیش از آنکه بتواند نامی آشنا برای کاربران اینترنت باشد و سهمی از جستجوی اینترنتی آنها داشته باشد سوژه‌ای برای دادن وعده ‌های مبهم و برگزاری افتتاحیه از سوی وزارت ارتباطات بوده است و تا به حال ۵ بار افتتاح بی حاصل را در کارنامه خود ثبت کرده است.
هدف اولیه این پروژه تولید محتوا و ارائه آزادانه اطلاعات تولید شده در کشور بدون سانسور و بدون گرایش مالی بنگاه ‌های اقتصادی دنیا عنوان شده بود. سیستم‌ عامل ملی پروژه دیگری بود که سرنوشت مشابه و یا حتی بدتری نسبت به جویشگر بومی داشت و بیش از یک دهه مطرح شد و در نهایت به نقطه نامعلومی رسید.
فیلترینگ هوشمند پروژه دیگری بود که وزارت ارتباطات به آن ورود پیدا کرد و البته خروجی موفقی هم برای خود به ثبت نرساند. حمایت از تولید محتوای داخلی از دیگر وعده ‌هایی بود که حالا از وزارت ارتباطات مطالبه می‌ شود و از همه مهمتر شبکه ملی اطلاعات است به عنوان مهمترین اولویت و پروژه وزارت ارتباطات بعد از یک دهه هنوز در گیر و دار تعریف و مفهوم است. پروژه‌ ای ملی که البته با نگاه به تجربه‌ های روز دنیا و برای ایجاد دسترسی آسان و پرسرعت برای کاربران و گسترش محتوای داخلی و تحقق دولت الکترونیک ضروری مطرح می ‌شد.

0 پسندیده شده
سجاد رئوفی پور
سجاد رئوفی پور هستم. خبرنگار وکارشناس آی تی . خبرنگاری شغل مورد علاقه من بود و آی تی علاقه شخصی. نتیجه تلفیق این دو علاقه با هم، زمینه ساز تبدیل من به خبرنگار حوزه آی تی شد و طی سالها در نشریه های مکتوب و غیرمکتوب در این زمینه نوشته ام. حالا در کلیک این افتخار را دارم که باز هم در همین زمینه برای شما بنویسم.
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.